اسید فسفریک چیست و چه کاربردهایی دارد؟ (2020) – توضیحات جامع

اسید فسفریک

اسید فسفریک ، همچنین به عنوان اسید ارتو فسفریک یا اسید فسفریک (V) شناخته می شود ، یک اسید ضعیف با فرمول شیمیایی H است 3P O4. به طور معمول به عنوان شربت بی رنگ با غلظت 85٪ در آب مشاهده می شود. ترکیب خالص یک جامد بی رنگ است .

هر سه هیدروژن در درجات مختلف اسیدی هستند و می توانند به صورت یون های H + ( پروتون ها ) از مولکول خارج شوند . وقتی هر سه یون H + حذف می شوند ، نتیجه یک یون ارتو فسفات PO 4 3 commonly است که معمولاً “فسفات” نامیده می شود. حذف یک یا دو پروتون باعث یون دی هیدروژن فسفات H می شود
2PO-4، و یون هیدروژن فسفات HPO2− 4، به ترتیب. ارتوفسفریک اسید را هم به شکل استر ، به نام ارگانوفسفات .

اسید فسفریک

اسید فسفریک معمولاً در آزمایشگاههای شیمیایی به عنوان محلول آبی 85٪ مشاهده می شود که یک مایع شربت دار بی رنگ ، بدون بو و فرار است . اگرچه اسید فسفریک تعریف دقیق اسید قوی را برآورده نمی کند ، محلول 85٪ هنوز می تواند پوست را به شدت تحریک کرده و به چشم آسیب برساند.

برای تشخیص این اسید خاص از سایر ” اسیدهای فسفریک ” مانند اسید پیرو فسفریک می توان از نام “اسید ارتو فسفریک” استفاده کرد . با این وجود ، اصطلاح “اسید فسفریک” اغلب به معنای این ترکیب خاص است. و این نام فعلی IUPAC است .

ساخت اسید فسفریک

اسید فسفریک از طریق دو مسیر کلی به صورت صنعتی تولید می شود. در فرآیند مرطوب ، یک ماده معدنی حاوی فسفات مانند هیدروکسی آپاتیت کلسیم با اسید سولفوریک تیمار می شود .

فلوئوراپاتیت یک ماده خوراکی جایگزین است که در این صورت فلوراید به عنوان ترکیب نامحلول Na 2 SiF 6 حذف می شود . محلول اسید فسفریک معمولاً حاوی 23 – 33٪ P 2 O 5 (32–46٪ H 3 PO 4 ) است. این ممکن است متمرکز به تولید commercial- یا تاجر درجه اسید فسفریک، که در مورد 54-62٪ شامل P 2 O 5 (75-85٪ H 3 PO 4 ). حذف بیشتر از آب بازده اسید superphosphoric با P 2 O 5غلظت بالای 70٪ (مربوط به تقریباً 100٪ H 3 PO 4 ). سولفات کلسیم (گچ) به عنوان یک محصول جانبی تولید می شود و به صورت فسفوژپس حذف می شود .

برای تولید اسید فسفریک با درجه مواد غذایی ، سنگ معدن فسفات ابتدا با کک در کوره قوس الکتریکی کاهش می یابد تا فسفر اساسی ایجاد شود . سیلیس نیز اضافه می شود و در نتیجه سرباره سیلیکات کلسیم تولید می شود . فسفر مقدماتی از کوره تقطیر شده و با هوا سوزانده می شود تا پنتا اکسید فسفر با خلوص بالا تولید شود که در آب حل می شود و اسید فسفریک تولید می کند.

اسید فسفریک از هر دو فرآیند ممکن است با حذف ترکیبات آرسنیک و سایر ناخالصی های بالقوه سمی بیشتر خالص شود.

هر سه هیدروژن اسیدی هستند ، با ثابت تجزیه p K a1 = 2.14 ، p K a2 = 7.20 و p K a3 = 12.37. به این ترتیب که ، در محلول های آب ، اسید فسفریک بیشتر به ترکیبی از سه آنیون آن تفکیک می شود ، مگر در PH بسیار پایین . معادلات تعادل عبارتند از:

3 PO 4   + H 2 O ⇌ H 3 O + + H 2 PO a1 = 7.25 × 10 − 3 [p a1 = 2.14]H 2 PO  + H 2 O ⇌ H 3 O + + HPO       a2 = 6.31 x 10 8 [p a2 = 7.20]HPO 2− + H 2 O ⇌ H 3 O + + PO 3a3 = 3.98 x 10 13 [p a3 = 12.37]

اسید فسفریک استفاده می شود در…

کاربرد غالب اسید فسفریک برای کودها است که تقریباً 90٪ از تولید را مصرف می کند.

از اسید فسفریک درجه مواد غذایی (افزودنی E338) برای اسیدی کردن غذاها و نوشیدنی ها مانند انواع کولاها و مربا استفاده می شود و طعم مزه ای ترش یا ترش ایجاد می کند. نوشیدنی های غیر الکلی حاوی اسید فسفریک ، که شامل کوکاکولا است ، گاهی اوقات نوشابه های فسفاته یا فسفات نامیده می شود . اسید فسفریک موجود در نوشابه می تواند باعث فرسایش دندان شود.  اسید فسفریک همچنین می تواند به ایجاد سنگ کلیه کمک کند ، به ویژه در کسانی که قبلاً سنگ کلیه داشته اند.

کاربردهای خاص اسید فسفریک شامل موارد زیر است:

در درمان ضد زنگ با پوشش تبدیل فسفات یا انفعال
به عنوان یک استاندارد خارجی برای تشدید مغناطیسی هسته ای فسفر.
در سلولهای سوختی اسید فسفریک.
اسید فسفریک در در تولید کربن فعال موثر است.
در پردازش نیمه هادی مرکب ، به منظور انتخاب اسید فسفریک فسفید ایندیم به صورت گزینشی، آرسنید گالیوم ایندیم را اچ کنید.
اسید فسفریک در میکرو ساخت برای انتخاب اتر نیترید سیلیکون با توجه به دی اکسید سیلیکون استفاده می شود.
اسید فسفریک به عنوان تنظیم کننده pH در محصولات آرایشی و بهداشتی و مراقبت از پوست به کار می رود.
اسید فسفریک به عنوان یک ماده ضدعفونی کننده در صنایع لبنی، غذایی و دم به کار می رود.

ایمنی

ارتباطی بین مصرف منظم کولا و طولانی مدت پوکی استخوان در میانسالی در زنان (اما نه مردان) نشان داده شده است. [26] تصور می شد که این امر به دلیل وجود اسید فسفریک باشد و مشخص شد که خطر ابتلا به خانمها برای کلا های قندی و کافئین دار بیشتر از انواع رژیم غذایی و بدون کافئین است ، با مصرف بالاتر کولا که با تراکم استخوان پایین تر ارتباط دارد.

در غلظت های متوسط ​​محلول های اسید فسفریک برای پوست تحریک کننده هستند. تماس با محلول های غلیظ می تواند باعث سوختگی شدید پوست و آسیب دائمی چشم شود.

متن ترجمه شده یک تحقیق علمی

اسید فسفریک به دلیل اثر بخشی آن در از بین بردن لایه اسمیر ، به عنوان یک ماده آبیاری پیشنهاد شده است.

اهداف: هدف از این مطالعه مقایسه اثرات ضد میکروبی و سیتوتوکسیک محلول اسید فسفریک 37٪ با سایر ماده های آبیاری است که معمولاً در ریشه دندان استفاده می شود.

مواد و روش ها : مواد 37٪ اسید فسفریک ، 17٪ EDTA ، 10٪ اسید سیتریک ، 2٪ کلرهگزیدین (محلول و ژل) و 5.25٪ NaOCl مورد بررسی قرار گرفتند. فعالیت ضد میکروبی با توجه به روش انتشار آگار در برابر Candida albicans ، Staphylococcus aureus ، Enterococcus faecalis ، اشرشیا کلی ، Actinomyces meyeri ، Parvimonas micra ، Porphyromonas gingivalis و Prevotella nigrescens مورد آزمایش قرار گرفت . سمیت سلولی مواد آبیاری با استفاده از روش MTT تعیین شد.

نتایج: اسید فسفریک فعالیت ضد میکروبی بالاتری در مقایسه با سایر آبیاری های آزمایش شده ارائه می دهد. با توجه به زنده ماندن سلول ، این محلول نتایج مشابه نتایج با 5.25 Na NaOCl و 2 chlor کلرهگزیدین (ژل و محلول) را نشان داد ، در حالی که 17 ED EDTA و 10 acid اسید سیتریک زنده ماندن سلول بالاتر در مقایسه با سایر آبیاران است.

نتیجه: اسید فسفریک فعالیت ضد میکروبی و سمیت سلولی بالاتری را نشان می دهد که مشابه 5.25٪ NaOCl و 2٪ کلرهگزیدین (ژل و محلول) است.

واژه های کلیدی: اسیدهای فسفریک ، EDTA ، اسید سیتریک ، کلرهگزیدین ، ​​محصولات دارای عملکرد ضد میکروبی ، آزمایش

ابزار دقیق مکانیکی در طول درمان ریشه یک لایه نامنظم آمورف را ایجاد می کند که به عنوان لایه اسمیر شناخته می شود. لایه اسمیر از بقایای عاج زمینی ، فرآیندهای odontoblastic ، بافت پالپ و میکروارگانیسم ها در مورد دندان های آلوده تشکیل شده است 10 . این یک مانع بین مواد پر کننده و عاج سالم است که از نفوذ مواد آبیاری به لوله های عاجی جلوگیری می کند ، ریزنشت مواد آب بندی شده معمول را افزایش می دهد و مقاومت پیوند مواد مبتنی بر رزین را کاهش می دهد.

برخی از عوامل شیمیایی مانند محلول های EDTA (اتیلن دی آمین تتراستیک اسید) در غلظت های مختلف از 15 تا 17، ، اسید سیتریک (5-50)) و اسید فسفریک (5-37)) برای حذف این لایه استفاده می شود.

اسید فسفریک با 37٪ ماده ای است که معمولاً در دندانپزشکی ترمیمی برای تهویه مینا و عاج در سطح تاج استفاده می شود. استفاده از آن در اندودنتیکس برای از بین بردن لایه اسمیر نتایج مطلوبی را نشان داد. در یک برنامه 3 دقیقه ای در یک سوم آپیکال ، این محلول از 17٪ EDTA و 10٪ اسید سیتریک 12 موثرتر بود . علاوه بر این ، مشاهده شد که وقتی این محلول با NaOCl در ارتباط بود، قدرت پیوند گوتاپرکا / AH Plus و همچنین هنگامی که با CHX برای سیستم های Resilon / Real Seal SE 13 همراه است ، بهبود یافته است . اگرچه این محلول نتایج مطلوبی را نشان داده است ، ارزیابی خصوصیات دیگر از جمله اثرات سیتوتوکسیک و ضد میکروبی آن از نظر بالینی در عمل ریشه دندان مورد نیاز است.

هدف از این مطالعه مقایسه اثرات ضد میکروبی و سیتوتوکسیک محلول اسید فسفریک 37٪ با سایر ماده آبیاری است که معمولاً در ریشه دندان استفاده می شود.

آبیاری کانال ریشه
مواد ارزیابی شده در مطالعه حاضر 37٪ اسید فسفریک، 17٪ اسید سیتریک، 5.25٪ NaOCl و 2٪ کلرهگزیدین (محلول و ژل) بودند. همین داروخانه تمام این مواد را تهیه می کرد (دروگال ، پیراسیکابا ، اس پی ، برزیل).

سنجش ضد میکروبی
میکروارگانیسم ها
گونه های میکروارگانیسم های Candida albicans (ATCC 10556) ، Staphylococcus aureus (ATCC 25923) ، Enterococcus faecalis (ATCC 29212) و اشریشیا کلی (ATCC 25922) در 5 درصد صفحات تزریق قلب مغز رشد کردند (BHI ، Lab M ، Bury ، انگلستان) ، در حالی که Actinomyces meyeri (ATCC 33972) ، Parvimonas micra (ATCC 33270) ، Porphyromonas gingivalis (ATCC 49417) و Prevotella nigrescens (ATCC 33563) در صفحه های عجیب و غریب بی هوازی آجر (FAA ، آزمایشگاه M ، بوری ، انگلستان) رشد داده شدند. در هر دو رسانه ، 5٪ خون

روش مورد استفاده از Gomes و دیگران اقتباس شده است. 7 (2002). همه میکروارگانیسم ها قبلاً در محیط کشت مناسب و تحت شرایط گازی برای تأیید خلوص آنها تحت کشت قرار گرفتند.

سویه های هوازی ( C. albicans ) و غیرهوازی اختیاری ( E. coli ، S. aureus ، E. faecalis ) به صورت جداگانه در لوله های حاوی 5 میلی لیتر محلول نمکی استریل تلقیح شدند. سیستم تعلیق از نظر اسپکتروفتومتری در 800 نانومتر (تراکم نوری 800) تنظیم شد تا با کدورت 1.5×10 8 CFU / میلی لیتر مطابقت داشته باشد (معادل استاندارد 0.5 مک فارلند). پانصد میلی لیتر از هر سوسپانسیون میکروارگانیسم آزمایش برای تلقیح بطری های شیشه ای حاوی 50 میلی لیتر BHI Agar (آزمایشگاه M ، Bury ، انگلستان) در 46 درجه سانتیگراد قبل از مخلوط شدن و ریختن بر روی صفحات 150 میلی متری حاوی یک لایه از قبل تعیین شده مولر هینتون استفاده شد. آگار (Oxoid ، Unipath Ltd ، باسینگستوک ، همپشایر ، انگلستان).

میکروارگانیسم های بی هوازی سخت ( A. meyeri ، P. micra ، P. gingivalis ، P. nigrescens ) از نظر اسپکتروفتومتری در 800 نانومتر به حالت تعلیق در آمدند تا با کدورت 3.0×10 8 CFU / میلی لیتر مطابقت داشته باشد (معادل 1 استاندارد مک فارلند). سواب های استریل به سوسپانسیون میکروبی آغشته شده و برای تلقیح صفحات کاهش یافته 150 میلی متری حاوی 5٪ آگار بی هوازی خونسرد گوسفند استفاده می شود (FAA – Lab-M، Bury، Lancs، UK). روش های تلقیح مورد استفاده برای تهیه رشد نیمه تلاقی میکروارگانیسم های مورد آزمایش 6 ، 7 مناسب بود .

سه لوله استیل ضد زنگ استریل شده 8.0×1.0x10.0 mm به سطوح محیط اضافه شده و با 0.2 میلی لیتر از هر ماده خالص یا ترکیبی پر شد. صفحات به مدت 2 ساعت در دمای اتاق و شرایط مناسب گازی نگهداری می شدند تا امکان انتشار عوامل از طریق آگار فراهم شود و سپس مجدداً در 37 درجه سانتیگراد تحت شرایط گازی مناسب برای دوره های زمانی زیر انکوبه می شوند: هوادهی ، 24 ساعت ؛ بی هوازی های اختیاری ، 24-48 ساعت در ماشین جوجه کشی CO 2 (Jouan SA ، Thermo Fisher Scientific ، Saint Herblain ، Loire-Atlantique ، فرانسه) در جو 10٪ CO 2 ؛ و بی هوازی در ایستگاه کاری بی هوازی (Don Whitley Scientific، Bradford، West Yorkshire، UK) در جو 10٪ H 2 ، 10٪ CO 2 ، 80٪ N 2 به مدت 7 روز

مناطق مهار رشد میکروبی در اطراف استوانه حاوی مواد آزمایش شده اندازه گیری و پس از دوره کمون ثبت شد. منطقه مهاری کمترین فاصله (میلی متر) بین حاشیه خارجی استوانه و نقطه اولیه رشد میکروبی در نظر گرفته شد. برای هر میکروارگانیسم سه تکرار ساخته شد.

سلولهای Balb / c 3T3 (مجموعه بافتهای آمریکایی ، Manassas ، VA ، ایالات متحده) در محیط اصلاح شده عقاب Dulbecco (DMEM) (Gibco ، Grand Island ، نیویورک ، ایالات متحده آمریکا) کشت داده شدند ، همراه با 10٪ سرم گاوی جنین (Sigma Chemical Co. سنت لوئیس ، MO ، ایالات متحده آمریکا) ، 100 میلی گرم در میلی لیتر استرپتومایسین و 100 میلی گرم در میلی لیتر پنی سیلین در 37 درجه سانتیگراد در یک دستگاه جوجه کشی مرطوب در جو حاوی 5٪ CO 2 . سلولهای محل تلاقی با 0.25٪ تریپسین و 0.05٪ EDTA به مدت 5 دقیقه جدا شدند ، همچنین مقدار سلولهای جدا شده از خرده فرهنگ استفاده شد. سلولها در صفحات 96 چاه ( 4 سلول 1×10 ) قرار گرفتند. پس از اتصال شبانه ، سلولها با آبیاریهای مختلف (200 میکرولیتر در چاه) به مدت 30 دقیقه تحت درمان قرار گرفتند ، که نشان دهنده وضعیت بالینی بود. هر ماده آبیاری در رقت 1/1 ، 1/10 ، 1/100 و 1/1000 با DMEM مورد آزمایش قرار گرفت.

ماندگاری سلول با استفاده از روش 3- (4،5-dimethylthiazol-2-yl) -2،5-diphenyltetrazolium bromide (MTT) تعیین شد. پس از برداشتن محیط کشت از هر چاه ، سلول ها به آرامی با محلول نمکی بافر فسفات شسته شدند. محلول شستشو با محلول MTT-succinate (1 میلی گرم در میلی لیتر ؛ سیگما-آلدریچ ، سنت لوئیس ، MO ، ایالات متحده) به مدت 4 ساعت جایگزین شد. پس از استنشاق محلول ، تک لایه های سلول با آب مقطر دوبل شستشو داده و سپس آب کاملاً خارج شد. کریستالهای فرمازان تولید شده در سلولها ، ناشی از کاهش سوکسینات دهیدروژناز MTT ، با استفاده از محلول سرنوشت ساز (ایزوپروپانول –10٪ NP40-0.4N HCl) حل شد. چگالی نوری (OD) محلول موجود در هر چاه با استفاده از دستگاه ریزخوان اتوماتیک (Urit 660، Urit، Guillin Guanxi، China) با طول موج 495 نانومتر تعیین شد. هر آزمایش با استفاده از 3 فرهنگ برای هر گروه انجام شد و 3 بار تکرار شد. محتوای فرمازان هر چاه به عنوان درصدی از گروه کنترل (سلول های درمان نشده) محاسبه شد.

نتایج برای ارزیابی توزیع طبیعی به آزمون Kolmogorov-Smirnov ارسال شد. داده های ضد میکروبی با آزمون های Kruskal-Wallis و Man-Whitney مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت (05/0> p). داده های سمیت سلولی با تجزیه و تحلیل واریانس یک طرفه (ANOVA) و آزمون توکی (05/0> p) مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

میز 1مقادیر متوسط ​​و انحراف استاندارد مناطق مهار رشد (در میلی متر) تولید شده توسط مواد در برابر هر میکروارگانیسم آزمایش شده را نشان می دهد. در شرایط آزمایشگاهی ضد میکروبی اثرات مواد از قویترین به ضعیفترین رتبه بندی شدند شرح زیر است: اسید فسفریک 37٪، 17٪ EDTA، 10٪ اسید سیتریک، 5.25٪ هیپوکلریت سدیم، 2٪ ژل CHX، راه حل CHX 2٪. تجزیه و تحلیل آماری نشان داد که اسید فسفریک اثر ضد میکروبی بالاتری نسبت به سایر آبیاری های آزمایش شده دارد

به نظر می رسد نیاز به از بین بردن لایه اسمیر در ادبیات 4 ، 13 ، 19 به توافق رسیده است ، به چند دلیل ، از جمله: ب) مانعی بین مواد پر کننده و عاج سالم ایجاد می کند که نفوذ مواد آبیاری / دارویی و آب بندها را در لوله های عاجی محدود می کند. ج) ریزنشت را با درزگیرهای معمول استفاده می کند. د) مقاومت پیوند مواد مبتنی بر رزین را کاهش می دهد.

مشخص شده است که محلول اسید فسفریک 37٪ به عنوان ماده شستشوی نهایی برای از بین بردن لایه اسمیر از سطح دستگاه ریشه و جلوگیری از تشکیل یک لایه اسمیر شیمیایی در صورت استفاده به عنوان ماده آبیاری میانی بین هیپوکلریت سدیم و کلرهگزیدین ، ​​م foundثر است. 13 ، 14 . علاوه بر این ، می تواند قدرت پیوند سیلر بر پایه رزین را به عاج 13 افزایش دهد . با این حال ، جدا از خواص شیمیایی آن ، باید دارای خواص ضد میکروبی قوی و کمترین اثر سیتوتوکسیک بر روی بافت های اطراف لانه باشد. کار حاضر اثرات ضد میکروبی و سیتوتوکسیک محلول اسید فسفریک 37٪ را با سایر ماده های آبیاری که در ریشه دندان استفاده می شوند ، از جمله 5.25٪ NaOCl ، 2٪ کلرهگزیدین (محلول و ژل) ، 17٪ EDTA و 10٪ اسید سیتریک مقایسه کرد.

آزمون انتشار آگار ، که در مطالعه حاضر استفاده می شود ، یک روش پذیرفته شده در سراسر جهان برای تعیین حساسیت in vitro در شرایط آزمایشگاهی معمول است. این روش ساده ، استاندارد و قابل تکرار است ، که در چندین مطالعه مورد استفاده قرار گرفته است ، نه تنها برای آزمایش خواص ضد میکروبی مواد آبیاری 5 ، 18 ، 21 ، بلکه داروهای داخل مغز 7 و مهر و موم 17 .

در مطالعه حاضر، فکالیس و کاندیدا آلبیکانس میکروارگانیسم نشان دادن کوچکترین هاله عدم رشد در برابر همه شستشودهنده آزمایش قرار گرفتند، در حالی که بی هوازی سخت مانند گرم مثبت MICRA ص باکتری ها و گرم منفی مانند ص ژنژیوالیس، و P. nigrescens بزرگترین مناطق مهار را نشان داد. می توان برون یابی کرد که حتی اگر باکتری های بی هوازی مانند Parvimonas ، Prevotella یا Porphyromonas spp. با تشدیدهای عفونی دردناک 6 ، 21 همراه هستند ، آنها بیشتر حساس به مواد آبیاری آزمایش شده هستند. از سوی دیگر، باکتری های گرم مثبت گوناگون مانند فکالیس و کاندیدا آلبیکانس ، که با کانالهای ریشه بدون علامت در ارتباط بوده است 6 ، 21 ، به نظر می رسد به درمان ریشه مقاوم تر و در نتیجه به شکست درمان ریشه مربوط می شود. یافته های ما با ادبیات 6 ، 21 مطابقت دارد . بررسی های بیشتر با استفاده از مدل بیوفیلم و میکروسکوپ اسکن لیزری کانفوکال (CLSM) به منظور شناسایی و تعیین کمیت باکتری پس از استفاده از این مواد آبیاری آزمایش شده برای تأیید این نتایج اولیه لازم است.

علاوه بر این ، همه آبیاران اثر ضد میکروبی بر روی هشت سویه آزمایش شده داشتند. با این حال ، اسید فسفریک بیشترین فعالیت ضد میکروبی را در مقایسه با سایر آبیاری های ارزیابی شده نشان داد. مکانیسم عملکرد اسید فسفریک به طور کامل روشن نشده است. یک توضیح ممکن این است که ممکن است با افزایش غلظت یون هیدروژن در میکروارگانیسم عمل کند ، که تحت این شرایط نمی تواند حیات خود را حفظ کند 2 ، 15 . با توجه به این جنبه ، مشاهده شد که فعالیت ضد باکتری 5٪ اسید فسفریک و 10٪ اسید سیتریک مشابه است ، با اولی برای انجام فعالیت ضد میکروبی خود به زمان کمتری از دومی نیاز است 2 . با توجه به مقادیر یافت شده برای 5.25٪ NaOCl و 2٪ CHX ، آنها مشابه مقادیر گزارش شده توسط Ferraz و دیگران هستند. 5 (2007) ، اما با Siqueira و دیگران متفاوت است. 18 (1998).

سمیت سلولی مواد آبیاری به سلولهای فیبروبلاست 3T3 در اینجا مورد بررسی قرار گرفت. مطالعات بر روی رده های سلولی تثبیت شده به دلیل تکرارپذیری نتایج مورد استفاده قرار می گیرد ، علاوه بر این که آنها به سرعت تکثیر می شوند و طول عمر نامحدود 3 ، 8 ، 16 دارند . نتایج ما نشان داد که سمیت سلولی محلول اسید فسفریک 37٪ بیشتر از محلول های دیگر برای حذف لایه اسمیر مانند 17٪ EDTA و 10٪ اسید سیتریک است. با این حال ، EDTA و اسید سیتریک اثرات سیتوتوکسیک مشابهی را نشان دادند ، که با سایر مطالعات که اثر سیتوتوکسیک پایین تری را برای اسید سیتریک 1 ، 9 مشاهده کردند ، اختلاف نظر دارد .

علاوه بر این ، اسید فسفریک سمیت سلولی مشابهی را در مقایسه با 5.25 Na NaOCl و 2 chlor کلرهگزیدین (محلول و ژل) نشان داد ، مطابق با مطالعه قبلی 4 که NaOCl و کلرهگزیدین را مقایسه کرد. با این حال ، یافته های ما با سایرین متفاوت است که اثر سیتوتوکسیک پایین تری را برای کلرهگزیدین 11 ٪ مشاهده می کنند . هیچ مطالعه ای در مقایسه سمیت سلولی اسید فسفریک با سایر ماده های شیمیایی ریشه یافت نشد.

قابل اعتماد و متخصص:
نتیجه محلول اسید فسفریک 37٪ اثر ضد میکروبی را در برابر پاتوژن های ریشه آزمایش شده و سمیت سلولی مشابه آن با 5.25٪ NaOCl و 2٪ کلرهگزیدین (محلول و ژل) نشان داد.

قابل اعتماد و متخصص: سپاسگزاریها
این مطالعه توسط آژانس های بودجه ای برزیل پشتیبانی شد: FAPESP – بنیاد تحقیقاتی سائو پائولو (شماره های پروتکل 2009 / 53976-0 ، 2010 / 50817-5 و 2011 / 09047-4) ، CNPq – شورای ملی توسعه علمی و فناوری (شماره پروتکل 302575 / 2009-0) و CAPES – هماهنگی برای بهبود کارکنان آموزش عالی.

متن ترجمه شده یک تحقیق علمی

ماریا فرناندا کوستا شولز ، 1 روسانا ابود ماتوس د آلمیدا ، 2 نلسون شولز ، 1 جیووانا م گومس ، 1 ماریا خوزه ماسون-پی ، 1 الساندرو دی لوگورسیو ، 1 ، 3 الساندرا ریس ، 1 ماتئوس سی باندکا 2

1 گروه دندانپزشکی ترمیمی ، دانشگاه دولتی پونتا گروسا ، پارانا ، برزیل ؛ 2 برنامه پس از فارغ التحصیلی در دندانپزشکی ، دانشگاه CEUMA ، سائو لوئیس ، مارانهو ، برزیل ؛ 3 دانشکده علوم بهداشتی اوژنیو اسپپیو ، دانشگاه UTE ، کویتو ، اکوادور

سابقه و هدف: هنگامی که یک اسید فسفریک استفاده می شود، قبل از استفاده از یک سیستم چسب، شناخته شده است که به دست آوردن چسبندگی موثر به دیواره های کانال ریشه یک چالش است. هدف از مطالعه حاضر ارزیابی تأثیر ویسکوزیته اسید فسفریک و حالت کاربرد آن بر روی مقاومت استحکام پیوند فشار (BS) مقادیر فایبرگلاس پست به عاج ریشه بود. الگوی تهویه روی عاج ریشه نیز مورد بررسی قرار گرفت.
مواد و روش ها:ریشه 44 دندان پرمولر تحت درمان ریشه با توجه به ترکیب فاکتورهای اصلی: ویسکوزیته اسید فسفریک (مایع یا ژل) و حالت کاربرد (منفعل یا صوتی) به 4 گروه از هر یازده دندان تقسیم شدند. پس از استفاده از سیستم چسب اچ و شستشو دو مرحله ای ، پست های فایبرگلاس با یک سیمان رزین دو تیمار سیمان شدند. ریشه ها به صورت عرضی به شش برش 1 میلی متر برای آزمون فشار BS با سرعت 0.5 میلی متر در دقیقه تقسیم شدند. برخی از ریشه های هر گروه برای ارزیابی الگوی تهویه با میکروسکوپ الکترونی روبشی انتخاب شدند. نتایج BS (آزمون ANOVA سه طرفه و توکی) و الگوی شرطی سازی (آزمون Kruskal – Wallis و آزمون Man – Whitney) از نظر آماری مورد ارزیابی قرار گرفتند (05/0 = α).
نتایج:بالاترین مقدار BS با یک اسید فسفریک مایع تحت حالت کاربرد صوتی (P <0.05) مشاهده شد ، که همه گروه های دیگر مشابه یکدیگر هستند (P <0.05). همچنین ، بالاترین مقدار BS در یک دهانه رحم مشاهده شد و پس از آن از محیط و یک سوم آپیکال قرار گرفتند (05/0> p). برنامه صوتی حذف لایه اسمیر بهتر و باز کردن لوله های عاجی برای هر دو ویسکوزیته (0.015 = p) را تولید کرد.
نتیجه گیری: هنگامی که فضای پست با استفاده از صوتی فسفریک مایع مطبوع شود ، می توان پیوند بهتری از پست های فایبرگلاس به کانال های ریشه بدست آورد.

متن ترجمه شده یک تحقیق علمی

کار حاضر بررسی امکان توزیع کنترل شده ناخالصی ها در هنگام تجزیه شدن آنها توسط اسید سولفوریک به اسید فسفریک مرطوب و فسفوجیپس و همچنین ایجاد شرایط تکنولوژیکی برای تولید اسید فسفریک مرطوب و مشتقات آن است – کودهای فسفریک ، فسفات های غذایی و سایر محصولات فسفره.

ضریب توزیع D A به عنوان یک معیار کلی برای پراکندگی عناصر معرفی شده است. این مطالعه شامل روابط بین نسبت وزن اسید سولفوریک / فسفات طبیعی و D A است . دوره تجزیه و D A ؛ مقدار ذرات موجود در فسفات طبیعی و D A. داده ها و روابط تجربی به دست آمده در مورد تأثیر پارامترهای فن آوری فوق در پراکندگی بیش از 23 عنصر ، امکان کنترل این فرآیند را در اسید فسفریک مرطوب و فسفوگیپس با انتخاب شرایط خاص تکنولوژی فراهم می کند. بنابراین ، بسته به نیاز مصرف کنندگان اسید و روشهای فرآوری ثانویه فسفوژپس به محصولات نهایی ، می توان تجزیه انتخابی فسفاتهای طبیعی به اسید فسفریک و فسفوجیپس را با محتوای ناخالصی های موجود در آن محصولات در محدوده محدود انجام داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *