پرمنگنات پتاسیم چیست؟ فروش پرمنگنات پتاسیم چینی و ایرانی

پرمنگنات پتاسیم

پرمنگنات پتاسیم یک IS ترکیب غیر آلی با فرمول شیمیایی KMnO 4 و متشکل از K + و MNOاین ماده جامد بلوری مایل به سیاه و سفید است که در آب حل می شود و محلول هایی به شدت صورتی یا بنفش می دهد.

پرمنگنات پتاسیم به طور گسترده ای در صنایع شیمیایی و آزمایشگاه ها به عنوان یک ماده اکسید کننده قوی و همچنین به عنوان دارویی برای درماتیت ، تمیز کردن زخم ها و ضد عفونی عمومی استفاده می شود . این دارو در لیست مدل های داروهای اساسی WHO ، ایمن ترین و موثرترین داروهای مورد نیاز در یک سیستم بهداشتی است .  در سال 2000 ، تولید جهانی 30،000 تن تخمین زده شد.

پرمنگنات پتاسیم استفاده می شود در

تقریباً تمام کاربردهای پرمنگنات پتاسیم از خاصیت اکسیدکننده آن بهره می برد. به عنوان یک اکسید کننده قوی است که محصولات جانبی سمی تولید کند، KMnO 4 بسیاری از کاربردها طاقچه.

پرمنگنات پتاسیم در مصارف پزشکی

پرمنگنات پتاسیم برای تعدادی از بیماری های پوستی استفاده می شود . این شامل عفونت های قارچی پا ، آمپتیگو ، پمفیگوس ، زخم های سطحی ، درماتیت و زخم های گرمسیری است . این دارو در فهرست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی ، ایمن ترین و موثرترین داروهای مورد نیاز در یک سیستم بهداشتی است .

پرمنگنات پتاسیم در تصفیه آب

پرمنگنات پتاسیم در صنعت تصفیه آب بسیار استفاده می شود. این ماده به عنوان ماده شیمیایی بازسازی برای از بین بردن آهن و سولفید هیدروژن (بوی تخم مرغ فاسد) از آب چاه از طریق فیلتر “Manganese Greensand” فیلتر استفاده می شود. “Pot-Perm” همچنین در فروشگاه های استخر قابل تهیه است و علاوه بر این برای تصفیه پساب استفاده می شود. در طول تاریخ برای ضد عفونی کردن آب آشامیدنی استفاده می شد و می تواند آب را صورتی رنگ کند. در حال حاضر این برنامه در کنترل ارگانیسم های مزاحم مانند صدف گورخر در سیستم های جمع آوری و تصفیه آب شیرین کاربرد دارد.

پرمنگنات پتاسیم در سنتز ترکیبات آلی

یک راه حل از KMnO 4 در آب، در یک بالن حجمی نرم افزار اصلی KMnO 4 است به عنوان یک واکنشگر برای سنتز ترکیبات آلی. برای سنتز اسید اسکوربیک ، کلرامفنیکل ، ساخارین ، اسید ایزونیکوتینیک و اسید پیرازنیک مقادیر قابل توجهی مورد نیاز است.

KMnO 4 در استفاده تجزیه و تحلیل آلی کیفی به آزمون برای حضور اشباع . این ماده بعضاً بعنوان معرف بایر پس از شیمیدان ارگانیک آلمانی آدولف فون بایر یاد می شود . معرف یک محلول قلیایی پرمنگنات پتاسیم است. واکنش با پیوندهای دو یا سه گانه (C = C- یا -C≡C) باعث کمرنگ شدن رنگ از صورتی مایل به صورتی به قهوه ای می شود. آلدئیدها و اسید فرمیک (و فرمت ها ) نیز آزمایش مثبتی می دهند. آزمون منسوخ شده است.

پرمنگنات پتاسیم

استفاده تحلیلی از پرمنگنات پتاسیم

از پرمنگنات پتاسیم می توان برای تعیین کمی مواد آلی قابل اکسیداسیون کل در یک نمونه آبی استفاده کرد. مقدار تعیین شده به عنوان مقدار پرمنگنات شناخته می شود. در شیمی تحلیلی ، یک استاندارد آبی حل KMnO 4 است که گاهی اوقات به عنوان یک اکسید کننده استفاده titrant برای تیتراسیون اکسایش کاهش (permanganometry) . همانطور که پرمنگنات پتاسیم تیتر می شود ، محلول به سایه روشن رنگ ارغوانی تبدیل می شود که با افزودن بیش از حد تیتر به محلول ، تیره می شود. به روش مرتبط ، از آن به عنوان معرف برای تعیین تعداد کاپا از خمیر چوب استفاده می شود. برای استاندارد سازی KMnO 4محلول ها ، اغلب از اسید اگزالیک استفاده می شود.

آبی، راه حل های اسیدی KMnO 4 استفاده می شود برای جمع آوری گاز جیوه در گاز دودکش در طول انتشار منبع ثابت تست. در بافت شناسی ، پرمنگنات پتاسیم به عنوان یک عامل سفید کننده استفاده می شد.

مطالعه بیشتر: سولفات منگنز

پرمنگنات پتاسیم در حفظ میوه

جاذب های اتیلن زمان نگهداری موز را حتی در دماهای بالا نیز افزایش می دهند. این اثر را می توان با بسته بندی موز در پلی اتیلن همراه با پرمنگنات پتاسیم مورد بهره برداری قرار داد . با از بین بردن اتیلن توسط اکسیداسیون ، پرمنگنات رسیدن را به تأخیر می اندازد و ماندگاری میوه را تا 4 هفته بدون نیاز به یخچال افزایش می دهد.

کیت های بقا

پرمنگنات پتاسیم به طور معمول در کیت های زنده ماندن موجود است: به عنوان یک استارت آتش سوزی هایپرولیک (مخلوط با ضد یخ رادیاتور اتومبیل یا گلیسرول و پرمنگنات پتاسیم )، ضدعفونی کننده آب و ایجاد سیگنال های اضطراب روی برف.

پرمگنات پتاسیم در خدمات آتش نشانی

پرمنگنات پتاسیم به “توزیع کننده های کره کره پلاستیکی” اضافه می شود تا باعث ایجاد نتیجه معکوس ، فرسودگی و سوختگی کنترل شده شود . کره های پلیمری شبیه گلوله های پینگ پنگ حاوی مقادیر کمی پرمنگنات با اتیلن گلیکول تزریق می شوند و به سمت ناحیه ای که اشتعال مورد نظر است پیش بینی می شوند و در آنجا ثانیه ها بعد خود به خود شعله ور می شوند. هم از توزیع كننده های پلاستیك دستی و هم از هلیكوپتر یا در قایق استفاده می شود.

پرمنگنات پتاسیم در موارد دیگر

پرمنگنات پتاسیم یکی از اصلی ترین مواد شیمیایی است که در صنایع فیلم و تلویزیون برای “پیر کردن” لوازم و تنظیم پانسمان استفاده می شود. تبدیل آماده آن به MnO 2 قهوه ای باعث ایجاد جلوه هایی “قدیمی صد ساله” یا “باستانی” روی پارچه های هسی (روبان)، طناب، چوب و شیشه می شود.

پرمنگنات پتاسیم می تواند برای اکسید کردن خمیر کوکائین برای تصفیه آن و افزایش پایداری آن استفاده شود. این امر منجر به این شد که اداره مبارزه با مواد مخدر در سال 2000 عملیات بنفش را با هدف نظارت بر عرضه جهانی پرمنگنات پتاسیم آغاز کند. با این وجود ، به زودی مشتقات و جایگزین های پرمنگنات پتاسیم برای جلوگیری از عمل استفاده شد.

در شیمی کشاورزی از آن برای تخمین نیتروژن موجود در خاک استفاده می شود.

تاریخچه پرمنگنات پتاسیم

در سال 1659 ، یوهان رودولف گلاوبر مخلوطی از ماده معدنی پیرولوزیت (دی اکسید منگنز ، MnO 2 ) و کربنات پتاسیم را ذوب کرد تا ماده ای بدست آورد که وقتی در آب حل شد ، یک محلول سبز ( منگنز پتاسیم ) می داد که به آرامی به بنفش تغییر کرده و سپس سرانجام قرمز. این گزارش اولین توصیف تولید پرمنگنات پتاسیم را نشان می دهد. كمتر از 200 سال بعد ، هنري بولمن كاندي ، شيميدان لندني به گندزدايي علاقه داشت. او دریافت که پیرولوزیت را با هیدروکسید سدیم ترکیب می کند(NaOH) و حل آن در آب ، محلولی با خاصیت ضد عفونی کننده تولید کرد.

او این راه حل را به ثبت رساند و آن را با عنوان ‘مایع کاندای’ به بازار عرضه کرد. اگرچه موثر بود ، اما این راه حل چندان پایدار نبود. این با استفاده از هیدروکسید پتاسیم (KOH) به جای NaOH برطرف شد . این پایدارتر بود و این مزیت را داشت که به راحتی به بلورهای پرمنگنات پتاسیم تبدیل می شود. این ماده کریستالی به عنوان “کریستال های کندی” یا “پودر کندی” شناخته می شد. تولید پرمنگنات پتاسیم نسبتاً آسان بود ، بنابراین متعاقباً کودی مجبور شد زمان قابل توجهی را در دادخواهی بگذارد تا رقبا را از بازاریابی محصولات مشابه متوقف کند.

عکاسان اولیه از آن به عنوان جزئی از پودر فلاش استفاده می کردند . اکنون به دلیل عدم ثبات مخلوط های پرمنگنات ، با اکسید کننده های دیگر جایگزین می شود.

آماده سازی

پرمنگنات پتاسیم به صورت صنعتی از دی اکسید منگنز تولید می شود که به عنوان ماده معدنی پیرولوزیت نیز وجود دارد . در سال 2000 ، تولید جهانی 30،000 تن تخمین زده شد. MNO 2 با ذوب هیدروکسید پتاسیم و گرم می شود در هوا و یا با منبع دیگری از اکسیژن، مانند نیترات پتاسیم و یا کلرات پتاسیم. این فرآیند منگنز پتاسیم می دهد :

2 MnO 2 + 4 KOH + O 2 → 2 K 2 MnO 4 + 2 H 2 O

(با هیدروکسید سدیم، محصول نهایی است manganate سدیم اما منگنز (V) ترکیب که یک دلیل پرمنگنات پتاسیم است که معمولا بیش از استفاده سدیم پرمنگنات . علاوه بر این، نمک پتاسیم متبلور بهتر است.)

سپس منگنز پتاسیم با اکسیداسیون الکترولیتی در محیط های قلیایی به پرمنگنات تبدیل می شود :

2 K 2 MnO 4 + 2 H 2 O → 2 KMnO 4 + 2 KOH + H 2

روشهای دیگر

گرچه فاقد اهمیت تجاری است ، منگنز پتاسیم می تواند توسط کلر یا با عدم تناسب در شرایط اسیدی اکسید شود. واکنش اکسیداسیون کلر است

2 K 2 MnO 4 + Cl 2 → 2 KMnO 4 + 2 KCl

و واکنش عدم تناسب ناشی از اسید ممکن است به صورت زیر نوشته شود

3 K 2 MnO 4 + 4 HCl → 2 KMnO 4 + MnO 2 + 2 H 2 O + 4 KCl

یک اسید ضعیف مانند اسید کربنیک برای این واکنش کافی است:

3 K 2 MnO 4 + 2 CO 2 → 2 KMnO 4 + 2 K 2 CO 3 + MnO 2

نمک پرمنگنات نیز ممکن است با درمان یک راه حل منگنز تولید می شود 2+ یون با اکسیدان قوی مانند دی اکسید سرب (PbO بر 2 )، سدیم بیسموتات (NaBiO 3 )، و یا peroxydisulfate. آزمایشات حضور منگنز از رنگ بنفش زنده پرمنگنات تولید شده توسط این معرفها بهره برداری می کند.

ساختار

KMnO 4 اشکال قائم الزاویه کریستال با ثابت: = 910.5  PM ، ب = 572.0 از ظهر، ج = 742.5 بعد از ظهر. نقش کلی شبیه به سولفات باریم است که با آن محلول های جامدی را تشکیل می دهد. در جامد (به عنوان در محلول)، هر MNO  مراکز چهار ضلعی هستند. فواصل Mn-O 1.62 است. 

واکنشها

شیمی آلی

محلول های رقیق از KMnO 4 تبدیل آلکن به diols (گلیکول). این رفتار نیز به عنوان یک استفاده کیفی آزمون برای حضور پیوند دوگانه یا سه گانه در یک مولکول، از واکنش decolorizes محلول پرمنگنات در ابتدا بنفش و تولید رسوب قهوه ای (MNO 2 ). در این زمینه ، گاهی اوقات معرف بایر نامیده می شود . با این حال، برم خدمت در اندازه گیری اشباع (اوراق قرضه دو یا سه برابر) به لحاظ کمی، از KMnO بهتر 4 ، که یک عامل اکسید کننده بسیار قوی، می تواند با انواع گروه های واکنش نشان می دهند.

در شرایط اسیدی ، پیوند دوگانه آلکن شکاف داده می شود تا اسید کربوکسیلیک مناسب را بدست آورد :

CH 3 (CH 2 ) 17 CH = CH 2 + 2 KMnO 4 + 3 H 2 SO 4 → CH 3 (CH 2 ) 17 COOH + CO 2 + 4 H 2 O + K 2 SO 4 + 2 MnSO 4

پرمنگنات پتاسیم اکسید آلدئیدها به اسیدهای کربوکسیلیک، مانند تبدیل N – هپتانال به اسید heptanoic

5 C 6 H 13 CHO + 2 KMnO 4 + 3 H 2 SO 4 → 5 C 6 H 13 COOH + 3 H 2 O + K 2 SO 4 + 2 MnSO 4

حتی یک گروه آلکیل (با یک هیدروژن بنزیلیک) روی یک حلقه معطر اکسید می شود ، به عنوان مثال تولوئن به اسید بنزوئیک .

5 C 6 H 5 CH 3 + 6 KMnO 4 + 9 H 2 SO 4 → 5 C 6 H 5 COOH + 14 H 2 O + 3 K 2 SO 4 + 6 MnSO 4

گلیکول و پلی ال بسیار واکنش پذیر به سمت KMnO هستند 4 . به عنوان مثال، علاوه بر این از پرمنگنات پتاسیم به محلول آبی قند و سدیم هیدروکسید تولید آفتاب پرست شیمیایی واکنش، که شامل تغییر رنگ دراماتیک در ارتباط با حالات اکسیداسیون مختلف منگنز . یک واکنش شدید مرتبط به عنوان شروع کننده آتش در کیت های بقا مورد سو استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال ، مخلوطی از پرمنگنات پتاسیم و گلیسرول یا گلوکز پودر شده به راحتی مشتعل می شود. خواص استریل کردن آن عبارتند از دلیل دیگری برای گنجاندن KMnO 4 در یک کیت بقا.

به خودی خود ، پرمنگنات پتاسیم در بسیاری از حلال های آلی حل نمی شود. اگر محلول ارگانیک پرمنگنات مورد نظر باشد ، می توان “بنزن بنفش” تهیه کرد ، یا با تیمار مخلوط دو فاز پرمنگنات پتاسیم و بنزن با نمک آمونیوم کواترنر، یا با انتخاب کاتیون پتاسیم با اتر تاج.

واکنش با اسیدها

واکنش پرمنگنات با اسید کلریدریک غلیظ کلر می دهد . محصولات حاوی منگنز از واکنش های اکسیداسیون کاهش می یابد به pH بستگی دارد . محلول های اسیدی پرمنگنات به یون منگنز صورتی کم رنگ (II) (Mn 2+ ) و آب کاهش می یابد . در خنثی راه حل، پرمنگنات است که تنها با سه الکترون کاهش می یابد به دی اکسید منگنز (MNO 2 )، در جایی منگنز در حالت 4 اکسیداسیون است. این ماده ای است که هنگام دست زدن به KMnO 4 پوست فرد را لک می کند . KMnO 4 خود به خود در کاهش قلیاییراه حلی برای سبز K 2 MNO 4 ، در جایی منگنز در حالت 6 اکسیداسیون است.

یک واکنش کنجکاو با اضافه شدن اسید سولفوریک غلیظ به پرمنگنات پتاسیم رخ می دهد. کنسانتره اسید سولفوریک در اثر واکنش با KMnO 4 به منگنز 2 O 7 ، که می تواند مواد منفجره. اگرچه هیچ واکنشی واضح نیست ، بخار موجود بر روی این مخلوط باعث اشتعال کاغذ آغشته به الکل می شود. پرمنگنات پتاسیم و اسید سولفوریک در تولید مقداری ازن واکنش نشان می دهند که دارای قدرت اکسیداسیون بالایی است و الکل را به سرعت اکسید کرده و باعث احتراق آن می شود. از آنجا که این واکنش باعث تولید ماده منفجره Mn 2 O 7 نیز می شود ، این مورد را باید فقط با احتیاط کامل انجام داد.

تجزیه حرارتی

پرمنگنات پتاسیم جامد هنگام گرم شدن تجزیه می شود:

2 KMnO 4 → K 2 MnO 4 + MnO 2 (ها) + O 2

در اینجا، حالت اکسیداسیون از تغییرات منگنز به عنوان پرمنگنات پتاسیم (حالت اکسیداسیون 7) تجزیه به manganate پتاسیم (اکسیداسیون +6) و دی اکسید منگنز (حالت اکسیداسیون 4). گاز اکسیژن نیز آزاد می شود.

ایمنی و مدیریت

پرمنگنات پتاسیم به عنوان یک اکسید کننده خطرات ایجاد می کند. تماس با پوست منجر به ایجاد لکه قهوه ای طولانی مدت می شود.

پرمنگنات پتاسیم (مصارف پزشکی)

پرمنگنات پتاسیم به عنوان دارو برای تعدادی از بیماری های پوستی استفاده می شود. این شامل عفونت های قارچی پا ، استمنه ، پمفیگوس ، زخم های سطحی ، درماتیت و زخم های گرمسیری است. برای زخم های گرمسیری همراه با پروکائین بنزیلپنی سیلین استفاده می شود. به طور معمول در شرایط پوستی که مایعات زیادی تولید می کنند ، استفاده می شود. می توان آن را به عنوان یک پانسمان خیس یا حمام استفاده کرد.

عوارض جانبی ممکن است شامل تحریک پوست و تغییر رنگ لباس باشد. اگر از طریق دهان مصرف شود ، ممکن است مسمومیت و مرگ ایجاد شود. پرمنگنات پتاسیم یک ماده اکسید کننده است. بریتانیا دستورالعمل ملی توصیه می کند که هر 100 میلی گرم در یک لیتر محلول آب قبل از استفاده.

پرمنگنات پتاسیم اولین بار در دهه 1600 ساخته شد و حداقل در اوایل دهه 1800 مورد استفاده معمول پزشکی قرار گرفت. این دارو در فهرست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی قرار دارد .

مصارف پزشکی

موارد استفاده شامل عفونت های قارچی پا ، آمپتیگو ، پمفیگوس ، زخم های سطحی ، درماتیت (اگزما) و زخم های گرمسیری است. معمولاً در شرایط پوستی که مایعات زیادی تولید می کنند ، استفاده می شود. برای زخم های گرمسیری همراه با پروكائین بنزیلپنی سیلین به مدت دو تا چهار هفته استفاده می شود.

در کودکان و بزرگسالان قابل استفاده است. می توان آن را به عنوان یک پانسمان خیس یا حمام استفاده کرد. ممکن است قبل از خیساندن روی ناخن ها از ژل نفتی استفاده شود تا از تغییر رنگ آنها جلوگیری شود. سازمان غذا و داروی ایالات متحده استفاده از آن را به دو صورت بلور یا قرص توصیه نمی کند.

عوارض جانبی 

موضعی 

عوارض جانبی ممکن است شامل تحریک پوست و تغییر رنگ لباس باشد. سوختگی شدید ناشی از قرص حل نشده در کودک گزارش شده است. برای درمان اگزما ، توصیه می شود چند بار در یک نوبت استفاده کنید ، زیرا احتمال دارد پوست را تحریک کند. محلول های با غلظت بالاتر می توانند منجر به سوختگی شیمیایی شوند. بنابراین ، فرمول ملی بریتانیا توصیه می کند 100 میلی گرم قبل از استفاده در یک لیتر آب حل شود تا محلول 1: 10،000 (0.01٪) تشکیل شود. بسته بندی پانسمان آغشته به پرمنگنات پتاسیم توصیه نمی شود.

توسط دهان

پرمنگنات پتاسیم در صورت مصرف از راه دهان بسیار سمی تلقی می شود. عوارض جانبی ممکن است شامل حالت تهوع ، استفراغ و تنگی نفس باشد. اگر مقدار کافی کافی (حدود 10 گرم) خورده شود ، مرگ ممکن است رخ دهد.

محلولهای غلیظ هنگام مستی منجر به سندرم دیسترس تنفسی بزرگسالان یا تورم مجاری تنفسی می شوند. اقدامات پیشنهادی برای کسانی که پرمنگنات پتاسیم بلعیده اند شامل گاستروسکوپی است. ذغال فعال یا داروهای ایجاد کننده استفراغ توصیه نمی شود. در حالی که ممکن است از داروهایی مانند رانیتیدین و N-استیل سیستئین در سمیت استفاده شود ، شواهد این استفاده ضعیف است.

مکانیسم عمل

پرمنگنات پتاسیم به عنوان یک ماده اکسید کننده عمل می کند. از طریق این مکانیسم منجر به ضد عفونی ، اثرات قابض و کاهش بو می شود.

تاریخچه

پرمنگنات پتاسیم اولین بار در دهه 1600 ساخته شد و حداقل در اوایل دهه 1800 مورد استفاده معمول پزشکی قرار گرفت. در طول جنگ جهانی اول برای جلوگیری از عفونتهای مقاربتی ، به سربازان کانادایی پرمنگنات پتاسیم داده شد . برخی با قرار دادن سقط در واژن اقدام به سقط جنین کرده اند ، اگرچه این کار مثر نیست. سایر کاربردهای تاریخی شامل تلاش برای شستشوی معده در کسانی که مسمومیت با استریکنین یا پیکروتوکسین دارند ، بوده است.

جامعه و فرهنگ 

در ایالات متحده FDA نیاز به فروش قرص های دارویی با نسخه پزشک دارد. پرمنگنات پتاسیم ، با این حال ، استفاده مصوب از FDA ندارد و بنابراین پرمنگنات پتاسیم با درجه غیر پزشکی گاهی برای استفاده پزشکی استفاده می شود. با تعدادی از مارک های تجاری از جمله Permasol ، Koi Med Tricho-Ex و Kalii permanganas RFF در دسترس است. گاهی اوقات “بلورهای کندی” نامیده می شود.

حیوانات دیگر

پرمنگنات پتاسیم ممکن است برای جلوگیری از گسترش غده در بین اسب ها استفاده شود.

 

2 دیدگاه برای “پرمنگنات پتاسیم چیست؟ فروش پرمنگنات پتاسیم چینی و ایرانی

  1. اشتراک‌ها: گلایسین چیست؟ - اروند شیمی دز

  2. اشتراک‌ها: ادتا 2 سدیم و همه چیز در مورد آن (جامع) - اروند شیمی دز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *