سیتریک آبدار

سیتریک آبدار واسطه در است چرخه TCA ( با نام مستعار چرخه انجین، و یا چرخه کربس، زنت-گیورگی )، مسیر سوخت و ساز مرکزی برای حیوانات، گیاهان، و باکتری ها. سیتریک آبدار سنتاز میعانات اگزالو استات را با استیل CoA کاتالیز می کند تا سیتریک آبدارتشکیل شود. سیتریک آبدار سپس به عنوان بستر آکونیتاز عمل می کند و به اسید آکونیتیک تبدیل می شود . چرخه با بازسازی اگزالواستات پایان می یابد. این سری از واکنشهای شیمیایی منبع دو سوم انرژی حاصل از غذا در موجودات بالاتر است. هانس آدولف كربس سال 1953 را دریافت كردجایزه نوبل فیزیولوژی یا پزشکی برای این کشف.

برخی از باکتری ها (به ویژه E. coli ) می توانند سیتریک آبدار را به عنوان بخشی از چرخه TCA تولید و مصرف کنند ، اما قادر به استفاده از آن به عنوان غذا نیستند زیرا فاقد آنزیم های لازم برای وارد کردن آن به سلول هستند. پس از دهها هزار تحول در یک محیط حداقل گلوکز که حاوی سیتریک آبدار نیز در طی آزمایش طولانی مدت تکامل ریچارد لنسکی بود ، یک نوع E. coli با توانایی رشد هوازی روی سیتریک آبدار تکامل یافت. زاكاری بلانت ، یكی از دانش آموزان لنسكی و همكارانش این “سیت + ” E. coli را مطالعه كردند به عنوان الگویی برای چگونگی تکامل صفات بدیع. آنها شواهدی یافتند که نشان می دهد ، در این مورد ، نوآوری ناشی از جهش تکراری نادر به دلیل تجمع چندین جهش قبلی “تقویت کننده” است که هویت و اثرات آن هنوز تحت بررسی است. تکامل صفت Cit + به عنوان یک نمونه قابل توجه از نقش اقتضاهای تاریخی در تکامل در نظر گرفته شده است.

مطالعه بیشتر: سوربات پتاسیم

سایر نقش های بیولوژیکی

سیتریک آبدار را می توان به خارج از میتوکندری و به سیتوپلاسم منتقل کرد ، سپس به استیل-CoA برای سنتز اسیدهای چرب و به اگزالواستات تجزیه کرد. سیترات تعدیل کننده مثبت این تبدیل است و به صورت آلوستریک آنزیم استیل-کوآ کربوکسیلاز را تنظیم می کند ، که آنزیم تنظیم کننده در تبدیل استیل-CoA به مالونیل-CoA (مرحله تعهد در سنتز اسیدهای چرب) است. به طور خلاصه ، سیتریک آبدار به سیتوپلاسم منتقل می شود ، به استیل CoA تبدیل می شود ، سپس توسط استیل CoA کربوکسیلاز به مالونیل CoA تبدیل می شود ، که توسط سیترات به صورت آلوستریک تعدیل می شود.

غلظت بالای سیتوزولیک سیتریک آبدار می تواند فسفوفروکتوکیناز ، کاتالیزور یک مرحله محدود کننده سرعت گلیکولیز را مهار کند . این اثر سودمند است: غلظت زیاد سیترات نشان می دهد که مقدار زیادی مولکول پیش ساز بیوسنتز وجود دارد ، بنابراین نیازی به فسفوفروکتوکیناز برای ادامه ارسال مولکول های بستر خود ، فروکتوز فسفات ، به گلیکولیز نیست. سیترات با افزایش اثر مهاری غلظت های بالای ATP عمل می کند، نشانه دیگری که نیازی به انجام گلیکولیز نیست. سیتریک آبدار یکی از اجزای حیاتی استخوان است که به تنظیم اندازه بلورهای آپاتیت کمک می کند .

برنامه ها

غذا و نوشیدنی

سیتریک آبدار پودر شده برای تهیه چاشنی فلفل لیمو استفاده می شود

از آنجا که یکی از اسیدهای خوراکی قوی است ، غالب استفاده از اسید سیتریک به عنوان طعم دهنده و نگهدارنده مواد غذایی و نوشیدنی ها ، به ویژه نوشابه ها و آب نبات ها است. در اتحادیه اروپا با شماره EE330 مشخص می شود . نمک های سیتریک آبدار از فلزات مختلف برای رساندن این مواد معدنی به شکل موجود از نظر بیولوژیکی در بسیاری از مکمل های غذایی استفاده می شود . اسید سیتریک در هر 100 گرم 247 کیلو کالری دارد.در ایالات متحده نیاز خلوص اسید سیتریک به عنوان یک افزودنی غذایی توسط مواد شیمیایی مواد غذایی Codex ، که توسط فارماکوپه ایالات متحده (USP) منتشر شده است ، تعریف شده است .

اسید سیتریک را می توان به عنوان ماده امولسیون کننده به بستنی اضافه کرد تا چربی ها از هم جدا نشوند ، برای جلوگیری از تبلور ساکارز به کارامل ، یا به جای آب لیموی تازه به دستور کارامل برود. اسید سیتریک با استفاده از بیکربنات سدیم در طیف گسترده ای از جوشان فرمول، هر دو برای مصرف (به عنوان مثال، پودر و قرص) و برای مراقبت شخصی ( به عنوان مثال ، نمک حمام ، بمب حمام و تمیز کردن روغن و چربی ).

اسید سیتریک که به صورت پودر خشک فروخته می شود ، به دلیل شباهت ظاهری آن به نمک سفره ، معمولاً به عنوان “نمک ترش” در بازارها و مواد غذایی فروخته می شود. این ماده در مصارف آشپزی ، به عنوان جایگزین سرکه یا آب لیمو ، در صورت نیاز به اسید خالص ، کاربرد دارد. از اسید سیتریک می توان در استفاده کرد رنگ غذا برای متعادل کردن سطح pH یک ماده رنگی معمول.

سیتریک آبدار

عامل تمیز کردن و شیمیایی

اسید سیتریک یک ماده شیمیایی عالی است و با ساختن محلول در فلزات ، آنها را متصل می کند. این ماده برای از بین بردن و جلوگیری از تجمع رسوب آهک در دیگهای بخار و اواپراتور استفاده می شود. می توان از آن برای تصفیه آب استفاده کرد ، که آن را در بهبود کارایی صابون ها و مواد شوینده لباس خشک می کند. با کلات زدن فلزات در آب سخت، اجازه می دهد تا این پاک کننده ها کف تولید کنند و بدون نیاز به نرم شدن آب بهتر کار کنند.

اسید سیتریک ماده فعال در برخی از محلول های تمیز کردن حمام و آشپزخانه است. محلولی با غلظت شش درصد اسید سیتریک باعث پاک شدن لکه های آب سخت از شیشه بدون مالش می شود. از اسید سیتریک می توان در شامپو برای شستن موم و رنگ آمیزی مو استفاده کرد. اسید سیتریک که نمایانگر توانایی های کیلیت شدن است ، اولین ماده شستشوی موفقی است که برای جداسازی کامل یون لانتانیدها در طول پروژه منهتن در دهه 1940 مورد استفاده قرار گرفت. در دهه 1950 ، EDTA بسیار کارآمدتر جایگزین آن شد . در صنعت ، این ماده برای حل زنگ زدگی از فولاد و غیرفعال شدن فولادهای زنگ نزن استفاده می شود .

مواد آرایشی ، دارویی ، مکمل های غذایی و غذاها

اسید سیتریک به عنوان یک استفاده acidulant در کرم، ژل، مایعات و. اگر در غذاها و مکمل های غذایی استفاده شود ، اگر به عنوان اثر فنی یا عملکردی به آن اضافه شود ، می تواند به عنوان یک کمک فرآوری طبقه بندی شود (به عنوان مثال اسیدهای نرم کننده ، کلاتور ، ویسکوزایر و غیره). اگر هنوز به مقدار ناچیز وجود داشته باشد و اثر فنی یا عملکردی دیگر وجود نداشته باشد ، ممکن است از برچسب زدن <21 CFR § 1011.100 (c)> معاف باشد.

اسید سیتریک یک اسید آلفا هیدروکسی است و ماده موثری در لایه برداری شیمیایی پوست است.

اسید سیتریک معمولاً به عنوان بافر برای افزایش حلالیت هروئین قهوه ای استفاده می شود .

اسید سیتریک به عنوان یکی از مواد موثره در تولید بافت های صورت با خاصیت ضد ویروسی استفاده می شود.

از خواص بافر سیتریک آبدار برای کنترل pH در پاک کننده های خانگی و دارویی استفاده می شود .

از اسید سیتریک به عنوان جایگزین بدون بو برای سرکه سفید برای رنگرزی در منزل با رنگهای اسیدی استفاده می شود .

سدیم سدیم یکی از اجزای معرف بندیکت است که برای شناسایی کیفی و کمی قندهای احیا کننده استفاده می شود.

اسید سیتریک می تواند به عنوان یک جایگزین برای اسید نیتریک در استفاده غیر فعال از فولاد ضد زنگ .

اسید سیتریک می تواند به عنوان بخشی از وان متوقف کننده بوی پایین به عنوان بخشی از فرایند تولید فیلم عکاسی استفاده شود . توسعه دهندگان عکاسی قلیایی هستند ، بنابراین از اسید ملایم برای خنثی سازی و توقف سریع عملکرد آنها استفاده می شود ، اما معمولاً از اسید استیک استفاده می شود بوی سرکه قوی در اتاق تاریک ایجاد می کند.

اسید سیتریک / سیتریک آبدار سدیم پتاسیم می تواند به عنوان تنظیم کننده اسید خون استفاده شود.

لحیم کاری شار . اسید سیتریک یک شار لحیم کاری عالی است ، خشک یا به صورت محلول غلیظ در آب. پس از لحیم کاری ، مخصوصاً با سیمهای ریز باید برداشته شود ، زیرا خفیف خورنده است. به سرعت در آب داغ حل و شستشو می شود.

سنتز مواد جامد از مولکول های کوچک 

در علم مواد ، روش سیتریک آبدار ژل فرایندی شبیه روش سل ژل است که روشی برای تولید مواد جامد از مولکول های کوچک است. در طی فرآیند مصنوعی ، نمک های فلزی یا آلکوکسیدها به محلول اسید سیتریک وارد می شوند. اعتقاد بر این است که تشکیل مجتمع های سیتریک تفاوت بین رفتار فردی یون ها را در محلول متعادل می کند ، که منجر به توزیع بهتر یون ها می شود و از جداسازی اجزا در مراحل بعدی فرآیند جلوگیری می کند. پلی تراکم اتیلن گلیکول و اسید سیتریک از بالای 100 درجه سانتیگراد شروع می شود و در نتیجه تشکیل ژل پلیمر سیتریک آبدار ایجاد می شود.

سیتریک آبدار

ایمنی

اگرچه اسید ضعیفی است ، اما قرار گرفتن در معرض اسید سیتریک خالص می تواند اثرات سوئی ایجاد کند. استنشاق ممکن است باعث سرفه ، تنگی نفس یا گلودرد شود. مصرف بیش از حد ممکن است باعث درد شکم و گلودرد شود. قرار گرفتن محلول های غلیظ در پوست و چشم می تواند باعث قرمزی و درد شود. مصرف طولانی مدت یا مکرر ممکن است باعث فرسایش مینای دندان شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *