گلیسیرین چیست؟ مزایا و مضرات گلیسیرین برای پوست و بدن

گلیسیرین گلیسرول (نیز نامیده می شود گلیسیرین و یا گیلیسرین) یک پلیل ترکیب ساده است. گلیسیرین مایعی بی رنگ ، بی بو ، چسبناک است که مزه ای شیرین و غیر سمی دارد. ستون فقرات گلیسرین در آن دسته از لیپیدها وجود دارد که به عنوان گلیسیرید شناخته می شوند . به دلیل داشتن خواص ضد میکروبی و ضد ویروسی به طور گسترده ای در درمان های زخم و سوختگی مورد تأیید FDA مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین می تواند به عنوان یک نشانگر موثر برای اندازه گیری بیماری کبد استفاده شود. همچنین از این ماده به عنوان شیرین کننده در صنایع غذایی و به صورت گسترده در مرطوب کننده ها در فرمولاسیون های دارویی استفاده می شود . به دلیل وجود سه گروه هیدروکسیل ، گلیسرین با آب مخلوط می شود و رطوبت ایجاد می کند.

ساختار

گلیسرین گرچه آچیرال است ، اما با توجه به واکنش های یکی از دو الکل اولیه ، پروشیال است . بنابراین ، در مشتقات جایگزین ، شماره گذاری استریوپلاستیک ، مولکول را با پیشوند “sn” قبل از نام بنیادی مولکول برچسب گذاری می کند.

مطالعه بیشتر: گلایسین چیست؟

تولید

گلیسرین به طور کلی از منابع گیاهی و حیوانی به دست می آید که در تری گلیسیریدها ، استرهای گلیسرین با اسیدهای کربوکسیلیک با زنجیره طولانی وجود دارد. هیدرولیز ، صابون سازی ، و یا تبادل استری از این تری گلیسرید تولید گلیسرین و همچنین اسید چرب مشتق قابلیت ایجاد گلیسیرین را دارا هستند.

منابع معمول گیاهی شامل سویا یا نخل است . پیه حیوانات منبع دیگری است. تقریباً 950،000 تن در سال در ایالات متحده و اروپا تولید می شود. 350000 تن از گلیسرین در هر سال در ایالات متحده به تنهایی از سال 2000 تا سال 2004 تولید شد. طبق رهنمود اتحادیه اروپا 2003/30 / EC مجموعا مورد نیاز است که 5.75٪ از مواد سوخت نفتی به با جایگزین شود سوخت زیستی منابع در تمام کشورهای عضو توسط 2010. در سال 2006 پیش بینی شده بود که تا سال 2020 ، تولید شش برابر تقاضا باشد و باعث ایجاد بیش از حد گلیسرین شود.

گلیسرین از تری گلیسیرید در مقیاس وسیعی تولید می شود ، اما محصول خام از کیفیت متغیری برخوردار است و قیمت فروش پایین آن در حدود 2 تا 5 سنت آمریکا برای هر کیلوگرم در سال 2011 است. می توان آن را تصفیه کرد ، اما روند کار آن است گران. مقداری گلیسرین برای انرژی سوزانده می شود ، اما مقدار گرما آن کم است.

گلیسرین خام حاصل از هیدرولیز تری گلیسیریدها را می توان با تیمار با کربن فعال برای حذف ناخالصی های آلی ، قلیایی برای حذف استرهای گلیسرین واکنش نداده و تبادل یونی برای حذف نمک ها خالص کرد . گلیسرین با خلوص بالا (> 99.5٪) با تقطیر چند مرحله ای بدست می آید. یک محفظه خلاuum به دلیل بالا بودن نقطه جوش (290 درجه سانتیگراد) لازم است.

گلیسرین مصنوعی

اگرچه معمولاً مقرون به صرفه نیست ، اما گلیسرین می تواند از طریق مسیرهای مختلف از پروپیلن تولید شود . فرآیند اپی کلرهیدرین مهمترین است: این فرآیند شامل کلراسیون پروپیلن برای دادن آلی کلرید است که با هیپوکلریت به دی کلرو هیدرین اکسید می شود و با یک پایه قوی واکنش می دهد و اپی کلرهیدین می دهد . سپس این اپی کلرو هیدرین هیدرولیز شده و گلیسرین می دهد. فرآیندهای بدون کلر حاصل از پروپیلن شامل سنتز گلیسرین از آکرولین و اکسید پروپیلن است .

به دلیل تولید گسترده بیودیزل از چربی ها ، جایی که گلیسرین یک ماده زائد است ، بازار گلیسرین رو به کاهش است. بنابراین ، فرآیندهای مصنوعی اقتصادی نیستند . به دلیل عرضه بیش از حد ، تلاش می شود گلیسرین به پیش سازهای مصنوعی مانند آکرولین و اپی کلرهیدرین تبدیل شود. (به بخش میانی شیمیایی این مقاله مراجعه کنید).

برنامه ها

صنایع غذایی

در غذا و نوشیدنی ها ، گلیسرین به عنوان یک ماده مرطوب کننده ، حلال و شیرین کننده عمل می کند و ممکن است به حفظ مواد غذایی کمک کند . همچنین از این ماده به عنوان ماده پرکننده در غذاهای کم چربی (به عنوان مثال کوکی ها ) و به عنوان ماده غلیظ کننده در عرقیات استفاده می شود . از گلیسرین و آب برای حفظ انواع خاصی از برگهای گیاه استفاده می شود. به عنوان یک جایگزین شکر ، تقریباً 27 کیلو کالری در هر قاشق چای خوری دارد (قند 20) و 60٪ شیرین تر از ساکارز است . این باکتری ها را تغذیه نمی کندکه پلاک ایجاد می کند و باعث ایجاد حفره های دندانی می شود . به عنوان یک افزودنی غذایی ، گلیسرین به عنوان E شماره E422 برچسب گذاری شده است . برای جلوگیری از سخت شدن بیش از حد آن به آیسینگ (یخ زدگی) اضافه می شود.

همانطور که در غذاها استفاده می شود ، گلیسرین توسط آکادمی تغذیه و رژیم غذایی ایالات متحده به عنوان کربوهیدرات دسته بندی می شود . کربوهیدرات سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) شامل تمام عناصر مغذی کالری به استثنای پروتئین و چربی است. گلیسرین دارای چگالی کالری مشابه قند سفره است، اما دارای شاخص گلیسمی پایین و مسیر متابولیکی متفاوتی در بدن است، بنابراین برخی از طرفداران رژیم غذایی گلیسرین را به عنوان یک شیرین کننده سازگار با رژیم های کم کربوهیدرات قبول کنید. اگر اثر خنک کنندگی لازم نیست ، هنگام استفاده از شیرین کننده های پلیول مانند اریتریتول و زایلیتول که دارای اثر خنک کنندگی هستند ، به عنوان افزودنی توصیه می شود.

برنامه های پزشکی، دارویی و مراقبت شخصی 

گلیسیرین خفیف ضد میکروبی و ضد ویروسی است و یک درمان مورد تأیید FDA برای زخم ها است. صلیب سرخ گزارش می دهد که محلول 85٪ گلیسیرین اثرات ضد باکتری و ضد ویروسی را نشان می دهد و زخم های درمان شده با گلیسیرین التهاب را پس از حدود 2 ساعت کاهش می دهد. به همین دلیل از آن به طور گسترده ای در محصولات مراقبت از زخم ، از جمله ورق های هیدروژل بر پایه گلیسیرین برای سوختگی و سایر مراقبت از زخم استفاده می شود. این ماده برای انواع مراقبت از زخم به جز سوختگی های درجه سه تأیید شده است و برای بسته بندی پوست اهدا کننده که در پیوند پوست استفاده می شود ، استفاده می شود. هیچ درمانی موضعی برای سوختگی های درجه سه تأیید نشده است و بنابراین این محدودیت منحصر به گلیسیرین نیست.

گلیسرین در آماده سازی های پزشکی ، دارویی و مراقبت های شخصی ، اغلب به عنوان وسیله ای برای بهبود نرمی ، تأمین روغن و به عنوان ماده مرطوب کننده استفاده می شود.

با استفاده موضعی از گلیسیرین ، ایچتیوز و گزگز برطرف شده است. در ایمونوتراپی های آلرژن ، شربت های سرفه ، اکسیرها و خلط آورها ، خمیر دندان ، دهان شویه ها ، محصولات مراقبت از پوست ، کرم اصلاح ، محصولات مراقبت از مو ، صابون ها و روان کننده های شخصی پایه آب یافت می شود. در فرم های دوز جامد مانند قرص ها ، گلیسرین به عنوان یک ماده نگهدارنده قرص استفاده می شود. برای مصرف انسان ، گلیسرین توسط FDA ایالات متحده در میان الکلهای قند طبقه بندی می شودبه عنوان یک درشت مغذی کالری. گلیسرین همچنین در بانکداری خون برای حفظ گلبولهای قرمز خون قبل از انجماد استفاده می شود.

گلیسرین جز component صابون گلیسیرین است . روغنهای اساسی برای عطر اضافه می شوند . این نوع صابون توسط افرادی که پوستی حساس و تحریک پذیر دارند استفاده می شود زیرا با خاصیت مرطوب کنندگی از خشکی پوست جلوگیری می کند . این ماده رطوبت را از طریق لایه های پوست جذب می کند و باعث خشک شدن و تبخیر بیش از حد آن می شود.

به عنوان یک گرفته مقعدی و توابع گلیسرین ملین های تحریک کننده مخاط مقعد و القای اثر هیپراسموتیک، گسترش روده بزرگ با رسم آب را در آن به القاء حرکت دودی و در نتیجه تخلیه .  ممکن است به صورت شیاف یا به صورت یک انما با حجم کم (2-10 میلی لیتر) رقیق نشده تجویز شود . متناوباً ، ممکن است در محلول رقیق ، مثلاً 5٪ ، به عنوان یک انما با حجم زیاد تجویز شود.

مصرف خوراکی (غالباً با آب میوه برای کاهش طعم شیرین آن مخلوط می شود) ، گلیسرین می تواند باعث کاهش سریع و موقتی فشار داخلی چشم شود . این می تواند برای درمان اضطراری اولیه فشار چشم به شدت افزایش یافته مفید باشد.

گلیسرین نیز به عنوان یک جز component از فرمولاسیون های جوهر زیستی در زمینه چاپ بیولوژیک گنجانیده شده است. محتوای گلیسرین بدون افزودن مولکول های پروتئین بزرگ ، کربوهیدرات یا گلیکوپروتئین ، برای افزودن ویسکوزیته به جوهر زیستی عمل می کند.

گلیسیرین در صنعت آرایش

گلیسیرین به صورت گسترده در صنعت بهداشت و آرایش استفاده می شوند. گلیسیرین در مواردی همچون ضدعفونی کردن پوست، داروهای درمان کننده پسوریازیس و اگزما، داروهای پاک کننده صورت، روشن کننده ئپوست، رفع کم نازکی مو و موارد بسیار زیادی از این دست داروهای پوست، مو و زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد.

عصاره های گیاهی

گلیسرین هنگامی که در روش استخراج “تنتور” استفاده می شود ، به طور خاص به عنوان محلول 10٪ ، از رسوب تانن در عصاره های اتانولی گیاهان ( تنتور ) جلوگیری می کند. همچنین از این ماده به عنوان یک جایگزین “بدون الکل” برای اتانول به عنوان یک حلال در تهیه عصاره های گیاهی استفاده می شود. این ماده در روش استفاده از تنتور استاندارد مورد استفاده قرار می گیرد ، کمتر استخراج می شود. همچنین تنتورهای حاوی الکل می توانند الکل را برداشته و به دلیل خواص نگهدارنده آن ، گلیسرین جایگزین کنند. چنین محصولاتی از نظر علمی یا نظارتی FDA “بدون الکل” نیستند ، زیرا گلیسرین حاوی سه گروه هیدروکسیل است. تولید کنندگان عصاره مایعات اغلب قبل از افزودن گلیسرین برای تهیه گلیسیریت ، گیاهان را در آب گرم استخراج می کنند.

نشان داده شده است که گلیسرین به عنوان یک حلال استخراج گیاهی بدون الکل “واقعی” اصلی در روشهای غیر تنتور ، دارای درجه بالایی از قابلیت انعطاف پذیری برای گیاهان از جمله حذف عناصر تشکیل دهنده و ترکیبات پیچیده ، با قدرت استخراج است که می تواند با محلول های الکل و آب – الکل رقابت می کند. این گلیسرین دارای قدرت استخراج بالایی است ، فرض می کند که با روشهای پویا (به عنوان مثال حیاتی) در مقابل روشهای استاندارد “تنتور” منفعل که برای الکل مناسب ترند ، استفاده می شود. گلیسرین خاصیت ذاتی را دارد که باعث نمی شود مواد تشکیل دهنده گیاه مانند مواد الکلی (مانند الکل اتیل (دانه) ، الکل متیل (چوب) و غیره) بی اثر شوند. گلیسرین یک ماده نگهدارنده پایدار برای عصاره های گیاهان است که ، اگر در غلظت مناسب در یک پایه حلال استخراج استفاده شود ، اجازه نمی دهد اکسیداسیون کاهش (REDOX) از ترکیبات عصاره نهایی ، حتی در طی چندین سال ، معکوس شود. هر دو گلیسرین و اتانول از عوامل نگهداری مناسب هستند. گلیسرین باکتریواستاتیک استدر عمل ، و اتانول در عمل باکتری کش است

مایع سیگار الکترونیکی

گلیسیرین ، همراه با پروپیلن گلیکول ، یکی از اجزای رایج مایع الکترونیکی است ، محلول مورد استفاده در دستگاه های بخور الکترونیکی ( سیگارهای الکترونیکی ). این گلیسرین با دستگاه بخور (یک سیم پیچ گرمایشی که اغلب از سیم Kanthal ساخته می شود) گرم می شود و باعث تولید آئروسل می شود که نیکوتین را به کاربر می رساند.

ضد یخ

مانند اتیلن گلیکول و پروپیلن گلیکول ، گلیسرین یک کاسموتروپ غیر یونی است که با مولکول های آب پیوندهای هیدروژنی قوی تشکیل می دهد و با پیوندهای هیدروژن آب و آب رقابت می کند . این تعامل باعث ایجاد اختلال در تشکیل یخ می شود. حداقل دمای نقطه انجماد در حدود −36 درجه فارنهایت (−38 درجه سانتیگراد) مربوط به 70 درصد گلیسرین در آب است.

قبل از جایگزینی با اتیلن گلیکول که نقطه انجماد کمتری دارد ، از گلیسرین به عنوان ضد یخ برای کاربردهای خودرو استفاده می شد. در حالی که حداقل نقطه انجماد مخلوط گلیسرین -آب بالاتر از مخلوط آب اتیلن گلیکول است ، گلیسرین سمی نیست و برای استفاده در کاربردهای خودرو در حال بررسی مجدد است.

در آزمایشگاه ، گلیسرین یکی از اجزای متشکل در حلال ها برای واکنش های آنزیمی است که در دمای زیر 0 درجه سانتیگراد ذخیره می شود ، زیرا به دلیل فشار هوا در دمای انجماد است . همچنین در مواردی که گلیسرین در آب حل می شود به منظور محافظت از بلورهای یخ به ارگانیسم های آزمایشگاهی که در محلول های منجمد ذخیره شده اند مانند قارچ ها ، باکتری ها ، نماتدها و جنین های پستانداران ، از آن به عنوان محافظ برودتی استفاده می شود .

واسطه شیمیایی

از گلیسرین برای تولید نیتروگلیسیرین استفاده می شود که ماده اصلی مواد منفجره مختلف مانند دینامیت ، ژلژینیت و پیشرانه هایی مانند کوردیت است . اعتماد به تولید صابون برای تأمین محصول مشترک گلیسرین ، افزایش تولید را برای تأمین تقاضای زمان جنگ دشوار کرد. از این رو ، فرآیندهای مصنوعی گلیسرین در روزهای منتهی به جنگ جهانی دوم اولویت های دفاع ملی بودند. نیتروگلیسیرین ، همچنین به عنوان گلیسیرین ترینیترات (GTN) شناخته می شود که برای تسکین آنژین سینه ، که به صورت قرص های زیر زبانی استفاده می شود یا به عنوان اسپری آئروسل استفاده می شود .

اکسیداسیون گلیسرین اسید مزوکسالیک را تأمین می کند. گلیسرین کم آب هیدروکسی استون را تأمین می کند .

میرایی لرزش

از گلیسرین به عنوان ماده پر کننده برای فشار سنجها برای کاهش لرزش استفاده می شود. ارتعاشات خارجی ، از کمپرسورها ، موتورها ، پمپ ها و غیره ، باعث ایجاد ارتعاشات هارمونیکی در گیج های بوردون می شود که می تواند باعث حرکت بیش از حد سوزن شود و قرائت های نادرستی ایجاد کند. چرخش بیش از حد سوزن همچنین می تواند به چرخ دنده های داخلی یا سایر اجزای آسیب برساند و باعث سایش زودرس شود. گلیسرین هنگامی که برای سنجش فضای هوا در یک اندازه گیری ریخته می شود ، ارتعاشات هارمونیکی منتقل شده به سوزن را کاهش می دهد و باعث افزایش طول عمر و قابلیت اطمینان گیج می شود.

صنعت فیلم سازی

گلیسرین در هنگام فیلمبرداری صحنه های مربوط به آب ، از گلیسرین استفاده می کند تا خشک شدن سریع مناطق را متوقف کند.

گلیسیرین – همراه با آب (در حدود 1:99 نسبت) – برای ایجاد یک محیط دودی صاف استفاده می شود. این محلول بخار شده و با دستگاه تنفس به داخل اتاق رانده می شود.

کوپن اولتراسونیک

گلیسرین می تواند بعضاً به عنوان جایگزین آب در آزمایش اولتراسونیک مورد استفاده قرار گیرد ، زیرا دارای امپدانس صوتی مطلوب تری است (2.42MRay در مقابل 1.483MRayl برای آب ) در حالی که نسبتاً ایمن ، غیر سمی ، غیر خورنده و نسبتاً کم هزینه است. گلیسرین می تواند بعضاً به عنوان جایگزین آب در آزمایش اولتراسونیک مورد استفاده قرار گیرد ، زیرا دارای امپدانس صوتی مطلوب تری است (2.42MRay در مقابل 1.483MRayl برای آب ) در حالی که نسبتاً ایمن ، غیر سمی ، غیر خورنده و نسبتاً کم هزینه است.

سوخت احتراق داخلی

گلیسرین همچنین برای تأمین انرژی ژنراتورهای دیزلی تأمین کننده برق برای اتومبیل های مسابقه ای الکتریکی سری FIA Formula E استفاده می شود. 

تحقیق در مورد کاربردها

تحقیقاتی برای تولید محصولات با ارزش افزوده از گلیسرین بدست آمده از تولید بیودیزل انجام شده است. مثالها (جدا از احتراق ضایعات گلیسرین ):

تولید گاز هیدروژن

گلیسیرین استات یک افزودنی بالقوه سوخت است.

گلیسرین یکی از پرمصرف ترین مواد افزودنی برای ترموپلاستیک نشاسته است.

تبدیل به پروپیلن گلیکول

تبدیل به آکرولین

تبدیل به اتانول

تبدیل به اپی کلرهیدرین، ماده اولیه رزین های اپوکسی

متابولیسم

گلیسرین پیش ساز سنتز تری اسیل گلیسرین ها و فسفولیپیدها در کبد و بافت چربی است . هنگامی که بدن از چربی ذخیره شده به عنوان منبع انرژی استفاده می کند ، گلیسرین و اسیدهای چرب در جریان خون آزاد می شوند.

گلیسرین عمدتا در کبد متابولیزه می شود. تزریق گلیسرین می تواند به عنوان یک آزمایش ساده برای آسیب کبدی مورد استفاده قرار گیرد ، زیرا میزان جذب آن توسط کبد اندازه گیری دقیق سلامت کبد است. متابولیسم گلیسرین هم در سیروز و هم در بیماری کبد چرب کاهش می یابد.

سطح گلیسرین خون در طی دیابت بسیار بالا است ، و اعتقاد بر این است که دلیل کاهش باروری در بیمارانی است که از دیابت و سندرم متابولیک رنج می برند. سطح گلیسرین خون در بیماران دیابتی به طور متوسط ​​سه برابر بیشتر از افراد سالم است. مشخص شده است که درمان مستقیم بیضه با گلیسرین باعث کاهش قابل توجه طولانی مدت تعداد اسپرم می شود. آزمایش بیشتر بر روی این موضوع به دلیل نتایج غیر منتظره کنار گذاشته شد ، زیرا این هدف آزمایش نبود.

گلیسرین در گردش پروتئین ها را مانند گلوکز یا فروکتوز گلیکز نمی کند و منجر به تشکیل محصولات نهایی پیشرفته گلیکاسیون (AGEs) نمی شود. در بعضی موجودات ، جز، گلیسرین می تواند مستقیماً وارد مسیر گلیکولیز شود و بنابراین انرژی متابولیسم سلولی را فراهم می کند (یا به طور بالقوه از طریق گلوکونئوژنز به گلوکز تبدیل می شود).

آنزیم گلیسرین کیناز عمدتا در کبد و کلیه ها ، بلکه در سایر بافت های بدن از جمله عضله و مغز نیز وجود دارد.در بافت چربی ، 3-فسفات گلیسرین از دی هیدروکسی استون فسفات (DHAP) با آنزیم گلیسرین -3-فسفات دهیدروژناز بدست می آید .

گلیسرین هنگام بلع سمیت بسیار کمی دارد. دوز خوراکی LD 50 آن برای موشها mg / kg 12600 و برای موشها mg / kg 8700 است. به نظر نمی رسد هنگام استنشاق باعث ایجاد مسمومیت شود ، اگرچه تغییراتی در بلوغ سلولی در بخشهای کوچک ریه در حیوانات با بالاترین دوز اندازه گیری شده رخ داده است. یک مطالعه استنشاق فقط 90 روزه در بینی فقط در موشهای Sprague-Dawley (SD) که به مدت 6 ساعت جلسات مداوم در معرض 03/0 ، 16/0 و 66/0 میلی گرم در لیتر گلیسیرین (به ازای هر لیتر هوا) قرار داشتند ، هیچ سمیت مربوط به درمان را نشان نداد از حداقل متاپلازی پوشش اپیتلیوم در قاعده اپی گلوت در موشهای صحرایی در معرض 0.66 میلی گرم در لیتر گلیسیرین – سایپرز ، باشگاه دانش

موارد تاریخی آلودگی به دی اتیلن گلیکول

در تاریخ 4 مه 2007 ، اداره غذا و داروی ایالات متحده به همه سازندگان داروها در ایالات متحده توصیه كرد كه همه دسته های گلیسرین را از نظر سمیت دی اتیلن گلیكول آزمایش كنند. این امر به دنبال وقوع صدها مسمومیت مهلک در پاناما در نتیجه اعلامیه گمرکی واردات توسط شرکت واردات / صادرات پاناما Aduanas Javier de Gracia Express، SA رخ داد. ارزانترین دی اتیلن گلیکول به عنوان گرانترین گلیسرین معرفی شد

ریشه شناسی نام گلیسیرین

اصل پیشوندهای gly- و glu- برای گلیکول ها و قندها از واژه یونانی γλυκύς glukus به معنی شیرین است.

متن فارسی شده یک تحقیق علمی

به گفته محققان کالج پزشکی جورجیا ، گلیسیرین که معمولاً در محصولات مراقبت از پوست یافت می شود زیرا آب را جذب می کند و به پوست کمک می کند تا جلوه بهتری داشته باشد ، ممکن است دارای ارزش درمانی نیز باشد.

دکتر وندی بولینگر بلاگ ، فیزیولوژیست سلول می گوید: گلیسیرین یا گلیسرین یک جاذب الکل و آب طبیعی است که قرن ها در محصولات مراقبت از پوست استفاده می شود.

در تحقیقی که در ماه دسامبر در مجله پوست شناسی تحقیقی منتشر شد ، وی و همكار نویسنده وی ، دکتر ژیانجیان ژنگ ، كه به عنوان دانشجوی تحصیلات تکمیلی در آزمایشگاه خود کار می کرد و اکنون دانشجوی دکترا در دانشگاه وندربیلت است ، نشان می دهد که گلیسرین همچنین به پوست جلوه می دهد و با کمک به سلولهای پوستی به درستی رشد می کنند و عملکرد بهتری دارند.

دکتر بولاگ درباره این یافته که گلیسرین به عنوان سیگنالی برای کمک به هدایت سلولهای پوستی در چهار مرحله بلوغ طبیعی خود می گوید: “این یک فرضیه کاملاً جدید است که کاملاً در مراحل ابتدایی است.” در چرخه بی پایان تولید سلول های پوستی ، جوانترین سلولها از عمیق ترین لایه به سمت بالا حرکت می کنند و از همانندسازی به عنوان عملکرد اصلی خود خارج می شوند و در نهایت سلول های سطحی بالغ می شوند که لیپیدها را بیرون می ریزند و به تشکیل سد محافظتی پوست قبل از مرگ کمک می کنند.

یافته های محققان در مورد عملکرد سیگنالینگ گلیسرین به معنای مایعات موجود است که به صورت خالص در قفسه های فروشگاه های مواد غذایی یافت می شود و به عنوان جزئی از بسیاری از محصولات دیگر ، ممکن است به افراد مبتلا به بیماری هایی مانند پسوریازیس و سرطان های پوست غیر ملانوم کمک کند. در نتیجه ازدیاد غیر طبیعی و بلوغ سلولهای پوستی ایجاد می شود و ممکن است باعث ترمیم زخم شود.

محققان هنگام مطالعه فسفولیپاز D ، آنزیمی که چربی ها یا لیپیدها را در غشای سلولی محافظ خارجی به سیگنال های سلولی تبدیل می کند ، نقش گلیسرین را در بلوغ سلول های پوستی یافتند. فسفولیپیدها چربی هایی هستند که در سراسر بدن یافت می شوند و قسمت عمده لایه دو لایه لیپیدی غشای پلاسما را که هر سلول را محاصره می کند تشکیل می دهد و باعث می شود سلول با سلول های دیگر مخلوط نشود. همه سلول ها این لایه را دارند و سلول های پوستی چربی های اضافی ترشح می کنند که به ایجاد یک مانع اضافی کمک می کند. دکتر بلاگ می گوید: “به آن فکر کنید.” “اگر نوعی مانع وجود نداشته باشد ، هنگام استحمام ، تمام آب به درون شما می رود و شما مانند یک بالون منفجر می شوید.”

با دانستن اینکه فسفولیپاز D می تواند از الکل ها مانند الکل اتیل استفاده کند ، دکتر بولاگ و ژنگ تعجب کردند که با گلیسرین ، یک الکل فیزیولوژیکی که برای سنتز چربی استفاده می شود و متعاقباً در حین ورزش آزاد می شود ، به عنوان فشار چربی بدن اعمال می شود.

دکتر Zheng می گوید ، آنچه آنها دریافتند این است که وقتی فسفولیپاز D با گلیسرین جفت می شود ، سیگنالی متمایز تولید می کند که بلوغ سلول های پوستی را هدایت می کند.

آنها دریافتند که ، علی رغم نام آن ، مجاری به نام آکوآپورین 3 ، که در سلولهای پوستی بیان می شود و از طریق آن فقط به مولکول های خاصی اجازه می دهد ، در انتقال آب خصوصاً خوب نیست اما در انتقال گلیسیرین تبحر دارد. درون سلولهای پوستی ، آکواپورین 3 و فسفولیپاز D با هم برهمکنش می کنند. دکتر ژنگ می گوید: “ما نمی دانیم مستقیم است یا پروتئینی که مداخله می کند وجود دارد ، اما آنها با هم ارتباط برقرار می کنند.” دکتر ژنگ می گوید ، آنها تئوری می کنند که آکواپورین 3 گلیسرین را به فسفولیپاز D قیف می دهد و در نتیجه فسفاتیدیل گلیسرین ایجاد می شود ، لیپیدی که به نظر می رسد آنزیم های مربوط به تمایز سلول های پوستی را نشان می دهد.

“ما فکر می کنیم گلیسرین به عنوان یک زیرلایه به پوست اجازه می دهد تا به درستی بالغ شود و هنگامی که شما گلیسرین کافی در پوست ندارید ، سلولها به درستی بالغ نمی شوند و به همین دلیل شما پوست ضخیم ، “دکتر بلاگ می گوید.

یک مدل موش برای پوست خشک ، پوسته پوسته ، ضخیم و غیر طبیعی طبیعی و به آرامی بهبود می یابد که اخیراً توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا ، سانفرانسیسکو ایجاد شده است ، ممکن است به اثبات درست بودن محققان آگوستا کمک کند.

موشهای دستکاری شده ژنتیکی فاقد گلیسرین کافی در پوست هستند زیرا ژن مسئول آکواپورین 3 را از دست می دهند. “دکتر بولاگ می گوید به همین دلیل سطح گلیسرین آنها کاهش می یابد ، زیرا آنها از آن کانال گلیسرین برخوردار نیستند.” تحقیق موش در مجله Journal of Investigative Dermatology در همان زمان دکتر منتشر شد. بلاگ و ژنگ در حال ارسال آثار خود بودند. دکتر بلاگ می گوید: “ما فکر می کردیم ، می دانیم چرا این اتفاق می افتد.” گلیسرین آب دوست نمی تواند بدون کانال وارد سلول D فسفولیپاز شود. در نتیجه ، فسفاتیدیل گلیسرین که از اتحادیه آنها حاصل می شود اتفاق نمی افتد و همچنین سیگنال حاصل از آن که بلوغ طبیعی سلول پوست را هدایت می کند ، اتفاق نمی افتد.

دکتر بلاگ می گوید ، موش دیگری که به طور طبیعی دارای پوست خشک و ضخیم است دارای آکواپورین 3 است اما فاقد چربی های پوستی است که به طور معمول تجزیه می شوند تا گلیسرین آزاد کنند.

وقتی گلیسرین به صورت موضعی یا خوراکی به این مدل های حیوانی داده می شد ، بسیاری از مشکلات پوستی برطرف می شد. سایر عوامل جذب کننده آب چندان خوب کار نکردند ، که به محققان MCG سوخت بیشتری می دهد تا متوجه شوند که گلیسرین نیز نقشی اساسی در بلوغ و تکثیر طبیعی سلول های پوستی دارد.

آنها امیدوارند که یافته های آنها نه تنها به درک بهتر رشد طبیعی پوست کمک کند بلکه در صورت غیر طبیعی بودن ، به درمان موثرتری منجر شود.

“به عنوان مثال ، در بیماری پسوریازیس ، شما سلولهای کراتینوسیت (سلولهای پوستی) دارید که بیش از حد رشد می کنند و اگر بتوانیم به نوعی این سیگنال را مهار کنیم ، ممکن است به نوعی بتوانیم به آن کراتینوسیت ها بگوییم:” نه ، زمان بالغ شدن است. رشد را متوقف کنید. پوست خوبی ایجاد کنید. این مانع خوب را تشکیل دهید. “” دکتر بلاگ می گوید. “مورد دیگری که در آن به بلوغ طبیعی کراتینوسیت ها نرسیدید ، در سرطان پوست ، سرطان های پوست غیر ملانوم است. بنابراین در اینجا روش دیگری وجود دارد که اگر ما به طور بالقوه بتوانیم این مسیر سیگنالینگ را مهار کنیم ، ممکن است سیگنالی را که اساساً دکتر بلاگ می گوید: “آنها را سرطانی می کند و به آنها می گویید ،” نه. بلوغ و پوست را تشکیل می دهد و تمام.

محقق MCG برای کمک به مطالعه بیشتر مکانیسم سیگنالینگ که وی و دکتر ژنگ یافته اند ، یک درخواست کمک هزینه به موسسه ملی بهداشت ارائه داده است. NIH از مطالعات فعلی وی نیز پشتیبانی کرد.

او می گوید: “(اکنون ما در تلاشیم) بدانیم که سیگنال چه چیزی را فعال می کند.” “به عبارت دیگر ، چگونه سیگنالی که توسط فسفولیپاز D و گلیسرین تولید می شود در واقع به سلول می گوید که بالغ شود؟ چگونه این سیگنال آنزیم ها و پروتئین های خاصی را در سلول فعال می کند تا سلول بالغ شود؟ چیزهای دیگر ما علاقه مند هستیم بررسی روشهای دستکاری سیستم ، به عنوان مثال برای افزایش تشکیل سیگنال ، برای دیدن اینکه آیا پس از آن می توانیم تشکیل کراتینوسیت را افزایش دهیم یا نه ، بالقوه می تواند راهی برای مهار سیستم

یک مقاله علمی در مورد گلیسیرین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *