سدیم استات چیست؟ همه چیز درباره استات سدیم

سدیم استات

سدیم استات، از Nach 3 COO، نیز با علامت اختصاری سدیم O برق، است سدیم نمک از اسید استیک. این نمک دلپذیر بی رنگ کاربردهای گسترده ای دارد.

سدیم استات، با فرمول CH۳COONa، اغلب با علامت اختصاری NaOAc و همچنین سدیم اتانات، نمک سدیم استیک اسید است.

منبع: ویکی پدیا

سدیم استات

برنامه ها

بیوتکنولوژی

از سدیم استات به عنوان منبع کربن برای کشت باکتری ها استفاده می شود . سدیم استات همچنین برای افزایش عملکرد جداسازی DNA توسط بارش اتانول مفید است.

صنعتی

از سدیم استات در صنعت نساجی برای خنثی سازی جریانهای زائد اسید سولفوریک و همچنین به عنوان مقاومت در برابر نور در هنگام استفاده از رنگهای آنیلین استفاده می شود . این ماده همچنین یک عامل ترشی در برنزه سازی کروم است و به جلوگیری از ولکانیزه شدن کلروپرن در تولید لاستیک مصنوعی کمک می کند . در فرآوری پنبه برای پنبه های یکبار مصرف ، از سدیم استات برای از بین بردن تجمع الکتریسیته ساکن استفاده می شود.

طول عمر بتن

از سدیم استات برای کاهش آسیب به آب به بتن استفاده می شود که به عنوان یک ماده درزگیر بتن عمل می کند ، در عین حال از نظر زیست محیطی خوش خیم و ارزان تر از گزینه اپوکسی متداول برای آب بندی بتن در برابر نفوذ آب است.

غذا

سدیم استات ممکن است بعنوان چاشنی به غذا اضافه شود، گاهی اوقات به شکل استات سدیم ، یک مجتمع یک به یک سدیم استات و اسید استیک، با توجه به شماره E E262. اغلب از آن برای دادن طعم نمک و سرکه به چیپس سیب زمینی استفاده می شود. سدیم استات (بی آب) به طور گسترده ای به عنوان ماده گسترش دهنده ماندگاری ، ماده کنترل کننده pH استفاده می شود خوردن آن با غلظت کم بی خطر است.

سدیم استات
تصویری از سدیم استات

محلول بافر

محلول سدیم استات (نمک اساسی اسید استیک) و اسید استیک می تواند به عنوان یک بافر عمل کند تا سطح pH نسبتاً ثابت را حفظ کند. این امر خصوصاً در کاربردهای بیوشیمیایی که واکنشها در محدوده اسیدی ملایم (pH 4-6) وابسته به pH هستند ، مفید است.

پد گرمایش

از سدیم استات در لنت های گرم کننده ، گرم کننده های دستی و یخ داغ نیز استفاده می شود . کریستالهای سدیم استات سه هیدرات در دمای 136.4 درجه فارنهایت / 58 درجه سانتیگراد ذوب می شوند (تا 137.12 درجه فارنهایت / 58.4 درجه سانتیگراد)، در آب تبلور آنها حل می شود . وقتی آنها از نقطه ذوب حرارت داده می شوند و پس از آن اجازه می گیرند تا خنک شوند ، محلول آبی بیش از حد اشباع می شود.

این محلول قادر است بدون تشکیل کریستال در دمای اتاق خنک شود. با فشار دادن بر روی یک دیسک فلزی درون پد گرمایشی ، یک مرکز هسته سازی ایجاد می شود ، و باعث می شود که محلول دوباره به حالت جامد سدیم استات سه هیدرات متبلور شود. روند تبلور تشکیل پیوند گرمازا است. حرارت نهان ذوب است در مورد 264-289 کیلوژول / کیلو گرم برخلاف برخی از انواع بسته های حرارتی ، مانند مواردی که به واکنش های شیمیایی برگشت ناپذیر بستگی دارند، یک بسته گرمایی سدیم استات را می توان به راحتی با قرار دادن بسته در آب جوش برای چند دقیقه ، تا زمانی که کریستال ها کاملاً حل شوند، استفاده کرد بسته بندی کنید تا به آرامی در دمای اتاق خنک شود.

برای استفاده در آزمایشگاه، سدیم استات ارزان است و معمولاً به جای سنتز ، خریداری می شود. گاهی اوقات در یک تجربه آزمایشگاهی شده توسط واکنش تولید اسید استیک ، معمولا در محلول 5/8٪ شناخته شده به عنوان سرکه ، با کربنات سدیم (“نوشابه شوینده”)، بی کربنات سدیم ( «جوش شیرین»)، یا هیدروکسید سدیم ( “lye” یا “سود سوز آور”). هر یک از این واکنش ها باعث تولید سدیم استات و آب می شود.

هنگامی که از یک ترکیب حاوی یون سدیم و کربنات به عنوان واکنش دهنده استفاده می شود ، آنیون کربنات حاصل از بی کربنات سدیم یا کربنات، با هیدروژن از گروه کربوکسیل (-COOH) در اسید استیک واکنش می دهد و اسید کربنیک تشکیل می دهد. اسید کربنیک در شرایط عادی به راحتی به دی اکسید کربن گازی و آب تجزیه می شود. این واکنشی است که در “آتشفشان” معروف اتفاق می افتد و هنگام ترکیب محصولات خانگی ، جوش شیرین و سرکه رخ می دهد.

از نظر صنعتی ، سدیم استات تری هیدرات با واکنش اسید استیک با هیدروکسید سدیم با استفاده از آب به عنوان حلال تهیه می شود .

CH 3 COOH + NaOH → CH 3 COONa + H 2 O

واکنشها

از سدیم استات می توان برای تشکیل استر با آلکیل هالید مانند برومواتان استفاده کرد :

CH 3 COONa + BrCH 2 CH 3 → CH 3 COOCH 2 CH 3 + NaBr

سدیم استات تحت دکربوکسیلاسیون به فرم متان (CH 4 ) تحت مجبور شرایط (تجزیه در اثر حرارت و در حضور هیدروکسید سدیم):

CH 3 COONa + NaOH → CH 4 + Na 2 CO 3

اکسید کلسیم کاتالیزور معمولی است که برای این واکنش استفاده می شود. نمک های سزیم نیز این واکنش را کاتالیز می کنند.

در انسان ، استنشاق سدیم استات ممکن است باعث سرفه و گلودرد شود. تماس مستقیم پوست یا چشم ممکن است باعث قرمزی و تحریک شود. با این حال ، به طور کلی ، سمیت در انسان حداقل است.

سوال و جواب در مورد سدیم استات

آیا سدیم استات خطرناک است؟

در انسان ، استنشاق سدیم استات ممکن است باعث سرفه و گلودرد شود. تماس مستقیم پوست یا چشم ممکن است باعث قرمزی و تحریک شود. با این حال ، به طور کلی ، سمیت در انسان حداقل است.

آیا سدیم استات اسید است؟

پاسخ: سدیم استات (CH3COONa) نمکی حالت جامد است که به صورت بی آب یا مایع به عنوان یک اسید یا باز قابل استفاده نیست. اکنون ، با داشتن NaOH یک پایه قوی و CH3COOH یک اسید ضعیف ، محلول حاصل از ماهیت اساسی است.

آیا سدیم استات برای تمیز کردن مفید است؟

بنابراین چه اتفاقی می افتد که شما با سدیم استات تمیز می کنید؟ بر خلاف آنچه هنگام مخلوط کردن سایر مواد تمیز کننده مانند آمونیاک و سفید کننده اتفاق می افتد – که باعث ایجاد بخارات سمی می شود ، این کار را نکنید! – سدیم استات بی ضرر است. مخلوط کردن جوش شیرین و سرکه اساساً (HAHAHAHA) نوعی آب شور به شما می دهد تا با آن تمیز شوید .

آیا سدیم استات رسوب است؟

سدیم استات و سولفات آمونیوم هر دو ترکیبات یونی محلول هستند ، که بیانگر وجود آنها به عنوان یون در محلول آبی است. … به همین ترتیب ، سدیم استات محلول است زیرا هیچ آنیونی وجود ندارد که بتواند با کاتیون سدیم یک جامد نامحلول را تشکیل دهد.

آیا سدیم استات صابون است؟

یک صابون جامد شفاف با ویژگی خنثی یا تقریباً خنثی ، حاوی یک نمک فلز قلیایی از یک اسید آلیفاتیک پایین. 8. ترکیبات صابون از خصوصیات ذکر شده در ادعاهای قبلی که در آنها سدیم استات نمک فلز قلیایی است.

سدیم استات توسط چه کسی کشف شده است؟

سدیم اتم شعاع 185.8 PM و یک شعاع واندروالسی از 227 بعد از ظهر. سدیم بود کشف و برای اولین بار توسط سر همفری دیوی در سال 1807 جدا شده است.
آزمایش علمی با سدیم استات

1 دیدگاه برای “سدیم استات چیست؟ همه چیز درباره استات سدیم

  1. اشتراک‌ها: آب اکسیژنه پاشا چیست؟ همه چیز در مورد این محصول - اروند شیمی دز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *