ادتا 2 سدیم و همه چیز در مورد آن (جامع)

ادتا 2 سدیم

ادتا 2 سدیم که اسید اتیلن دی آمین تترا استیک نیز نامیده می شود. ادتا 2 سدیم ( EDTA )، که با چندین نام دیگر نیز شناخته می شود ، یک ماده شیمیایی است که برای اهداف صنعتی و پزشکی استفاده می شود. برای اولین بار در سال 1935 توسط فردیناند مونز سنتز شد.

این یک اسید آمینوپلی کربوکسیلیک و یک جامد بی رنگ و محلول در آب است. آن باز مزدوج است ethylenediaminetetraacetate . به طور گسترده ای برای حل آهک استفاده می شود . مفید بودن آن ناشی می شود به دلیل نقش آن به عنوان یک hexadentate ( “شش دندانه دار”) لیگاند و کیلیت عامل ، یعنی ، توانایی خود را به مصادره فلزی یون مانند کلسیم 2+ و آهن 3+ . یونهای فلزی پس از اتصال توسط ادتا 2 سدیم به یک مجموعه فلزی، در محلول باقی می مانند اما واکنش آنها کاهش می یابد. ادتا 2 سدیم به عنوان چندین نمک تولید می شود ، به ویژه دی سدیم ادتا 2 سدیم، کلسیم دی سدیم ادتا 2 سدیم و تتراسدیم ادتا 2 سدیم(نوعاً هیدرات ).

مطالعه بیشتر: پرمنگنات پتاسیم

ادتا 2 سدیم استفاده می شود در …

صنعت 

در صنعت ، ادتا 2 سدیم عمدتا برای جداسازی یونهای فلز در محلول آبی استفاده می شود. در صنعت نساجی مانع از تغییر ناخالصی های یون فلز در رنگ محصولات رنگ شده می شود. در صنعت کاغذ و خمیر کاغذ ، ادتا 2 سدیم مهار توانایی یون های فلزی، به ویژه منگنز 2+ ، از catalysing تسهیم نامتناسب از پراکسید هیدروژن است که در استفاده سفید بدون کلر . به روشی مشابه ، ادتا 2 سدیم به عنوان ماده نگهدارنده یا تثبیت کننده به برخی مواد غذایی افزوده می شود تا از رنگ آمیزی اکسیداتیو کاتالیزوری که توسط یونهای فلزی کاتالیز می شود ، جلوگیری کند. در نوشابه های حاوی اسید اسکوربیکو بنزوات سدیم ، EDTA تشکیل بنزن ( ماده سرطان زا ) را کاهش می دهد .

کاهش سختی آب در کاربردهای لباسشویی و انحلال مقیاس در دیگهای بخار هر دو به ادتا 2 سدیم و کمپلکس های مربوطه متصل می شوند تا Ca 2+ ، Mg 2+ و همچنین سایر یونهای فلزی را متصل کنند. این مراکز فلزی پس از اتصال به EDTA تمایل ندارند رسوب ایجاد کنند یا در عملکرد صابون ها و مواد شوینده اختلال ایجاد کنند . به دلایل مشابه ، محلول های تمیز کننده اغلب حاوی EDTA هستند. به روشی مشابه EDTA در صنعت سیمان برای تعیین آهک آزاد و منیزیم آزاد در سیمان و کلینکرها استفاده می شود .

انحلال یونهای Fe 3+ در یا کمتر از pH خنثی را می توان با استفاده از ادتا 2 سدیم انجام داد. این خاصیت در کشاورزی از جمله هیدروپونیک مفید است . با این حال ، با توجه به وابستگی به pH تشکیل لیگاند ، ادتا 2 سدیم برای بهبود حلالیت آهن در خاکهای خنثی بالاتر مفید نیست. در غیر این صورت ، در pH تقریباً خنثی و بالاتر ، آهن (III) نمک های نامحلول ایجاد می کند ، که در دسترس گونه های گیاهی حساس کمتر است. آبی [Fe (EDTA)] – برای حذف (“مالش”) سولفید هیدروژن از جریانهای گاز استفاده می شود. این تبدیل با اکسیداسیون سولفید هیدروژن به گوگرد عنصری حاصل می شود که غیر فرار است:

2 [Fe (EDTA)] – + H 2 S → 2 [Fe (EDTA)] 2− + S + 2 H +
در این کاربرد ، مرکز آهن (III) به مشتق آهن (II) خود تقلیل می یابد ، سپس می تواند توسط هوا دوباره اکسید شود. به روش مشابه ، اکسیدهای نیتروژن با استفاده از [Fe (ادتا 2 سدیم)] 2− از جریان گاز خارج می شوند . از خصوصیات اکسیدکننده [Fe (ادتا 2 سدیم)] – همچنین در عکاسی ، جایی که برای حل شدن ذرات نقره استفاده می شود ، استفاده می شود.

ادتا 2 سدیم سدیمدر جداسازی فلزات لانتانید توسط کروماتوگرافی تبادل یونی استفاده شد . کامل شده توسط F. H. Spedding و همکاران . در سال 1954 ، روش متكی بر افزایش مداوم ثابت ثبات مجتمع های ادتا 2 سدیم لانتانید با عدد اتمی است . با استفاده از دانه های پلی استایرن سولفوناته و مس 2+به عنوان یون نگهدارنده ، ادتا 2 سدیم باعث جدا شدن لانتانیدها از ستون رزین در حالی که به باندهایی از لانتانیدهای خالص جدا می شود. لانتانیدها به ترتیب تعداد اتمی را از بین می برند. با توجه به هزینه این روش ، نسبت به استخراج با حلال ضد جریان ، اکنون از تبادل یونی فقط برای بدست آوردن بالاترین خلوص لانتانیدها (معمولاً بیشتر از 99.99٪) استفاده می شود.

پزشکی 

یک نمک خاص از ادتا 2 سدیم، معروف به سدیم کلسیم سدیم ، برای اتصال یونهای فلزی در عمل کلات درمانی ، مانند درمان مسمومیت با جیوه و سرب ، استفاده می شود . [10] به روش مشابهی برای از بین بردن آهن اضافی بدن استفاده می شود. این روش درمانی همانطور که برای درمان تالاسمی اعمال می شود ، برای درمان عارضه انتقال خون مکرر استفاده می شود .

دندانپزشکان و متخصصان ریشه درمانی از راه حل های ادتا 2 سدیم برای از بین بردن بقایای غیر آلی ( لایه اسمیر ) و روانکاری کانال های ریشه در ریشه استفاده می کنند . این روش به آماده سازی کانال های ریشه برای لکه دار شدن کمک می کند . بعلاوه ، محلولهای ادتا 2 سدیم با افزودن یک سورفکتانت باعث شل شدن کلسیفیکاسیون ها در داخل کانال ریشه می شوند و امکان ابزار دهی (شکل دهی کانال) را فراهم می کنند و پیشرفت آپیکالی فایل را در کانال ریشه محکم یا کلسیفیه شده به سمت راس تسهیل می کنند.

این ماده به عنوان ماده نگهدارنده (معمولاً برای تقویت عملکرد ماده نگهدارنده دیگری مانند کلرید بنزالکونیوم یا تیومرسال ) در آماده سازی های چشمی و قطره های چشم عمل می کند .

در ارزیابی عملکرد کلیه ، کمپلکس کروم (III) [Cr (ادتا 2 سدیم)] – (به عنوان رادیواکتیو کروم 51 ( 51 Cr)) به صورت داخل وریدی تجویز می شود و فیلتراسیون آن در ادرار کنترل می شود. این روش برای ارزیابی میزان فیلتراسیون گلومرولی (GFR) در پزشکی هسته ای مفید است.

ادتا 2 سدیم به طور گسترده ای در تجزیه و تحلیل خون استفاده می شود. این یک داروی ضد انعقاد برای نمونه های خون برای CBC / FBC است ، جایی که ادتا 2 سدیم کلسیم موجود در نمونه خون را کلات می کند ، روند انعقاد را متوقف می کند و مورفولوژی سلول های خون را حفظ می کند. لوله های حاوی ادتا 2 سدیم با تاپ های اسطوخودوس یا صورتی مشخص شده اند. ادتا 2 سدیم همچنین در لوله های برنزه برای آزمایش سرب وجود دارد و می توان آن را در لوله های رویی آبی سلطنتی برای آزمایش فلز کمیاب استفاده کرد.

ادتا 2 سدیم یک ماده پخش کننده لجن است و مشخص شده است که در کاهش رشد باکتری در حین کاشت لنزهای داخل چشمی (IOL) بسیار موثر است.

ادتا 2 سدیم

طب جایگزین

برخی از پزشکان جایگزین معتقدند ادتا 2 سدیم به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند و از آسیب رساندن رادیکال های آزاد به دیواره رگ های خونی جلوگیری می کند ، بنابراین تصلب شرایین را کاهش می دهد. این عقاید توسط مطالعات علمی پشتیبانی نمی شوند و به نظر می رسد با برخی از اصول پذیرفته شده در تضاد هستند. FDA آمریکا آن را برای درمان آترواسکلروز مورد تایید نیست.

لوازم آرایشی و بهداشتی

در شامپوها ، پاک کننده ها و سایر محصولات مراقبت شخصی ، از نمک های ادتا 2 سدیم به عنوان عامل جدا کننده استفاده می شود تا ثبات آنها در هوا بهبود یابد.

برنامه های آزمایشگاهی

در آزمایشگاه ، ادتا 2 سدیم به طور گسترده ای برای مهار یونهای فلزی استفاده می شود: در بیوشیمی و زیست شناسی مولکولی ، از تخلیه یون معمولاً برای غیرفعال سازی آنزیم های وابسته به فلز استفاده می شود ، یا به عنوان سنجشی برای واکنش آنها یا برای سرکوب آسیب به DNA ، پروتئین ها و پلی ساکاریدها . ادتا 2 سدیم همچنین به عنوان یک بازدارنده انتخابی در برابر آنزیم های هیدرولیز dNTP ( Taq polymerase ، dUTPase ، MutT) ، [19] آرژیناز کبد و ترش ترش پراکسیداز به طور مستقل از یون فلز عمل می کند.کی لیت . این یافته ها نیاز به تجدید نظر در استفاده از ادتا 2 سدیم به عنوان بیولوژیکی غیر فعال شیمیایی یون فلزی در آزمایش های آنزیمی دارد. در شیمی تحلیلی ، از ادتا 2 سدیم در تیتراسیون کمپلکسومتری و تجزیه و تحلیل سختی آب یا به عنوان یک ماده پوششی برای جداسازی یونهای فلزی استفاده می شود که در تجزیه و تحلیل تداخل می کند.

ادتا 2 سدیم کاربردهای تخصصی بسیاری را در آزمایشگاه های زیست پزشکی مانند چشم پزشکی دامپزشکی به عنوان ضد کلاژناز برای جلوگیری از بدتر شدن زخم قرنیه در حیوانات پیدا می کند . در کشت بافتی از ادتا 2 سدیم به عنوان یک ماده کلاته استفاده می شود که به کلسیم متصل می شود و از اتصال کادرین بین سلول جلوگیری می کند ، از تجمع سلولهای رشد کرده در سوسپانسیون مایع یا جدا شدن سلولهای چسبنده برای عبور جلوگیری می کند .

در هیستوپاتولوژی ، از ادتا 2 سدیم می توان به عنوان یک عامل تصفیه حساب استفاده کرد که امکان برش مقاطع با استفاده از میکروتوم را پس از مین زدایی نمونه بافت فراهم می کند. ادتا 2 سدیم همچنین به عنوان مهار کننده محدوده ای شناخته شده استمتالوپپتیدازها ، روش مهار از طریق کلاتاسیون یون فلز مورد نیاز برای فعالیت کاتالیزوری رخ می دهد. همچنین می توان از ادتا 2 سدیم برای آزمایش فراهمی زیستی فلزات سنگین در رسوبات استفاده کرد . با این حال ، این ممکن است در فراهمی زیستی فلزات در محلول تأثیر بگذارد ، که ممکن است نگرانی هایی در مورد اثرات آن در محیط ایجاد کند ، به ویژه با توجه به کاربردها و کاربردهای گسترده.

عوارض جانبی

ادتا 2 سدیم با LD 50 (موش صحرایی) 2.0 گرم در کیلوگرم تا 2.2 گرم در کیلوگرم سمیت حاد کمی را نشان می دهد . مشخص شده است که این ماده در حیوانات آزمایشگاهی هم سیتوتوکسیک است و هم ژنوتوکسیک ضعیف . قرار گرفته است که قرار گرفتن در معرض دهان باعث ایجاد اثرات تولید مثل و رشد می شود. همان مطالعه همچنین نشان داد که هم قرار گرفتن در معرض پوستی به ادتا 2 سدیم در بیشتر فرمولاسیون های آرایشی و هم قرار گرفتن در معرض استنشاق ادتا 2 سدیم در فرمولاسیون های آرایشی تصفیه شده در سطح هوا ، می تواند در معرض سطوح زیر میزان سمی بودن در مطالعات دوز دهانی باشد.

نامگذاری 

برای توصیف ادتا 2 سدیم و مختلف آن اشکال پروتونه ، داروخانه ها بین ادتا 2 سدیم تشخیص 4- از باز مزدوج است که لیگاند ، و H 4 ادتا 2 سدیم از پیش ساز به لیگاند. در بسیار کم pH و (شرایط بسیار اسیدی) به طور کامل پروتونه H 6 EDTA 2+ غالب فرم، در حالی که در pH بسیار بالا و یا شرایط بسیار اساسی، به طور کامل deprotonated EDTA 4- شایع است. در این مقاله، مدت ادتا 2 سدیم است به معنی H استفاده 4- X EDTA X – ، در حالی که در مجتمع خود EDTA 4- مخفف لیگاند tetraanion است.

اصول شیمی هماهنگی

در شیمی هماهنگی ، EDTA 4− عضوی از خانواده لیگاندهای اسید آمینوپلی کربوکسیلیک است. ادتا 2 سدیم معمولاً از طریق دو آمین و چهار کربوکسیلات به کاتیون فلزی متصل می شود. بسیاری از ترکیبات هماهنگی حاصل ، هندسه هشت وجهی را اتخاذ می کنند . اگر چه از نتیجه کمی برای برنامه های کاربردی آن، این مجتمع دارای هشت سطح هستند کایرال . کبالت (III) آنیون [شرکت (EDTA)] – شده است را به حل و فصل انانتیومر .  بسیاری از مجتمع های EDTA 4−ساختارهای پیچیده تری را به دلیل تشکیل پیوند اضافی به آب ، یعنی مجتمع های هفت مختصات ، یا جابجایی یک بازوی کربوکسیلات توسط آب اتخاذ کنید . آهن (III) پیچیده از EDTA است هفت هماهنگ می کند. [27] کارهای اولیه در مورد توسعه EDTA توسط Gerold Schwarzenbach در دهه 1940 انجام شد. EDTA به ویژه دارای مجتمع های قوی با منگنز (II) ، مس (II) ، آهن (III) ، سرب (II) و Co (III) است.

چندین ویژگی از مجتمع های ادتا 2 سدیم مربوط به کاربردهای آن است. اول ، به دلیل خاصیت دندانی بودن ، این لیگاند تمایل زیادی به کاتیونهای فلزی دارد:

[Fe (H 2 O) 6 ] 3+ + H 4 EDTA ⇌ [Fe (EDTA)]  + 6 H 2 O + 4 H eq = 10 25.1 

ضریب تعادل که به این روش نوشته شده ، نشان می دهد که یونهای فلزی برای اتصال به ادتا 2 سدیم با پروتون ها رقابت می کنند. از آنجا که یونهای فلزی به طور گسترده توسط ادتا 2 سدیم پوشانده شده اند ، خواص کاتالیزوری آنها اغلب سرکوب می شود. سرانجام ، از آنجا که کمپلکس های ادتا 2 سدیم آنیونی هستند ، تمایل دارند در آب بسیار محلول باشند. به همین دلیل ، EDTA قادر است رسوبات اکسیدهای فلزی و کربناتها را حل کند .

sK ارزش از ادتا 2 سدیم رایگان هستند 0، 1.5 (deprotonation از دو گروه آمینه )، 2، 2.66، 6.16 و 10.24 ( deprotonation از چهار گروه کربوکسیل ).

ادتا 2 سدیم

سرنوشت محیط زیست

تخریب زیستی

ادتا 2 سدیم از چنان کاربرد گسترده ای برخوردار است که سوالاتی مطرح شده است که آیا یک آلاینده آلی پایدار است ؟ در حالی که ادتا 2 سدیم عملکردهای مثبتی را در مسیرهای مختلف صنعتی ، دارویی و سایر خدمات انجام می دهد ، طول عمر ادتا 2 سدیم می تواند مسائل جدی در محیط ایجاد کند. تخریب ادتا 2 سدیم کند است. این به طور عمده به صورت غیر زنده در حضور نور خورشید رخ می دهد .

مهمترین فرایند برای حذف EDTA از آبهای سطحی ، فوتولیز مستقیم در طول موج های زیر 400 نانومتر است. بسته به شرایط نوری ، نیمه عمر فوتولیز ادتا 2 سدیم آهن (III) در آبهای سطحی می تواند در حدود 11.3 دقیقه تا بیش از 100 ساعت باشد. تخریب FeEDTA ، اما نه ادتا 2 سدیم، مجتمع های آهن تری استات (ED3A) ، دی استات (EDDA) و مونواستات (EDMA) را تولید می کند – 92٪ از تخریب های زیستی EDDA و EDMA در 20 ساعت در حالی که ED3A مقاومت قابل توجهی بالاتر نشان می دهد. بسیاری از گونه های سازگار با محیط زیست EDTA فراوان (مانند منیزیم 2+ و کلسیم 2+ ) مداوم هستند.

تخریب زیستی 2

در بسیاری از گیاهان تصفیه خانه فاضلاب صنعتی ، با استفاده از میکروارگانیسم ها می توان با حذف ادتا 2 سدیم حدود 80٪ از آن استفاده کرد .  محصولات جانبی در نتیجه ED3A و اسید ایمینودیاستیک (IDA) هستند – این نشان می دهد که هر دو گروه ستون فقرات و استیل مورد حمله قرار گرفته اند. حتی برخی از میکروارگانیسم ها کشف شده اند که از ادتا 2 سدیم نیترات تشکیل می دهند ، اما در شرایط متوسط ​​قلیایی با pH 9.0-9.5 عملکرد بهینه دارند.

چندین سویه باکتریایی جدا شده از تصفیه خانه های فاضلاب به طور موثر ادتا 2 سدیم را تخریب می کنند. سویه های خاص شامل  و زیرشاخه های پروتئوباکتریوم مانند BNC1 ، BNC2 ، و سویه DSM 9103. این سه سویه دارای خصوصیات مشابه تنفس هوازی هستند و به عنوان باکتری های گرم منفی طبقه بندی می شوند. . برخلاف فوتولیز ، گونه های کلاته منحصر به آهن (III) نیست تا تخریب شود. در عوض ، هر سویه از طریق چندین مسیر آنزیمی ، مجتمع های مختلف فلزی-ادتا 2 سدیم را به طور منحصر به فردی مصرف می کند. رادیوباکتر Agrobacterium فقط Fe (III) ادتا 2 سدیم را تخریب می کند، در حالی که BNC1 و DSM 9103 توانایی تخریب ادتا 2 سدیم آهن (III) را ندارند و بیشتر برای مجتمع های کلسیم ، باریم ، منیزیم و منگنز (II) مناسب هستند . مجتمع های ادتا 2 سدیم قبل از تخریب نیاز به تفکیک دارند.

 

1 دیدگاه برای “ادتا 2 سدیم و همه چیز در مورد آن (جامع)

  1. اشتراک‌ها: ادتا 4 سدیم چیست؟ همه چیز درباره این محصول (مقاله جدید) - اروند شیمی دز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *