سوکرالوز

سوکرالوز (به انگلیسیSucralose) با فرمول شیمیایی C۱۲H۱۹Cl۳O۸ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۷۱۴۸۵ است؛ که جرم مولی آن ۳۹۷٫۶۴ g/mol می‌باشد. سوکرالوز(۱٬۴،6-Trichlorogalactosucrose) تنها شیرین‌کننده بدون کالری است که از شکر مشتق می‌شود و ۶۰۰ بار از شکر شیرین تر است. جایگزینی۳ مولکول کلر سبب می‌گردد که سوکرالوز همانند شکر قابل شکستن ومتابولیزه شدن نباشد. بنابراین بدون تغییر و به سرعت از بدن عبور کرده و ماده‌ای خنثی(inert) وsafe در نظر گرفته می‌شود. (مدت زمان مطالعات ۲۰ سال می‌باشد).

سوکرالوز در سال ۱۹۷۶ توسط شرکت Tate & Lyle کشف شد و در سال ۱۹۹۸ توسط سازمان غذا ودارو ی آمریکا FDA تأیید شد و در حال حاضر در ۸۰ کشور شامل آمریکا، کانادا و استرالیا برای مواد غذایی جامد ونوشیدنیها مورد استفاده می‌باشد.

این ماده به راحتی در آب حل شده و به علت پایداری مناسب به‌خوبی در پخت‌وپز قابل استفاده می‌باشد.

سازمانهایی که سوکرالوز توسط آن‌ها مورد تأیید قرار گرفته‌است:

۱- سازمان غذا ودارو ی آمریکا در سال 1998 (FDA)

2- JECFA(joint FAO&WHO expert committee on food additives) در سال ۱۹۹۹

۳-کمیته علمی غذای اروپا در سال 2000(SCF)

۴- سازمان ایمنی غذای اروپا(EFSA)

فایده‌های سوکرالوز

ترکیب دو مورد طعم منحصربه فرد سوکرالوز که کاملاً «شبیه شکر است و مقاومت عالی آن موجب برتری این شیرین‌کننده از سایر شیرین‌کننده‌ها شده‌است وجایگزین شکر در کلیه انواع غذاها و نوشیدنیها شامل غذاهای خانگی و دستورهای پخت باشد. سوکرالوز طعمی شبیه شکر دارد که کاملاً» قابل درک است و طعم ناخوشاند ندارد. سوکرالوز طعمی شیرین دارد و شیرینی آن در دهان باقی می‌ماند و هیچ طعم ناخوشایندی در دهان ایجا نمی‌کند. سوکرالوز دربدن انرژی تولید نمی‌کند به دلیل اینکه مانند ساکاروز شکسته نمی‌شود و به سرعت از میان بدن بدون تغییر عبور می‌کند. سوکرالوز به‌طور وسیعی در بیش از ۱۰۰ تحقیقات در مدت ۲۰ سال مورد بررسی قرار گرفته و یافت شد که کاملاً سالم وبی خطر است وتا کنون هیچ گونه گزارشی مستند از عوارض نامطلوب همچون پوسیدگی دندان، افزایش قند در افراد دیابتیک، تغییرات ژنتیکی، سرطان، مشکلات ایمونولوژیک، اختلال در سیستم اعصاب مرکزی ومحیطی ونیز نقص جنین از این ماده منتشر نشده‌است. این شیرین‌کننده برای کل قشرها جامعه قابل استفاده می‌باشد شامل زنان باردار، مادران شیرده و کودکان در کل سنین. سوکرالوز برای افرادی که می‌خواهند میزان جذب کالری را به بدن خود کاهش دهند مفید می‌باشد. سوکرالوز به عنوان یک شیرین‌کننده در مکمل‌های غذایی، مواددارویی، ویتامین‌ها و مکمل‌های معدنی و دارویی قابل استفاده می‌باشد. از دیگر فواید سوکرالوز اینست که موجب تخریب دندانها نمی‌شود ودوست دندانهاست چون باکتریهای دهان آن را به عنوان یک منبع غذایی نمی‌شناسد بنابراین موجب پوسیدگی دندانها نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *