سولفات منگنز چیست؟ فروش سولفات مگنز [قیمت فوق عالی]

سولفات منگنز معمولا به اشاره شیمی با فرمول صورت منگنز سولفات 4 H 2 O بوده و یک محصول شیمیایی است. این محصول رنگی صورتی کمرنگ داشته و آب شونده ماده شیمیایی جامد منگنز تجاری قابل توجه (II) نمک است. تقریباً 260،000 تن سولفات منگنز (II) در سراسر جهان در سال 2005 تولید شد. این ماده مانند ماده فلز منگنز و بسیاری دیگر از ترکیبات شیمیایی استخاک با کمبود منگنز با این نمک اصلاح می شود.

دوست عزیز این مقاله با استفاده از منابع معتبر داخلی و خارجی نگارش شده است. مطالب گفته شده در این مقاله، صرفا جنبه آگاهی دارند، تحت هیچ شرایطی، بدون مشورت و کسب اجازه از پزشک متخصص، از مطالب ارائه شده استفاده نکنید. اروند شیمی و نویسنده مقاله به هیچ عنوان ضررهای مادی و معنوی شما در نتیجه استفاده نادرست از این مقاله را قبول نمی کند.

ساختار

ساختار MnSO 4 H 2 O توسط کریستالوگرافی اشعه X تعیین شده است. مانند بسیاری از سولفاتهای فلزی، سولفات منگنز انواع هیدراتها را تشکیل می دهد: مونوهیدرات ، تترا هیدرات ، پنتاهیدرات و هپتاهیدرات.

برنامه ها و تولید

به طور معمول، سنگ معدن منگنز با تبدیل به سولفات منگنز (II) خالص می شود. تصفیه محلولهای آبی سولفات با کربنات سدیم منجر به رسوب کربنات منگنز می شود که می توان با استفاده از کلسینه، اکسیدهای MnO x را بدست آورد. در آزمایشگاه می توان سولفات منگنز را با تیمار دی اکسید منگنز با دی اکسید گوگرد تهیه کرد:

MnO 2 + SO 2 + H 2 O → MnSO 4 (H 2 O)

همچنین می توان با مخلوط پرمنگنات پتاسیم با بی سولفات سدیم و پراکسید هیدروژن تهیه کرد. سولفات منگنز یک محصول جانبی از اکسیداسیون های مختلف قابل توجه صنعتی است که از دی اکسید منگنز استفاده می کند ، از جمله تولید هیدروکینون و آنیزالدئید.

الکترولیز سولفات منگنز باعث تولید دی اکسید منگنز می شود که برای دی اکسید منگنز الکترولیتی EMD نامیده می شود. متناوباً با اکسیداسیون سولفات منگنز با پرمنگنات پتاسیم، به اصطلاح شیمیایی دی اکسید منگنز (CMD) تولید می شود. این مواد، به ویژه EMD، در باتری های سلول خشک استفاده می شود.

وقوع طبیعی

مواد معدنی سولفات منگنز (II) ماهیت بسیار کمیابی دارند و همیشه به صورت هیدرات دیده می شوند. مونوهیدرات szmikite نامیده می شود. تتراهیدرات = ایلزیت ؛ هگزاهیدرات (نادرترین) = chvaleticeite؛ پنتاهیدرات = jōkokuite؛ هپتاهیدرات = ملاردیت.

سوالات متداول

سولفات منگنز برای چه استفاده می شود؟

سولفات منگنز در درجه اول به عنوان یک کود و به عنوان مکمل دام که در آن خاک کمبود هستند، و سپس در برخی از لعاب، بخت و اقبال، سرامیک، و قارچ کش مورد استفاده قرار می گیرد. (؛ HSDB، 1997؛ سازمان حفاظت محیط زیست، 1984a Windholz، 1983).
آیا سولفات منگنز در آب محلول است؟
اکسید منگنز در اسیدها و کلرید آمونیوم محلول است و در آب نامحلول است. سولفات منگنز در الکل محلول است و در اتر نامحلول است. تتروکسید منگنز در آب محلول نیست و در اسید کلریدریک محلول است . دی اکسید منگنز در آب نامحلول است و در اکثر اسیدها بی اثر است مگر اینکه گرم شود.
آیا MnSO4 یک اسید یا باز است؟
منیزیم (منیزیم) و منگنز (منگنز) از مواد مغذی ضروری گیاه هستند. آنها به عنوان کاتیون های دو ظرفیتی (Mg ++ و Mn ++) توسط ریشه های گیاه جذب می شوند . کمبود هر دو ماده مغذی در میشیگان تشخیص داده شده است.
بهترین فرم منیزیم چیست؟
در حالی که اشکال مختلفی از منیزیم موجود است ، ما اغلب ترجیح می دهیم از سیترات منیزیم و یا گلیسینات منیزیم استفاده کنیم . سیترات منیزیم بیشتر برای افرادی که از یبوست رنج می برند مفید است ، در حالی که فرم گلیسینات بیشتر برای بیماری هایی مانند اضطراب ، بی خوابی ، استرس مزمن و شرایط التهابی مفید است.
علائم منگنز زیاد چیست؟
اگر مقدار زیادی منگنز به عنوان مکمل مصرف کنید ، می توانید عوارض جانبی داشته باشید. این موارد می تواند از دست دادن اشتها ، کندی رشد و مشکلات تولیدمثلی باشد. همچنین ممکن است باعث کم خونی شود . این بدان دلیل است که منگنز برای جذب با آهن رقابت می کند.
چه عواملی باعث سطوح بالای منگنز می شوند؟
اگرچه محل کار متداول ترین منبع استنشاق بیش از حد منگنز است ، اما استنشاق مداوم بخارات ناشی از فعالیت های جوشکاری در خانه می تواند خطر قرار گرفتن در معرض منگنز بیش از حد را ایجاد کرده و منجر به بروز علائم عصبی شود .
منگنز با بدن چه می کند؟
منگنز به فعال سازی بسیاری از آنزیم ها در متابولیسم کمک می کند و در انواع فرآیندهای شیمیایی در بدن شما نقش دارد . به هضم و استفاده پروتئین و اسیدهای آمینه و همچنین متابولیسم کلسترول و کربوهیدرات ها کمک می کند.
منگنز چه حسی دارد؟
منگنز چدن خاکستری شبیه فلز نور است. این یک فلز سخت است و بسیار شکننده است.
سولفات منگنز در چه غذاهایی یافت می شود؟
منگنز در طیف گسترده ای از غذاها ، از جمله غلات سبوس دار، صدف، مغزها، سویا و سایر حبوبات، برنج، سبزیجات برگ دار، قهوه، چای و بسیاری از ادویه ها مانند فلفل سیاه وجود دارد. آب آشامیدنی همچنین حاوی مقدار کمی منگنز در غلظت های 1 تا 100 میکروگرم در لیتر است.
چگونه می توانید منگنز را به طور طبیعی به خاک اضافه کنید؟
مواد آلی (به ویژه جلبک دریایی) تمام منگنز مورد نیاز گیاهان را تأمین می کند ، اما pH مناسب خاک اطمینان حاصل می کند که گیاهان از آن استفاده می کنند. هنگامی که رنگ سبز شاداب اسفناج با مناطق سفید و مرده به طلا تغییر می کند ، به کمبود منگنز مشکوک شوید .
چه مقدار سولفات منگنز باید روزانه مصرف کنید؟
استفاده روزانه و مصرف کافی (AI) برای منگنز عبارتند از: مردان 19 سال و بالاتر، 2.3 میلی گرم. زنان 19 ساله و بالاتر ، 1.8 میلی گرم ؛ زنان باردار 14 تا 50 سال ، 2 میلی گرم زنان شیرده ، 2.6 میلی گرم.
علائم کمبود منگنز چیست؟
  • رشد ضعیف استخوان یا نقص اسکلت
  • رشد کند یا مختل.
  • باروری کم
  • تحمل گلوکز مختل ، حالتی بین نگهداری طبیعی گلوکز و دیابت.
  • متابولیسم غیر طبیعی کربوهیدرات و چربی.
آیا منگنز بر فشار خون تأثیر می گذارد؟
بیشتر مطالعات در مورد ارتباط بین منگنز و فشار خون از نظر سمیت منگنز انجام شده است. آن مطالعات گزارش کردند که سطح بالای منگنز در خو ، به دلیل قرار گرفتن بیش از حد در منگنز، باعث افزایش فشار خون می شود.
مطالعه بیشتر: سیترات سدیم
ارزش منگنز چیست؟
سال قیمت قیمت (تورم تنظیم شده)
2017 1850.00 دلار 1894،40 دلار
2016 1660.00 دلار 1،738،94 دلار
2015 2140.00 دلار 2،293.32 دلار
2014 2290.00 دلار 2،456.52 دلار
هزینه منگنز در هر گرم چقدر است؟
نام منگنز
فاز عادی جامد
خانواده فلزات واسطه
عادت زنانه 4
هزینه 1.70 دلار در هر 100 گرم
منگنز DMTU چیست؟
واحد خشک متریک تن (تن) (dmtu) واحد اندازه گیری مورد توافق بین المللی برای قیمت گذاری سنگ آهن است. مقدار جرم آن برابر با یک تن متریک است ، اما ماده برای خشک کردن سطح رطوبت خشک شده است.
سیلیکون منگنز چگونه ساخته می شود؟
سیلیکومنگان با تولید کربوترمی مواد اولیه اکسید در کوره های قوس الکتریکی غوطه ور تولید می شود. همان نوع از کوره است استفاده برای FeMn و SiMn آلیاژهای. … آهن ، فسفر و آرسنیک به راحتی نسبت به منگنز کاهش می یابند و در نتیجه ابتدا وارد فلز می شوند.

10 مزیت سولفات منگنز برای بدن، مبنی بر تحقیقات و شواهد موجود

سولفات منگنز یک ماده معدنی کمیاب است ، که بدن شما به مقدار کم به آن نیاز دارد.

برای عملکرد طبیعی مغز ، سیستم عصبی و بسیاری از سیستم های آنزیمی بدن شما لازم است.

در حالی که بدن شما حدود 20 میلی گرم منگنز در کلیه ها ، کبد ، لوزالمعده و استخوان های شما ذخیره می کند ، شما همچنین باید آن را از رژیم غذایی خود دریافت کنید.

منگنز یک ماده مغذی ضروری محسوب می شود و به ویژه در دانه ها و غلات کامل و همچنین مقادیر کمتری در حبوبات ، لوبیا ، مغزها ، سبزیجات برگ سبز و چای یافت می شود.

در اینجا 10 مزیت منگنز مبتنی بر شواهد آورده شده است.

1. ممکن است سلامت استخوان را در ترکیب با سایر مواد مغذی بهبود بخشد

منگنز برای سلامتی استخوان از جمله رشد و نگهداری استخوان ضروری است.

منگنز وقتی با مواد مغذی کلسیم ، روی و مس ترکیب شود ، از تراکم مواد معدنی استخوان پشتیبانی می کند. این امر به ویژه در بزرگسالان مسن بسیار مهم است.

مطالعات نشان داده است که حدود 50٪ از زنان یائسه و 25٪ از مردان 50 ساله یا بالاتر از شکستگی استخوان مربوط به پوکی استخوان رنج می برند

تحقیقات نشان می دهد که مصرف منگنز با کلسیم ، روی و مس ممکن است به کاهش از دست دادن استخوان نخاع در زنان مسن کمک کند

علاوه بر این ، یک مطالعه یک ساله در زنان دارای استخوان ضعیف نشان داد که مصرف مکمل با این مواد مغذی و همچنین ویتامین D ، منیزیم و بور ممکن است باعث بهبود توده استخوان شود

با این حال ، مطالعات دیگر نشان می دهد که مکمل های حاوی فقط کلسیم و ویتامین D اثرات مشابه دارند. بنابراین ، نقش منگنز در سلامت استخوان هنوز در حال تحقیق است

خلاصه: منگنز ممکن است با همکاری در کنار سایر ویتامین ها و مواد معدنی برای بهبود تراکم مواد معدنی استخوان ، نقش مثبتی در سلامت استخوان داشته باشد.

سولفات منگنز

2. خواص آنتی اکسیدانی قوی ممکن است خطر بیماری را کاهش دهد

منگنز بخشی از آنزیم آنتی اکسیدان سوپراکسید دیسموتاز (SOD) است که مسلماً یکی از مهمترین آنتی اکسیدان های بدن شماست (6منبع مورد اعتماد)

آنتی اکسیدان ها به محافظت در برابر رادیکال های آزاد کمک می کنند ، مولکول هایی که می توانند به سلول های بدن شما آسیب برسانند. اعتقاد بر این است که رادیکال های آزاد در پیری ، بیماری های قلبی و برخی سرطان ها نقش دارند

SOD با تبدیل سوپراکسید – یکی از خطرناک ترین رادیکال های آزاد – به مولکول های کوچکتر که به سلول های شما آسیب نمی رساند ، به طور خاص به مبارزه با اثرات منفی رادیکال های آزاد کمک می کند

در یک مطالعه بر روی 42 مرد ، محققان نتیجه گرفتند که مقادیر کم SOD و وضعیت آنتی اکسیدانی کل ضعیف ممکن است در مقایسه با کلسترول تام یا تری گلیسیرید نقش بیشتری در خطر بیماری های قلبی داشته باشد

مطالعه دیگر نشان داد که SOD در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید کمتر فعال است ، در مقایسه با افراد فاقد این بیماری

بنابراین ، محققان پیشنهاد کردند که مصرف مناسب مواد مغذی آنتی اکسیدان ممکن است باعث کاهش رادیکال های آزاد و بهبود وضعیت آنتی اکسیدانی در مبتلایان به بیماری شود

از آنجا که منگنز در فعالیت SOD نقش دارد ، مصرف این ماده معدنی ممکن است به کاهش خطر بیماری کمک کند

خلاصه: منگنز در تشکیل و عملکرد آنتی اکسیدان سوپراکسید دیسموتاز (SOD) مهم است ، که می تواند به کاهش آسیب سلول های شما کمک کند.

3. به کاهش التهاب ، به ویژه در ترکیب با گلوکوزامین و کندرویتین ، کمک می کند

منگنز به دلیل نقش خود به عنوان بخشی از آنتی اکسیدان سوپراکسید دیسموتاز (SOD) ، ممکن است التهاب را کاهش دهد .

تحقیقات نشان می دهد که SOD به عنوان یک عامل درمانی برای اختلالات التهابی به طور بالقوه مفید است

شواهد نشان می دهد که ترکیب منگنز با گلوکوزامین و کندرویتین می تواند درد آرتروز را کاهش دهد.

آرتروز یک بیماری سایشی در نظر گرفته می شود که منجر به از بین رفتن غضروف و درد مفاصل می شود. سینوویت ، که التهاب غشای داخل مفاصل است ، یک عامل محرک مهم در آرتروز است

در یک مطالعه بر روی 93 نفر مبتلا به آرتروز ، 52٪ بهبود علائم را پس از 4 و 6 ماه مصرف مکمل منگنز ، گلوکوزامین و کندرویتین گزارش کردند

با این حال ، به نظر می رسد که فقط کسانی که آرتروز جزئی دارند از این مکمل بهره مند می شوند. کسانی که شرایط سختی دارند بهبود مشابهی را گزارش نکردند

مطالعه 16 هفته ای دیگر در مردان مبتلا به درد مزمن و بیماری مفصل دژنراتیو نشان داد که مصرف مکمل به کاهش التهاب به ویژه در زانو کمک می کند

خلاصه: به نظر می رسد که منگنز ممکن است در کاهش التهاب و درد مرتبط با بیماری های التهابی نقش داشته باشد.

4- در تنظیم قند خون نقش مهمی را بازی می کند

به نظر می رسد منگنز در تنظیم قند خون نقش دارد .

در برخی از گونه های جانوری ، کمبود منگنز می تواند منجر به عدم تحمل گلوکز مشابه دیابت شود. با این حال ، نتایج حاصل از مطالعات انسانی متفاوت است.

مطالعات متعدد نشان داده است که در افراد دیابتی سطح خون منگنز پایین تر است

محققان هنوز در تلاشند تا تعیین کنند که آیا سطح پایین منگنز در ایجاد دیابت نقش دارد یا یک بیماری دیابتی باعث کاهش سطح منگنز می شود.

علاوه بر این ، منگنز به شدت در لوزالمعده غلظت دارد. این ماده در تولید انسولین نقش دارد که قند را از خون شما خارج می کند. بنابراین ، منگنز ممکن است به ترشح مناسب انسولین کمک کرده و به ثبات قند خون کمک کند

تحقیقات دیگر نشان داده است که افراد مبتلا به دیابت سطح کمتری از آنزیم آنتی اکسیدان سوپراکسید منگنز دیسموتاز (MnSOD) دارند که بیشتر باعث کاهش سطح منگنز در خون با مشکلات قند خون می شود

5. به موارد کمتر حملات صرع مرتبط است

سكته مغزی مهمترین علت صرع در بزرگسالان بالای 35 سال است. این عارضه در اثر كاهش جریان خون در مغز شما ایجاد می شود

منگنز یک گشاد کننده عروق شناخته شده است ، به این معنی که به بزرگ شدن رگها کمک می کند تا خون را به طور م efficientثر به بافتهایی مانند مغز منتقل کند. سطح کافی منگنز در بدن ممکن است به افزایش جریان خون و کاهش خطر برخی از بیماری های سلامتی مانند سکته مغزی کمک کند.

علاوه بر این ، بخشی از محتوای منگنز بدن شما در مغز یافت می شود. چندین مطالعه نشان می دهد که سطح منگنز در افراد مبتلا به اختلالات تشنج ممکن است کمتر باشد

با این حال ، مشخص نیست که آیا تشنج باعث کاهش سطح منگنز در بدن شما می شود ، یا اینکه سطح پایین باعث می شود افراد بیشتر در معرض تشنج قرار بگیرند

خلاصه: به نظر می رسد سطح پایین منگنز در بدن با افزایش خطر حملات صرع مرتبط است ، اگرچه هنوز رابطه بین ماده معدنی کمیاب و تشنج کاملاً درک نشده است.

6. نقشی در متابولیسم مواد مغذی ایفا می کند

منگنز به فعال سازی بسیاری از آنزیم ها در متابولیسم کمک می کند و در انواع فرآیندهای شیمیایی در بدن شما نقش دارد.

به هضم و استفاده از پروتئین و اسیدهای آمینه و همچنین متابولیسم کلسترول و کربوهیدرات ها کمک می کند

منگنز به بدن شما کمک می کند تا از تعدادی ویتامین مانند کولین ، تیامین و ویتامین های C و E استفاده کند و عملکرد مناسب کبد را تضمین می کند.

علاوه بر این ، به عنوان یک عامل یا کمک کننده در توسعه ، تولید مثل ، تولید انرژی ، پاسخ ایمنی و تنظیم فعالیت مغز کار می کند

خلاصه: منگنز با فعالیت در انواع فرآیندهای شیمیایی در بدن ، نقش مهمی در متابولیسم مواد مغذی دارد.

7. ممکن است علائم PMS را در ترکیب با کلسیم کاهش دهد

بسیاری از خانم ها در برخی از دوره های قاعدگی خود از علائم مختلف رنج می برند. اینها ممکن است شامل اضطراب ، گرفتگی عضلات ، درد ، تغییرات خلقی و حتی افسردگی باشد.

تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف منگنز و کلسیم در ترکیب ممکن است به بهبود علائم قبل از قاعدگی (PMS) کمک کند.

یک مطالعه کوچک از 10 زن نشان داد که کسانی که سطح منگنز در خون پایین است ، بدون توجه به مقدار کلسیم تأمین شده ، درد و علائم مربوط به خلق و خوی بیشتری را در طول قبل از قاعدگی تجربه کردند

با این حال ، نتایج در مورد اینکه آیا این اثر از منگنز ، کلسیم یا ترکیبی از این دو است ، نتیجه ای ندارند.

سولفات منگنز

9. به سلامت تیروئید کمک می کند

منگنز یک فاکتور ضروری برای انواع آنزیم ها است ، به این معنی که به این آنزیم ها کمک می کند تا به درستی در بدن شما کار کنند.

همچنین در تولید تیروکسین نقش دارد.

تیروکسین یک هورمون حیاتی است ، برای عملکرد طبیعی غده تیروئید مهم است ، که به شما در حفظ اشتها ، متابولیسم ، وزن و کارایی اندام مناسب کمک می کند

در نتیجه ، کمبود منگنز می تواند باعث ایجاد یا ایجاد یک بیماری کم کاری تیروئید شود ، که ممکن است به افزایش وزن و عدم تعادل هورمون کمک کند

10. ممکن است با بازی در تولید کلاژن به بهبود زخم کمک کند

مواد معدنی کمیاب ، مانند منگنز ، در روند بهبود زخم ها مهم هستند.

بهبود زخم نیاز به تولید بیشتر کلاژن دارد .

منگنز برای تولید اسید آمینه پرولین ، که برای تشکیل کلاژن و ترمیم زخم در سلولهای پوست انسان ضروری است ، مورد نیاز است.

تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از منگنز ، کلسیم و روی روی زخم های مزمن به مدت 12 هفته ممکن است باعث بهبودی شود

همانطور که گفته شد ، قبل از نتیجه گیری در مورد موضوع ، مطالعات بیشتری در مورد تأثیر منگنز در بهبود زخم مورد نیاز است.

خطرات سلامتی ناشی از منگنز بیش از حد

هیچ مدرکی سمیت منگنز حاصل از مصرف زیاد منگنز در رژیم غذایی را نشان نمی دهد. با این حال ، سمیت منگنز در افرادی که در مشاغلی مانند جوشکاری و استخراج کار می کنند و در اثر استنشاق مزمن گرد و غبار منگنز در معرض مقدار زیادی منگنز قرار داشته اند ، رخ داده است. در افرادی که آب حاوی مقادیر زیادی منگنز مصرف می کنند (در بعضی موارد تا 28 میلی گرم در لیتر) نیز سمیت منگنز ایجاد شده است

مسمومیت منگنز عمدتا بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارد و می تواند باعث لرزش ، اسپاسم عضلانی ، وزوز گوش ، کاهش شنوایی و احساس ناپایداری روی پاها شود . علائم اضافی شامل شیدایی ، بی خوابی ، افسردگی ، توهم ، بی اشتهایی ، سردرد ، تحریک پذیری ، ضعف اندام تحتانی ، تغییر در خلق و خو و حافظه کوتاه مدت ، تغییر زمان واکنش و کاهش هماهنگی چشم و دست است. این علائم و نشانه ها می توانند به نقایص عصبی-حرکتی شبیه موارد مرتبط با بیماری پارکینسون ، از جمله تغییر در راه رفتن و تعادل ، لرزش و استحکام تبدیل شوند.

کمبود آهن باعث افزایش جذب منگنز می شود و بنابراین می تواند علائم سمیت منگنز را تشدید کند. افرادی که به بیماری مزمن کبدی مبتلا هستند ، از بین بردن منگنز در صفرا دچار اختلال شده و بیشتر در معرض مسمومیت عصبی منگنز و سایر اثرات سوverse مصرف بیش از حد منگنز هستند.

FNB UL های منگنز را برای افراد سالم بر اساس سطح مرتبط با غلظت منگنز در خون کل بالاتر از حد طبیعی 4 تا 15 میکروگرم در لیتر و خطر سمیت عصبی ایجاد کرد. UL برای افرادی که تحت نظارت پزشکی منگنز اضافی مصرف می کنند اعمال نمی شود.

کمبود منگنز

کمبود منگنز در انسان بسیار نادر است و علائم و نشانه های کمبود آن به طور قطعی ثابت نشده است. شواهد بسیار محدود در انسان حاکی از آن است که کمبود منگنز ممکن است باعث کم خونی استخوان و رشد ضعیف در کودکان شود. بثورات پوستی ، رنگ آمیزی مو ، کاهش کلسترول سرم و افزایش فعالیت آلکالن فسفاتاز در مردان. و تغییر روحیه و افزایش درد قبل از قاعدگی در زنان. کمبود منگنز همچنین ممکن است متابولیسم چربی و کربوهیدرات را تغییر داده و باعث تحمل غیر طبیعی گلوکز شود.

5 دیدگاه برای “سولفات منگنز چیست؟ فروش سولفات مگنز [قیمت فوق عالی]

  1. اشتراک‌ها: سوربات پتاسیم | همه چیز درباره این ماده شیمیایی - اروند شیمی دز

  2. اشتراک‌ها: پرمنگنات پتاسیم چیست؟ فروش پرمنگنات پتاسیم چینی و ایرانی 99

  3. اشتراک‌ها: پتاسیم هیدروکسید چیست؟ همه چیز درباره هیدروکسید پتاسیم (2020) - اروند شیمی دز

  4. اشتراک‌ها: کلرید روی چیست | کلرید روی مایع و جامد + قیمت کلرید روی - اروند شیمی دز

  5. اشتراک‌ها: زانتانگام چیست؟ همه چیز در مورد این محصول 1399 - اروند شیمی دز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *