ساخارین چیست؟ | سیرتا پیاز ساخارین (مقاله مرجع)99|اروند شیمی

ساخارین سدیم (سولفیمید بنزوئیک) یک شیرین کننده مصنوعی است و عملاً انرژی غذایی ندارد . این شیر در حدود 300-400 برابر شیرین تر از ساکارز است اما دارای طعم طعم تلخ یا فلزی است، به خصوص در غلظت های بالا. از ساخارین برای شیرین سازی محصولاتی مانند نوشیدنی ها ، آب نبات ها ، کلوچه ها و داروها استفاده می شود.

ریشه شناسی نام ساخارین

ساخارین نام خود را از کلمه “ساکارین” گرفته است ، به معنی “قند”. کلمه ساکارین به صورت مجازی ، غالباً به معنای تحقیرآمیز ، برای توصیف چیزی “به طرز ناخوشایند بیش از حد مودب” یا “بیش از حد شیرین” استفاده می شود. هر دو واژه از واژه یونانی σάκχαρον ( sakkharon ) به معنی “شن” گرفته شده است. به طور مشابه ، ساکاروز نام منسوخ شده ای برای ساکارز (قند سفره) است.

خصوصیات ساخارین

ساخارین در برابر حرارت پایدار است. ساخارین با سایر مواد غذایی واکنش شیمیایی ندارد. به همین ترتیب ، به خوبی ذخیره می شود. از مخلوط ساخارین با سایر شیرین کننده ها اغلب برای جبران نقاط ضعف و نقص هر شیرین کننده استفاده می شود. 10: 1 سیکلامات -saccharin ترکیب در کشورهایی که هر دو این شیرین کننده های قانونی هستند، مشترک است؛ در این ترکیب ، هر شیرین کننده مزه مزه کردن طعم و مزه دیگر است. ساخارین اغلب به همراه آسپارتام در نوشابه های گازدار رژیمی استفاده می شود ، بنابراین در صورت ذخیره شربت چشمه بیش از ماندگاری نسبتاً کوتاه آسپارتام ، مقداری شیرینی باقی می ماند.

در شکل اسیدی ، ساخارین محلول در آب نیست. فرمی که به عنوان شیرین کننده مصنوعی استفاده می شود معمولاً نمک سدیم آن است . کلسیم نمک همچنین گاهی اوقات، استفاده به خصوص توسط افراد محدود خود سدیم در رژیم غذایی مصرف. هر دو نمک بسیار محلول در آب هستند: 0.67 گرم در میلی لیتر در آب در دمای اتاق.

شرکت اروند شیمی دز، فروشنده ساخارین است. جهت خرید می توانید با شماره تماس های 09125542864 و 02177122401 تماس بگیرید. برای تماس از طریق واتس اپ از طریق لینک و دکمه زیر استفاده کنید.

تماس از طریق واتس اپ

اثرات ایمنی و سلامتی

در دهه 1970 ، مطالعات انجام شده بر روی موشهای آزمایشگاهی ارتباطی را بین مصرف دوزهای بالای ساخارین و ایجاد سرطان مثانه نشان داد . با این حال ، مطالعه بیشتر بر روی ساخارین مشخص کرد که این اثر به دلیل مکانیزمی است که به انسان مربوط نیست. مطالعات اپیدمیولوژیکی هیچ مدرکی در ارتباط با ساکارین با سرطان مثانه در انسان نشان نداده است.  آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC) در اصل ساخارین در طبقه بندی گروه 2B (“احتمالاً سرطان زا برای انسان”) براساس مطالعات موش صحرایی ، اما با بررسی تحقیقات بعدی ، آن را به گروه 3 تقلیل داد (“از نظر سرطان زایی برای انسان طبقه بندی نمی شود”).

ساخارین انرژی غذایی و ارزش غذایی ندارد. مصرف آن برای افراد دیابتی بی خطر است .

افراد مبتلا به آلرژی به سولفونامید می توانند واکنش های آلرژیک به ساخارین را تجربه کنند ، زیرا این ماده مشتقی از سولفونامید است و می تواند واکنش متقابل نشان دهد. ساخارین موجود در خمیر دندان می تواند باعث احساس سوزش ، تورم و بثورات دهان و لب در افراد حساس شود.

تاریخچه

ساخارین برای اولین بار در سال 1879 توسط كنستانتین فالبرگ ، یك شیمی دان در زمینه تولید مشتقات قطران ذغال سنگ در آزمایشگاه ایرا رمسن در دانشگاه جان هاپكینز تولید شد. فالبرگ یک عصر متوجه طعم شیرین دست او شد ، و این را با ترکیب سولفیمید بنزوئیک که آن روز روی آن کار می کرد متصل کرد. فالبرگ و شهر رسمن مقالات در sulfimide بنزوات در سال 1879 و 1880. منتشر شده در سال 1884، پس از آن کار بر روی خود در شهر نیویورک ، فالبرگ اعمال شده برای اختراع ثبت شده در کشورهای مختلف، روش های تولید توصیف این ماده ای که او ساخارین نامید. دو سال بعد ، او تولید این ماده را در کارخانه ای در حومه ماگدبورگ آلمان آغاز کرد. فالبرگ به زودی ثروتمند می شود ، در حالی که رمسن فقط عصبانی می شود و معتقد است که لیاقت اعتبار مواد تولید شده در آزمایشگاه خود را دارد. رمسن در مورد این موضوع اظهار داشت: “فالبرگ یک شرور است. شنیدن نام من که در همان نفس با او ذکر شده باعث ناراحتی من می شود.”

اگرچه ساخارین چندی پس از کشف تجاری نشد ، اما تا زمان کمبود قند در طول جنگ جهانی اول ، استفاده از آن رواج پیدا نکرد. محبوبیت آن در طی دهه های 1960 و 1970 در بین افراد رژیم گیر بیشتر شد، زیرا ساخارین یک شیرین کننده بدون کالری است. در ایالات متحده، ساخارین اغلب در رستوران ها با بسته های صورتی مشاهده می شود . محبوب ترین مارک “Sweet’n Low” است.

به دلیل دشواری واردات شکر از هند غربی ، شرکت ساخارین انگلیس در سال 1917 برای تولید ساخارین در Paragon Works خود در نزدیکی آکرینگتون، لنکاوی تاسیس شد . تولید توسط مجوز تجارت در لندن مجوز و کنترل شد. تولید تا سال 1926 در منطقه ادامه داشت.

مقررات دولتی

FDA ، آن (ساخارین) را به عنوان جایگزینی غیرقانونی یک ماده با ارزش ، قند ، با یک ماده کم ارزش ارزیابی کرد. در درگیری که عواقب شغلی داشت ، ویلی به رئیس جمهور تئودور روزولت گفت، “همه کسانی که آن ذرت شیرین را خوردند فریب خوردند. او فکر کرد که در حال خوردن شکر است ، در حالی که در واقع او یک محصول قطران ذغال سنگ کاملاً فاقد ارزش غذایی می خورد و برای سلامتی بسیار مضر است.” اما روزولت خود مصرف کننده ساخارین بود و روزولت در یک مبادله گرم با عصبانیت جواب ویلی را داد و گفت: “کسی که بگوید ساخارین برای سلامتی مضر است ، یک احمق است.” این قسمت خنثی سازی حرفه ویلی را ثابت کرد.

در سال 1911 ، تصمیم 135 بازرسی از مواد غذایی بیان کرد که غذاهای حاوی ساخارین تقلبی هستند . با این حال ، در سال 1912 ، تصمیم 142 بازرسی مواد غذایی بیان کرد که ساخارین مضر نیست.

در سال 1969 با كشف پرونده هاي تحقيقات FDA در سال 1948 و 1949 بحث و جدال بيشتر آغاز شد. اين تحقيقات كه در ابتدا بر ضد استفاده از ساكارين استدلال مي كردند ، نشان داد كه در مورد مضر بودن ساكارين براي سلامت انسان اثبات شده است. [ نیازمند منبع ] در سال 1977 ، FDA تلاش کرد این ماده را به طور کامل ممنوع کند ،در پی مطالعاتی که نشان داد این ماده باعث سرطان مثانه در موش صحرایی شد.

تلاش برای ممنوعیت به دلیل مخالفت عمومی که توسط تبلیغات صنعتی تشویق شد ، ناموفق بود و در عوض برچسب زیر به عنوان زیر الزام شده بود: “استفاده از این محصول ممکن است برای سلامتی شما خطرناک باشد. این محصول حاوی ساخارین است که مشخص شده است باعث ایجاد سرطان در حیوانات آزمایشگاهی می شود”. این نیاز در سال 2000 به دنبال تحقیقات جدید که نتیجه گرفت انسان واکنش متفاوتی نسبت به موش نشان داد و در سطوح مصرف معمول در معرض خطر سرطان نبود ، کاهش یافت. (همچنین نگاه کنید به: برچسب گذاری در زیر.) از شیرین کننده به طور گسترده در ایالات متحده استفاده می شود و اکنون سومین شیرین کننده محبوب مصنوعی پس از سوکرالوز و آسپارتام است .

در اتحادیه اروپا ساخارین با شماره E (کد افزودنی) E954 نیز شناخته می شود .

وضعیت موجود ساخارین این است که در اکثر کشورها مجاز است و کشورهایی مانند کانادا ممنوعیت قبلی استفاده از آن را به عنوان یک ماده افزودنی غذایی برداشته اند. نشان داده شد که ادعاها در ارتباط بودن با سرطان مثانه در آزمایشات روی پستانداران بی اساس است. (با این حال ارسال قرص یا بسته ساخارین به فرانسه ممنوع است.)

ساخارین قبلاً در لیست مواد شیمیایی کالیفرنیا بود که به دلیل پیشنهادات 65 برای ایجاد سرطان در این ایالت شناخته شده بود ، اما در سال 2001 از لیست خارج شد

هشدار افزودن و حذف برچسب

در سال 1958 ، كنگره آمریكا قانون مواد غذایی ، دارویی و آرایشی و بهداشتی سال 1938 را با بند دلانی اصلاح كرد تا دستور دهد كه غذا و دارو موادی را كه “باعث سرطان در انسان می شوند یا بعد از آزمایشات ، [تایید] سازمان غذا و دارو تصویب نكند. باعث سرطان در حیوانات می شود. ” مطالعات انجام شده روی موشهای آزمایشگاهی در اوایل دهه 1970 ، ساخارین را با ایجاد سرطان مثانه در جوندگان مرتبط دانست. در نتیجه ، تمام مواد غذایی حاوی ساخارین با اخطار مطابق با الزامات قانون مطالعه و برچسب زدن ساخارین  از سال 1977 برچسب گذاری شدند .

با این حال ، در سال 2000 ، برچسب های هشدار دهنده حذف شد زیرا دانشمندان دریافتند که جوندگان ، بر خلاف انسان ، ترکیبی منحصر به فرد از pH بالا ، فسفات کلسیم بالا و پروتئین بالا در ادرار دارند. یک یا چند پروتئین که در موش های صحرایی نر بیشتر است با فسفات کلسیم و ساخارین ترکیب می شوند و میکروکریستال هایی تولید می کنند که به پوشش مثانه آسیب می رسانند. با گذشت زمان ، مثانه موش با تولید بیش از حد سلول برای ترمیم آسیب ، که منجر به تشکیل تومور می شود ، به این آسیب پاسخ می دهد. از آنجا که این مورد در انسان رخ نمی دهد ، افزایش خطر سرطان مثانه وجود ندارد.

حذف لیست ساخارین منجر به لغو قانون الزامات برچسب هشدار دهنده برای محصولات حاوی ساخارین شد. در سال 2001 ، اداره غذا و داروی ایالات متحده و ایالت کالیفرنیا مواضع خود را در مورد ساخارین معکوس کردند و آن را برای مصرف بی خطر اعلام کردند. تصمیم FDA را دنبال تعیین 2000 توسط ایالات متحده وزارت بهداشت و خدمات انسانی ، برنامه ملی سم شناسی به حذف ساخارین را از لیست سرطان زا است.

سازمان حفاظت محیط زیست به طور رسمی ساخارین و نمک آن را از لیست خود از ترکیبات خطرناک و محصولات شیمیایی تجاری برداشته شده است. در انتشار در دسامبر 2010، سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت که ساخاریندیگر به عنوان یک خطر بالقوه برای سلامت انسان در نظر گرفته نمی شود.

شیمی

ساخارین را می توان از طرق مختلف تولید کرد. مسیر اصلی رمسن و فالبرگ با تولوئن شروع می شود . مسیر دیگری شروع شود با O -chloro toluene. سولفوناسیون تولوئن توسط کلروسولفونیک اسید می دهد ارتو و پارا جایگزین کلریدها سولفونیل . ارتو ایزومر جدا شده و تبدیل به سولفانامید با آمونیاک . اکسیداسیون جایگزین متیل، اسید کربوکسیلیک را به وجود می آورد که اسکلت آن چرخه می شود و اسید آزاد ساخارین می دهد:

در سال 1950 ، یک سنتز بهبود یافته در شرکت شیمی Maumee در تولدو ، اوهایو ایجاد شد . در این سنتز ، متیل آنترانیلات به طور پی در پی با اسید نیتروژن (از نیتریت سدیم و اسید کلریدریک ) ، دی اکسید گوگرد ، کلر و سپس آمونیاک واکنش داده و ساخارین تولید می کند:

ساخارین

خصوصیات و واکنشها

اسید آزاد ساخارین دارای p K a 1.6 کم است (هیدروژن اسیدی که به نیتروژن متصل است).از ساخارین می توان برای تهیه آمین های جدا شده از آلکیل هالیدها از طریق جایگزینی هسته دوست، و به دنبال آن سنتز گابریل استفاده کرد .

شرکت اروند شیمی دز، فروشنده ساخارین است. جهت خرید می توانید با شماره تماس های 09125542864 و 02177122401 تماس بگیرید. برای تماس از طریق واتس اپ از طریق لینک و دکمه زیر استفاده کنید.

تماس از طریق واتس اپ

یک مستند در مورد مضرات ساخارین

متن ترجمه شده یک تحقیق علمی

جنبه های فن آوری همچنین باید کیفیت و ایمنی را برای استخدام محصول نهایی به طور کلی ، شامل مواد فعال و غیرفعال تضمین کند. مواد افزودنی ، از نظر درمانی بی اثر تلقی می شوند ، همیشه معیارهای خلوص لازم برای استفاده دارویی و غذایی را ارائه نمی دهند.

اخیراً در اروپا ، علاقه به تعیین کمی مواد افزودنی در فرمولاسیون افزایش یافته است. به عنوان مثال ، در بلژیک ، چنین تجزیه و تحلیل هایی به طور معمول انجام می شوند ، با این وجود ، در صورت عدم دستیابی به تعیین ماده انحصاری ساخارین ، حداقل باید آن را انجام داد. در برزیل ، جایی که این هنوز یک کار عادی نیست ، مشکلات اصلی مربوط به جنبه نظارتی و مالی است. طبق قانون برزیل ، تجزیه و تحلیل مواد افزودنی برای اهداف کنترل کیفیت اجباری نیست. با این حال ، تجزیه و تحلیل مواد فعال است. علاوه بر این ، هزینه بالای این تحلیل ها تولیدکنندگان را تحریک نمی کند که آنها را دنبال کنند. تعدد مواد افزودنی در فرمول بندی ها ،

ساخارین ، به ویژه یک شیرین کننده مصنوعی موجود در چندین داروی دارویی ، علاقه زیادی به ما نشان داد به این دلیل که در غلظت های کم از آن استفاده می شود و همچنین هنگام استفاده در غلظت های بیشتر ، مانند مواد شیرین کننده مصنوعی جدول ، یک ماده فعال نیز محسوب می شود (ویانا -سوارس ، مارتینز ، 1995).

فالبرگ و رمسن (1879) سنتز ساخارین (1،2-benzisothiazol-3 ( 2H ) -one 1،1-dioxide) را گزارش دادند (Fabiani، 1981؛ Merck، 1996). حتی اگر به طور گسترده ای در مورد اثرات سم شناسی مورد بررسی قرار گرفت ، مصرف آن در غرب اروپا ، به طور عمده در جنگ های جهانی اول و دوم که نیشکر در دسترس نبود ، بسیار افزایش یافت. امروزه ، اروپایی ها نسبت به آمریکای شمالی سرانه ساخارین کمتری مصرف می کنند (آرنولد ، 1980).

بعداً مطالعات نشان داد كه ساخارین یك ماده شیرین كننده غیر كالری و یك ماده غیر پوسیدگی زاست (Brandon، Sadler، 1985؛ Hill، Flaitz، Frost، 1988) مخالف ساكاروز كه به طور كلی در آماده سازی های مایع مانند شربت ها ، محلول های خوراكی استفاده می شود ، قطره ، تعلیق. ساخارین به عنوان جایگزین ساکارز در فرمهای دارویی دارویی که برای تجویز داخلی در نظر گرفته می شود مانند داروهای ذکر شده و همچنین برای مواد غذایی و نوشیدنی افزایش یافته است. نکته آخر و مهمتر اینکه ، محصولات پاک کننده دهان به عنوان محلول های شستشوی دهان و مواد پاک کننده به صورت خمیر یا ژل ، حاوی ساخارین به عنوان ماده کمکی هستند. بنابراین شیرین کننده در آماده سازی های آرایشی موجود است ، زیرا این محصولات طبق قوانین برزیل طبقه بندی می شوند.

در ادبیات ، چندین بررسی گزارش شده است و روشهای زیادی برای شناسایی و سنجش ساخارین ارائه شده است ، به شرح زیر:

– کروماتوگرافی لایه نازک (Auricchio ، 1987 ، 1989 ؛ Guven و همکاران ، 1984) و کروماتوگرافی کاغذی (Ichibagasse ، Kojima ، 1962 ؛ میچل ، 1955) برای تجزیه و تحلیل کیفی به طور عمده در مواد غذایی ، نوشیدنی ها ، شیرین کننده های مصنوعی و داروهای دارویی توصیف شده است. کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا (Hann، Gilkison، 1987؛ Leunberger، Gauch، Baumgartner، 1979؛ Szokolay، 1980) و کروماتوگرافی گازی (Kacprzak، 1978؛ Riggin، Kinzer، 1983) کاربرد در نوشیدنی ها ، داروهای دارویی و مواد غذایی را نشان می دهد.

– اسپکتروفتومتری قابل مشاهده ساخارین شامل تشکیل ترکیبات رنگی در 651 نانومتر (بتالگی ، 1974) ، 630 نانومتر ؛ (هرناندز-کوردوبا ، لوپز-گارسیا ، سانچس-پدرنو ، 1985) ، 544 نانومتر (گوون و همکاران ، 1984) و 685 نانومتر (راماپا ، نایاک ، 1983) شرح داده شده اند. برای تعیین ساخارین در 244 نانومتر (حسین ، جاسین ، رودریگز ، 1976) در آدامس ها از اسپکتروفتومتری ماورا بنفش صفر مرتبه استفاده شد. اسپکتروفتومتری ماورا بنفش مشتق مرتبه اول در محلول های آبکاری نیکل (Fix ، Pollack ، 1980) و در شیرین کننده های مصنوعی استفاده شد (Korany ، 1983). اسپکتروفتومتری ماوراio بنفش مشتق مرتبه دوم برای تعیین ساخارین در شیرین کننده های مصنوعی استفاده شد (بنفناتی ، 1989 ؛ پازیرو لوسادا ، سیمال لوزانو ، سیمال گاندارا ، 1989).

– سایر تکنیک های مشخص شده برای تعیین ساخارین ، حجم سنجی در محلول آبی (بریتانیا ، 1988 ، Garrat ، 1964 ؛ هگر ، 1950 ؛ یونایتد ، 2002) ، در محلول غیر آبی (انگلیس ، 1988 ؛ ویاس ، خراط ، 1988) قطب نگاری (نیمن ، 1955) و وزن سنجی (مارکوس ، 1973). با این حال ، بسیاری از آنها فاقد انتخاب و حساسیت هستند.

از آنجا که ساخارین در آماده سازی های دارویی و آرایشی با غلظت بسیار کم ظاهر می شود و از ویژگی جذب بسیار کمی برخوردار است ، در صورتی که روش استفاده شده دقت یا خاصیت خوبی نشان ندهد ، این مسئله تجزیه و تحلیل کمی آن را در حضور سایر مواد ضدعفونی کننده و مواد فعال ایجاد می کند. .

روش پیشنهادی کاربرد اسپکتروفتومتری ماورا بنفش مشتق را در یک فرم دوز مایع سوسپانسیون خوراکی و در یک دوز ژل آرایشی توصیف می کند.

مواد و روش ها

مواد شیمیایی و محلول ها

راه حل های استاندارد ساخارین حاوی 40.0 μg.mL -1 و 50.0 μg.mL -1 در 0.1 M محلول هیدروکسید سدیم آماده شد. سایر معرفهای مورد استفاده محلول اسید هیدروکلراید 3.0 میلی متر و کلروفرم بود: اتانول (1 + 9). یک نمونه لوازم آرایشی تجاری ، یک دستمال دستی به شکل ژل حاوی ساخارین سدیم ، در تجارت محلی خریداری شد. نمونه ژل ادعای برچسب ساخارین 0.21٪ وزنی بر وزن را نشان داد. همچنین آماده سازی سوسپانسیون خوراکی فنیتوئین 2.5٪ w / v شبیه سازی شده حاوی 0.2٪ w / v ساخارین سدیم در داخل تولید شده و به عنوان یک نمونه دارویی استفاده می شود. فرمول دقیق دارونما ، حاوی ساخارین نیز به همان روش تهیه شد.

از دستگاه اسپکتروفتومتر BECKMAN DU 70 با اشعه ماوراlet بنفش / مرئی و کووت های 1 سانتی متری کوارتز متصل به چاپگر EPSON FX / 850 استفاده شد. شکاف ابزار عرض 2 نانومتر و اسکن سرعت وسیعی بود 60-2400 nm.min بود -1 . حمام آب THORNTON T-14 و سانتریفیوژ FANEM EXCELSA 3 به عنوان ابزار کمکی استفاده شدند.

مواد و روش ها

شرایط ابزار کار در کارهای قبلی شرح داده شد (ویانا-سوارس ، مارتینز ، 1995) به شرح زیر است: دو مرتبه تمایز ، دوم و چهارم ، انتخاب شدند. طول موج دیفرانسیل برای مشتق دوم 4 نانومتر و برای مشتق چهارم 12 نانومتر بود. اسکن سرعت استفاده 120 nm.min بود -1 و هماهنگ محور برای هر دو سفارش تمایز ± 0.025 بود. دامنه طول موج 0.5 240 240.0-320.0 n 0.5 نانومتر بود و میرایی صدا به کار رفته 11 بود ، همانطور که در تجهیزات نشان داده شده است. حالت های اندازه گیری انتخاب شده اوج صفر (ZP) و اوج اوج (PP) بودند.

تهیه نمودارهای کالیبراسیون

محلول استوك استاندارد با توزین دقیق 100 میلی گرم ساخارین و انتقال آن به یك فلاسك حجمی 100 میلی لیتری تهیه شد. حجم با محلول هیدروکسید سدیم 0.1 میلی متر پر شد. به میزان مساوی از 2.0 میلی لیتر و 5.0 میلی لیتر به یک 50 میلی لیتر منتقل شدند و یک بالن حجمی 100 میلی لیتر، به ترتیب، تحلیلی غلظت استاندارد رقیق از 40 mg.mL را تشکیل می دهند -1 و 50 mg.mL -1 از ساخارین. محلول استاندارد رقیق قبلی برای همپوشانی طیف با نمونه آرایشی دندانپزشکی و بعد از آن برای پوشش طیف با نمونه دارویی سوسپانسیون خوراکی استفاده شد.

روش اسپکتروفتومتری مشتق استفاده در بازه غلظت 28.0 98.0 mg.mL استاندارد شدند -1 در 0.1 M محلول هیدروکسید سدیم پس از تایید در محدوده خطی در روش اسپکتروفتومتری سفارش صفر از طریق منحنی Ringbom در محلول همان حلال. نتایج بدست آمده با استفاده از روش رگرسیون خطی و با استفاده از روش حداقل مربعات تجزیه و تحلیل شد (دیویس ، تامپسون ، پردو ، 1978).

تهیه نمونه آرایشی ساخارین

به طور دقیق وزن معادل 25 میلی گرم ساخارین به یک فلاسک 50 میلی لیتری منتقل شده ، در آب مقطر حل شده و محلول به مدت 20 دقیقه با سرعت 2500 دور در دقیقه سانتریفیوژ شد. مقدار 20.0 میلی لیتر از مایع رویی گرفته شد ، با اسید کلریدریک 2 میلی لیتر 3.0 میلی لیتر اسیدی شد و در یک قیف جداسازی با 100 میلی لیتر حلال غیرقابل انعطاف آلی ، کلروفرم: اتانول (1 + 9) ، در 4 قسمت 40 ، 20 ، 20 و 20 میلی لیتر عصاره های جمع شده باقیمانده خشک شده و با 10 میلی لیتر محلول هیدروکسید سدیم 0.1 میلی متر در یک فلاسک حجمی 25 میلی لیتری حل شد. حجم با آب مقطر تکمیل شد. مقدار 1.0 میلی لیتر به 10 میلی لیتر فلاسک حجمی در محلول هیدروکسید سدیم 0.1 میلی متر منتقل و به تجزیه و تحلیل طیفی ماورا بنفش مشتق ارائه شد. غلظت تحلیلی نمونه دندان دندان 40 میلی گرم در میلی لیتر بود-1 ساخارین.

تهیه نمونه دارویی ساخارین

برای تهیه دارویی ، مقدار 15.0 میلی لیتر به یک فلاسک حجمی 50 میلی لیتری منتقل شد و حجم آن با آب مقطر تکمیل شد. مقدار 15.0 میلی لیتر از سوسپانسیون رقیق شده در یک قیف جداسازی با 100 میلی لیتر حلال غیر قابل اختلاط آلی استخراج شد که پس از آن ، کنار گذاشته شد. عصاره آبی به یک فلاسک حجمی 50 میلی لیتری منتقل شد و حجم آن با محلول هیدروکسید سدیم 0.1 میلی متر تکمیل شد. رقت بیشتر 3.0 میلی لیتر تا 10 میلی لیتر فلاسک حجمی به دست آمد. تکرار از این راه حل، با غلظت تحلیلی 48.2 mg.mL -1 روش اسپکتروفتومتری فرابنفش مشتق استفاده شد. نمونه دارونما برای رقت و استخراج به طور معادل تحت درمان قرار گرفت.

مقاله مرتبط: اسید آسکوربیک

نتایج و بحث

محدوده غلظت خطی استاندارد، 28.0-98.0 mg.mL -1 در 0.1 M محلول هیدروکسید سدیم به اطاعت قانون لامبرت آبجو با خدا ممنوع به منظور صفر اسپکتروفتومتری فرابنفش، نیز قابل اجرا به روش اسپکتروفتومتری مشتق در محدوده طول موج 240.0-320.0 نانومتر بود . مرتبه های دوم و چهارم تمایز ، که در شرایط فعلی مشخصات منحنی ساخارین را نشان می دهد ، برای اندازه گیری بر اساس اصول مشتق قبلی توصیف شده توسط فل (1978) و شیباتا ، فوروکاوا ، گوتو (1973) انتخاب شدند.

دقت نسبی ( ٪ RSD ) از روش استاندارد بین 0.53٪ -0.72٪ و خطی (ضریب همبستگی، متفاوت R ) بین .9998-.9999 در بازه غلظت 28.0-98.0 mg.mL متفاوت -1 در 0.1 M محلول هیدروکسید سدیم . این مقادیر نشان دهنده یک خطای کاملاً معقول و قابل قبول ، زیر 2٪ و همچنین همبستگی خوبی بین حالتهای اندازه گیری روش و غلظت آنالیت است.

ساخارین را می توان به راحتی و با حضور اسپکتروفتومتری ماوراlet بنفش مشتق مرتبه دوم یا چهارم ، در آماده سازی های دارویی و آرایشی از نظر کمی تعیین کرد. روش ماوراio بنفش مشتق شده همچنین ممکن است برای تعیین ساخارین در غذاها مفید باشد ، در صورت لزوم ، قبل از درمان مناسب ، در صورت لزوم ، برای کمک به از بین بردن یا کاهش تداخل های ناخالص اجرا می شود.

استفاده از اسپکتروفتومتری مشتق ساخارین، به دلیل قابلیت مانور آسان و هزینه پایین معرف ها، این روش را به عنوان یک عملکرد سریع مشخص می کند. این روش در مقایسه با تکنیک های پیچیده تر مانند کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا یا کروماتوگرافی گازی ، یک روش ساده ، مفید و مناسب برای کنترل کیفیت معمول ساخارین در آماده سازی های آرایشی و دارویی است.

شرکت اروند شیمی دز، فروشنده ساخارین است. جهت خرید می توانید با شماره تماس های 09125542864 و 02177122401 تماس بگیرید. برای تماس از طریق واتس اپ از طریق لینک و دکمه زیر استفاده کنید.

تماس از طریق واتس اپ

چند فایل pdf چند مقاله علمی در مورد ساخارین

medicina-55-00681-v2 ساخارین

v38n4a10 مقاله ای درباره ساخارین

medicina مقاله ای درباره ساخارین

00681 مقاله ای در مورد ساخارین

additive-422-m1-55–v2 (1) مقاله ای در مورد ساخارین

1 دیدگاه برای “ساخارین چیست؟ | سیرتا پیاز ساخارین (مقاله مرجع)99|اروند شیمی

  1. اشتراک‌ها: اسید آسکوربیک چیست؟99|همه چیز درباره(ویتامینC)|اروندشیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *