ادتا 4 سدیم چیست؟ همه چیز درباره این محصول (مقاله جدید)

ادتا 4 سدیم نمکی است که در نتیجه خنثی سازی اسید اتیلن دی آمین تترا استیک با چهار معادل هیدروکسید سدیم (یا یک پایه سدیم معادل آن) حاصل می شود. این یک جامد سفید است که در آب بسیار محلول است. نمونه تجاری اغلب هیدراته، به عنوان مثال ادتا 4 سدیم. 4H 2 O. خصوصیات محلولهای تولید شده از فرمهای بی آب و هیدراته یکسان هستند ، به شرطی که در pH یکسان باشند.

مطالعه بیشتر: ادتا 2 سدیم

به عنوان منبع ماده شیمیایی ادتا 4 سدیم استفاده می شود . یک محلول آبی 1٪ دارای PH تقریباً 11.3 است. وقتی در آب خنثی حل شود ، تا حدی به H 2 ادتا 4 سدیم 2- تبدیل می شود . اسید اتیلن دی آمین تترا استیک از طریق واسطه ادتا 4 سدیم به صورت تجاری تولید می شود.

به ترکیبات آلی که یونهای فلزی را در ساختارهای دایره ای (دایره های کلات) هماهنگ می کنند ، واکنش دهنده های کلاته می گویند. بیشتر معرفهای کیلیت شامل اتمهای اکسیژن ، نیتروژن یا گوگرد در مولکولهای خود هستند. ساختارهای کلات با پنج یا شش حلقه عضو ، پایدارترین دایره کلات را تشکیل می دهند. در واکنش های کلاتینگ در واکنش دهنده های کیلیت معمول ، مانند اتیلن دی آمین ، استیلاستون و اکسین ، چندین مولکول با یک یون فلز هماهنگ می شوند .

اسید تترا استیک اتیلن دی آمین (ادتا 4 سدیم) ، که دارای بسیاری از اتم های هماهنگ است ، یک کلات بسیار پایدار را بین یک مولکول ادتا 4 سدیم و یون فلز تشکیل می دهد. از معرفهای كلاته كننده استفاده می شودتیتراسیون کلات ، جداسازی و جداسازی یونهای فلزی. آنها همچنین برای پوشاندن یونهای خاص ، حل شدن فلزات در حلالهای آلی و کروماتوگرافی گازی یونهای فلزی استفاده می شوند. اندیکاتورهای فلزی معرفهای شلات هستند که می توانند برای تعیین رنگ یابی یا فلورومتری غلظت یون فلز در محلولها استفاده شوند. استیل استون (AA) و آنالوگهای آن برای استخراج حلال یونهای فلزی از محلولهای آبی استفاده می شود. این مجموعه های فلزی به عنوان کاتالیزورهای پلیمریزاسیون ، خشکی و احتراق استفاده می شوند. معرفهای كلاته كننده ، از جمله ادتا 4 سدیم، آنالوگهای ادتا 4 سدیم، نمكهای فلزی و سایر مواد ، به طور عمده از Dojindo در دسترس هستند.

ادتا 4 سدیم

Tetrasodium ETDA (مخفف ethylenediaminetetraacetic acid ) ماده ای محلول در آب است که به عنوان “کلاتور” استفاده می شود ، به این معنی که برای غیرفعال سازی آن به یون های معدنی خاصی متصل می شود. از طریق این عمل ، می تواند از خراب شدن محصولات آرایشی و بهداشتی و شخصی جلوگیری کند ، زیرا رشد کپک و سایر میکروارگانیسم ها را متوقف می کند. ادتا 4 سدیم همچنین به حفظ شفافیت ، محافظت از ترکیبات معطر و جلوگیری از خشکی کمک می کند. یکی از اصلی ترین آن استفاده از آن برای کمک به محصولات مراقبت شخصی در آب بهتر است.

تکنسین های آزمایشگاهی از سه ماده ذکر شده در بالا برای سنتز ادتا 4 سدیم استفاده می کنند و سپس ادتا 4 سدیم از آن حاصل می شود. شما آن را در مرطوب کننده ها ، محصولات مراقبت و تمیز کردن پوست ، محصولات تمیزی شخصی ، صابون های حمام ، شامپوها و نرم کننده ها ، رنگ موها ، سفید کننده های مو و بسیاری از محصولات دیگر پیدا خواهید کرد. همچنین برای استفاده در غذاهای بسته بندی شده ، ویتامین ها و غذای کودک پاک شده است.

فواید دارویی ادتا 4 سدیم

ادتا 4 سدیم نوعی داروی تجویز شده است که با تزریق داخل ورید (داخل وریدی) یا عضله (از طریق عضله) تجویز می شود.

داخل وریدی ادتا 4 سدیم برای درمان مسمومیت با سرب و آسیب مغزی ناشی از مسمومیت با سرب استفاده می شود. ببینیم که درمان مسمومیت با سرب مشکوک چطور کار می کند. برای درمان مسمومیت توسط مواد رادیواکتیو مانند پلوتونیوم ، توریم ، اورانیوم و استرانسیم. برای حذف مس در بیماران مبتلا به بیماری ژنتیکی به نام بیماری ویلسون ؛ و برای کاهش سطح کلسیم در افرادی که سطح آنها بسیار زیاد است.

ادتا 4 سدیم همچنین برای قلب و خون به صورت وریدی استفاده می شودشرایط رگ از جمله ضربان قلب نامنظم به دلیل قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی به نام گلیکوزیدهای قلبی ، “تصلب شرایین ” ( تصلب شرایین ) ، درد قفسه سینه ( آنژین ) ، فشار خون بالا ، کلسترول بالا ، سکته مغزی و مشکلات گردش خون از

دیگر کاربردهای داخل وریدی می توان به درمان سرطان اشاره کرد. ، آرتریت روماتوئید ، آرتروز ، بیماری چشمی به نام تحلیل رفتن ماکولا ، دیابت ، بیماری آلزایمر ، مولتیپل اسکلروزیس ، بیماری پارکینسون، و بیماری های پوستی از جمله اسکلرودرمی و پسوریازیس .

ادتا 4 سدیم

ادتا 4 سدیم در عضله برای مسمومیت با سرب و آسیب مغزی مرتبط استفاده می شود .

ادتا 4 سدیم گاهی اوقات به عنوان پمادی برای تحریکات پوستی تولید شده توسط فلزاتی مانند کروم ، نیکل و مس استفاده می شود.

قطره های چشمی حاوی ادتا 4 سدیم برای درمان رسوبات کلسیم در چشم استفاده می شود.

در غذاها ، ادتا 4 سدیم متصل به آهن برای “غنی سازی” محصولات پایه غلات مانند غلات صبحانه و میله های غلات استفاده می شود. ادتا 4 سدیم همچنین برای کمک به حفظ غذا استفاده می شود. و برای ارتقا the رنگ ، بافت و عطر و طعم غذا.

در ساخت ، از ادتا 4 سدیم برای بهبود ثبات برخی از محصولات دارویی ، شوینده ها ، صابون های مایع ، شامپوها ، اسپری های شیمیایی کشاورزی ، پاک کننده های لنز تماسی و مواد آرایشی استفاده می شود . این ماده همچنین در برخی لوله های جمع آوری خون مورد استفاده آزمایشگاه های پزشکی استفاده می شود.

چگونه کار می کند؟

ادتا 4 سدیم ماده شیمیایی است که مواد معدنی و فلزاتی مانند کروم ، آهن ، سرب ، جیوه ، مس ، آلومینیوم ، نیکل ، روی ، کلسیم ، کبالت ، منگنز و منیزیم را متصل و نگه می دارد (کلات ها). وقتی مقید شوند ، هیچ تأثیری روی بدن ندارند و از بدن خارج می شوند.

پرسش و پاسخ در مورد ادتا 4 سدیم

چگونه می توان از ادتا 4 سدیم استفاده کرد؟

 عملکرد ادتا 4 سدیم چیست؟

ماده ای شیمیایی که یونهای فلزی خاصی مانند کلسیم ، منیزیم ، سرب و آهن را به هم متصل می کند. در پزشکی برای جلوگیری از لخته شدن نمونه های خون و دفع کلسیم و سرب از بدن استفاده می شود. همچنین برای جلوگیری از تشکیل بیوفیلم (لایه نازک چسبیده به یک سطح) از باکتری استفاده می شود. نوعی ماده شیمیایی است. اسید ادیک و اسید اتیلن دی آمین تترا استیک نیز نامیده می شود.

ادتا 4 سدیم در لوازم آرایشی بی خطر است؟

آیا ادتا 4 سدیم در لوازم و موارد آرایشی ایمن است ؟ لوازم آرایشی و بهداشتی مواد تشکیل دهنده نقد و بررسی کارشناس پنل داده های علمی ارزیابی و نتیجه گرفت که دی سدیم ETDA و مواد تشکیل دهنده مرتبط (از جمله ادتا 4 سدیم )در استفاده لوازم آرایشی و بهداشتی مواد و محصولات مراقبت شخصی امن بودند. این هیئت همچنین گفت که این ماده به خوبی در پوست جذب نمی شود .

تفاوت ادتا 4 سدیم با ادتا 2 سدیم چیست؟

دی سدیم ادتا 4 سدیم و تترازدیم ادتا 4 سدیم محصولات جانبی فرآیند سنتز ادتا 4 سدیم  هستند. آنها نمکهای سدیم EDTA هستند . تفاوت اصلی بین ادتا 2 سدیم و ادتا 4 سدیم این است که ادتا 2 سدیم دارای pH کمتر از 7 در حالی که ادتا 4 سدیم دارای pH بالاتر از 7 است.

عوارض استفاده از ادتا 4 سدیم چیست؟

ادتا 4 سدیم مولکولی است که به عنوان عامل کلاته نامیده می شود. عامل کیلیت ماده ای مانند پنجه است که می تواند مولکول های دیگر را گرفته و به آن بچسبد.

برخی از انواع ادتا 4 سدیم به کلسیم می چسبند . انواع دیگر به فلزات مانند سرب می چسبند.

چرا مردم ادتا 4 سدیم مصرف می کنند؟ ادتا 4 سدیم گاهی برای پاکسازی فلزات سمی ، از جمله سرب ، از خون توسط پزشکان تجویز می شود . پزشکان دهه ها از این مولکول برای درمان مسمومیت با فلزات سنگین استفاده کرده اند. در این موارد از طریق IV داده می شود.

ادتا 4 سدیم همچنین در برخی از داروهای تجویز شده برای مبارزه با سرطان یک ماده تشکیل دهنده است . سازندگان مکمل ها ادعا می کنند که فرم های بدون نسخه ادتا 4 سدیم را می توان از طریق دهان برای “سم زدایی” از بدن و سلامت دستگاه گوارش استفاده کرد. هیچ مدرک علمی برای اثبات این موضوع وجود ندارد.

مطالعات اولیه نشان می دهد که درمان با ورید ادتا 4 سدیم تحت نظارت پزشک ممکن است به بیمارانی که دچار حمله قلبی شده اند کمک کند ، به خصوص اگر مبتلا به دیابت باشند. با این حال ، برای اثبات این موضوع نیاز به مطالعه بیشتری است. برخی از افراد ادتا 4 سدیم را برای درمان می گیرند: دیابت، بیماری عروق محیطی، بیماری آلزایمر، بیماری قلبی با این حال ، شواهدی وجود ندارد که ادتا 4 سدیم برای آن شرایط کار کند. مطالعات اخیر می گویند مفید نیست و حتی ممکن است خطرناک باشد.

دوزهای بهینه مکمل های ادتا 4 سدیم تعیین نشده است. مواد و کیفیت مکمل ها ممکن است بسیار متفاوت باشد. این کار تعیین دوز استاندارد را دشوار می کند. آیا می توانید ادتا 4 سدیم را به طور طبیعی از غذاها دریافت کنید؟ ادتا 4 سدیم ماده شیمیایی است که به برخی غذاها و نوشیدنی ها اضافه می شود تا به آنها کمک کند رنگ و طعم خود را حفظ کنند. به عنوان مثال ، گاهی اوقات به موارد زیر اضافه می شود: سودا، میوه و سبزیجات کنسرو شده، شیرین کننده های غیر مغذی،چاشنی هایی مانند سس مایونز، سس سالاد
FDA می گوید ادتا 4 سدیم برای استفاده در غذاهای ایالات متحده بی خطر است

خطرات مصرف ادتا 4 سدیم چیست؟ شایعترین عارضه جانبی ادتا 4 سدیم سوزش در محل IV است. عوامل کیلیت همچنین می توانند عوارض جانبی جدی ، حتی تهدید کننده زندگی داشته باشند. یکی از مهمترین و عوارض جانبی جدی از ادتا 4 سدیم است کلیه آسیب و نارسایی کلیه است. سایر عوارض جانبی گزارش شده در بیمارانی که برخی از انواع ادتا 4 سدیم را مصرف می کنند شامل موارد زیر است: کم خونی، لرز ، تب یا سردرد، لخته شدن خون در ورید، سطح پایین تری از منیزیم و پتاسیم در خون، اسهال ، استفراغ یا حالت تهوع، خستگی، سطح غیر طبیعی کلسیم در خون، شوک انسولین، ضربان قلب نامنظم ، که می تواند شدید باشد، فشار خون پایین، تشنگی، درد مفاصل.

آبا ایمن بوده و از بدن محافظت می کند؟

پنل تخصصی بررسی مواد آرایشی داده های علمی را ارزیابی کرد و نتیجه گرفت که دی سدیم ETDA و مواد مرتبط (از جمله ادتا 4 سدیم) به عنوان مواد آرایشی و محصولات مراقبت شخصی مورد استفاده قرار نمی گیرند. این هیئت همچنین گفت که این ماده به خوبی در پوست جذب نمی شود. آنها یادآوری کردند ، از آنجا که مواد تشکیل دهنده تقویت کننده نفوذ هستند ، ترکیب کننده ها باید هنگام ترکیب این مواد نگهدارنده با مواد دیگری که در صورت جذب خطرناک هستند ، مراقب باشند.

پایگاه لوازم آرایشی و بهداشتی ایمنی نرخ خطر از مواد تشکیل دهنده در پایین “2”، با خطر سلامت کلی پایین، و ادتا 4 سدیم شده است به علت سرطان در حیوانات آزمایشگاهی یافت نشد. با این حال ، علاوه بر ماده فرمالدئید – که باعث ناراحتی من می شود – این ماده ممکن است حاوی مقادیر خطرناک دی اکسان نیز باشد ، یک محصول جانبی برای تولید که سرطان زا است. برخی موارد گزارش شده است که افراد حساس پس از استفاده از کرم با ادتا 4 سدیم دچار اگزما می شوند ، و شناخته شده است که یک تحریک کننده چشم قوی است. همچنین ممکن است کند شود ، و آن را به گزینه ای ضعیف برای سلامت محیط تبدیل کند.

این یکی دیگر از آن مواد نگهدارنده مصنوعی است که فقط احساس خوبی ندارد. ما اطلاعات علمی در مورد اینکه آیا استفاده طولانی مدت ممکن است به ما آسیب برساند در دست نداریم ، اما فقط با نگاه کردن به منابع ، آیا این واقعاً چیزی است که می خواهیم روی پوست خود بگذاریم؟

ما گزینه های دیگری داریم که می توانیم استفاده کنیم ، مانند روغن نارگیل و کرچک برای کف ، و روغنهای اساسی چوب نارنج و سرو برای نگهدارنده های طبیعی ، فقط به چند مورد. من ترجیح می دهم پوست خود را با مواد طبیعی که می دانم ایمن است تغذیه کنم ، نه اینکه با چیزی شیمیایی ، خشن و به طور بالقوه مضر ریسک کنم – به ویژه هنگامی که یک کودک کوچک در خانه می دوید و حتی ممکن است حساسیت بیشتری داشته باشد!

فایل pdf پیوست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *