زانتانگام چیست؟ همه چیز در مورد این محصول 1399

زانتانگام چیست؟ در این مقاله به این موضوع می پردازیم. زانتانگام ( / Z æ N تتا ə N / ) است پلی ساکارید با بسیاری از کاربردهای صنعتی، از جمله به عنوان یک مشترک افزودنی غذایی . این یک ماده ضخیم کننده و تثبیت کننده موثر برای جلوگیری از جدا شدن مواد است. می توان آن را از تولید قندهای ساده با استفاده از یک تخمیر روند، و نام خود را از گونه های از باکتری ها استفاده می شود، باکتری Xanthomonas campestris .

مطالعه بیشتر: سولفات منگنز

تاریخچه

زانتانگام توسط Allene Rosalind Jeanes و تیم تحقیقاتی وی در وزارت کشاورزی ایالات متحده کشف شد و در اوایل دهه 1960 توسط CP Kelco با نام تجاری Kelzan® به تولید تجاری رسید. این ماده برای استفاده در غذاها در سال 1968 تأیید شد و به عنوان یک افزودنی غذایی ایمن در ایالات متحده آمریکا ، کانادا ، کشورهای اروپایی و بسیاری از کشورهای دیگر با شماره E E415 و شماره CAS 11138-66-2 پذیرفته شده است. .

زانتانگام  نام خود را از گونه باکتریهای مورد استفاده در فرآیند تخمیر، Xanthomonas campestris گرفته است . این همان باکتری است که باعث ایجاد پوسیدگی سیاه روی کلم بروکلی، گل کلم و سایر سبزیجات برگ دار می شود.

زانتانگام

موارد استفاده

زانتانگام ، 1٪ ، می تواند باعث افزایش قابل توجهی در ویسکوزیته یک مایع شود.

در غذاها ،زانتانگام در سس سالاد و سس ها رایج است. با تثبیت امولسیون به جلوگیری از جدایی روغن کمک می کند ، اگرچه امولسیون کننده نیست . زانتانگام همچنین به تعلیق ذرات جامد مانند ادویه جات کمک می کند. زانتانگام به ایجاد بافت دلخواه در بسیاری از بستنی ها کمک می کند. خمیر دندان اغلب حاوی آدامس زانتان به عنوان چسب برای یکنواخت نگه داشتن محصول است. زانتانگام همچنین به غلیظ شدن جایگزین های تخم مرغ تجاری ساخته شده از سفیده کمک می کند تا جایگزین چربی و امولسیون کننده های موجود در زرده ها شود.

همچنین این روش برای غلیظ شدن مایعات برای کسانی که اختلالات بلع دارند ترجیح داده می شود ، زیرا باعث تغییر رنگ یا طعم غذاها یا نوشیدنی ها در سطوح معمول استفاده نمی شود. در فاقد گلوتنپخت ، صمغ زانتان برای ایجاد چسبندگی به خمیر یا خمیر استفاده می شود که در غیر این صورت با گلوتن بدست می آید . در اکثر غذاها با غلظت های 0.5٪ یا کمتر استفاده می شود. صمغ زانتان در محصولات غذایی با طیف وسیعی مانند سس ها ، سس ها ، محصولات گوشت و مرغ ، محصولات شیرینی ، شیرینی سازی ، نوشیدنی ها ، لبنیات و غیره استفاده می شود.

در صنعت نفت ، از زانتانگام به مقدار زیاد برای غلیظ شدن گل حفاری استفاده می شود. این مایعات مواد جامد برش خورده توسط سوراخ حفاری را به سطح زمین منتقل می کنند. زانتانگام رئولوژی عالی “کم پایان” را ارائه می دهد . هنگامی که گردش خون متوقف می شود ، مواد جامد در مایع حفاری معلق می مانند. استفاده گسترده از حفاری افقی و تقاضای کنترل خوب مواد جامد حفاری باعث گسترش استفاده از آن شده است. برای افزایش ویسکوزیته و جلوگیری از شستشو ، به بتن ریخته شده در زیر آب اضافه شده است .

در محصولات آرایشی از آدامس زانتان برای تهیه ژل های آب استفاده می شود. همچنین در امولسیون های روغن در آب به منظور افزایش انسجام قطرات استفاده می شود. زانتانگام به دلیل کاربردهای بالقوه آن در مهندسی بافت برای ساخت هیدروژل ها و داربست هایی که از تشکیل بافت سه بعدی پشتیبانی می کنند ، تحت تحقیقات اولیه است .

نازک کردن برش

ویسکوزیته محلول های زانتانگام با افزایش نرخ برش کاهش می یابد. به این می گویند نازک شدن برش یا پلاستیک کاذب. این بدان معنی است که محصولی در معرض برش قرار می گیرد ، خواه از اختلاط ، تکان دادن یا جویدن نازک شود. با برداشته شدن نیروهای برشی ، غذا دوباره ضخیم می شود. در سس سالاد ، افزودن زانتانگام باعث ضخامت کافی در حالت آرام در بطری می شود تا مخلوط کاملاً یکدست شود ، اما نیروهای برشی حاصل از تکان دادن و ریختن آن را نازک می کند ، بنابراین می توان به راحتی آن را ریخت. وقتی از بطری خارج می شود ، نیروهای برشی برداشته می شوند و دوباره ضخیم می شوند ، بنابراین به سالاد می چسبد.

مبالغ استفاده شده

هرچه نسبت زانتانگام به مایع افزوده شود ، مایع ضخیم تر خواهد شد. یک امولسیون می تواند با حداقل 0.1٪ (از نظر وزنی) تشکیل شود. با افزایش مقدار آدامس ، یک امولسیون ضخیم تر و پایدارتر تا 1٪ زانتانگام ایجاد می شود. یک قاشق چایخوری زانتانگام حدود 2.5 گرم وزن دارد و یک فنجان (250 میلی لیتر) آب را به غلظت 1٪ می رساند. [6] [10]

برای ساخت کف ، از زانتانگام 0.2-0.8٪ به طور معمول استفاده می شود. مقادیر بیشتر منجر به ایجاد حباب های بزرگتر و کف متراکم می شود. پودر سفید تخم مرغ (0.2-2.0٪) با آدامس زانتان 0.1-0.4٪ حبابهایی شبیه حباب صابون تولید می کند.

زانتانگام

سلامتی

ارزیابی کارگران در معرض گرد و غبار لثه زانتان شواهدی از ارتباط با علائم تنفسی یافت.

در 20 مه 2011 ، FDA با انتشار بیانیه مطبوعاتی در مورد SimplyThick ، ​​یک ماده افزودنی غلیظ کننده مواد غذایی حاوی زانتانگام به عنوان ماده فعال ، به والدین ، ​​مراقبان و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی هشدار داد که SimplyThick ، ​​یک محصول غلیظ کننده را به نوزادان نارس ندهند. نگرانی این است که این محصول ممکن است باعث شود نوزادان نارس دچار آنتروکولیت نکروزان شوند .

ایمنی
طبق بررسی ایمنی سال 2017 توسط یک هیئت علمی از سازمان ایمنی مواد غذایی اروپا (EFSA) ، زانتانگام (شماره افزودنی غذایی اروپا E 415) در طی تخمیر روده به شدت هضم می شود و حتی در مقادیر زیاد مصرف هیچ اثر سوءمصرف ندارد . هیئت EFSA هیچ نگرانی در مورد سمیت ژنی ناشی از مصرف طولانی مدت پیدا نکرد . EFSA نتیجه گرفت که در هنگام مصرف صمغ زانتان به عنوان یک ماده افزودنی غذایی ، نگرانی از نظر ایمنی برای مردم عمومی وجود ندارد .

آماده سازی

زانتانگام توسط تولید تخمیر از گلوکز و ساکارز. پلی ساکارید توسط باکتری هایی که در یک محلول آب استریل کربوهیدرات (تلقیح) ، منبع نیتروژن ، دی پتاسیم فسفات و برخی عناصر کمیاب تلقیح می شوند ، تهیه می شود . محیط به خوبی هوادهی شده و هم زده می شود و پلیمر زانتان به صورت خارج سلولی در محیط تولید می شود. پس از یک تا چهار روز، که این پلیمر رسوب از محیط علاوه بر این از الکل ایزوپروپیل و رسوب خشک شده است و آسیاب شده به صورت پودر است که به آسانی در آب و یا آب نمک محلول است.

این ماده از واحدهای تکراری پنتازاکارید تشکیل شده است که شامل گلوکز ، مانوز و اسید گلوکورونیک در نسبت مولی 2: 2: 1 است.

سویه ای از X. campestris ایجاد شده است که روی لاکتوز رشد می کند – که به شما امکان می دهد از آن برای فرآوری آب پنیر ، ماده زائد تولید پنیر استفاده شود. این می تواند به ازای هر 40 گرم در لیتر پودر آب پنیر ، 30 گرم در لیتر زانتانگام تولید کند. زانتانگام مشتق از آب پنیر معمولاً در بسیاری از محصولات تجاری مانند شامپوها و سس سالاد استفاده می شود.

جزئیات بیوسنتز

سنتز از گلوکز به عنوان بستری برای سنتز پیش سازهای نوکلئوتیدهای قند UDP- گلوکز ، UDP-گلوکورونات و تولید ناخالص داخلی مانوز که برای ساخت واحد تکرار پنتازاکارید مورد نیاز است ، ایجاد می شود. این امر سنتز زانتان را به متابولیسم کربوهیدرات پیوند می دهد . واحدهای تکراری در حامل های لیپید undecaprenylphosphate ساخته شده اند که در غشای سیتوپلاسمی لنگر می اندازند .

گلیكوزیل ترانسفرازهای خاص به طور پی در پی بخشهای قندی پیش سازهای زانتان قند نوكلئوتید را به حامل های چربی منتقل می كنند. بقایای استیل و پیرویل به عنوان تزئینات غیر کربوهیدرات اضافه می شوند. واحدهای تکرار بالغ پلیمریزه شده و به روشی شبیه سازوکار سنتز پلی ساکارید وابسته به Wzy از Enterobacteriaceae صادر می شوند . محصولات تولید خوشه ژن لثه ، سنتز ، پلیمریزاسیون و صادرات واحد تکرار.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *