آسه سولفات

آسه سولفام کا یک پودر بلوری سفید رنگ، بدون بو است. عمر مفید آسه سولفام کا جامد خالص در دمای اتاق تقریبا نامحدود است. نمونه هایی که در دمای اتاق به مدت بیش از 6 سال نگه داشته می شوند و یا در معرض نور قرار می گیرند یا از نور محافظت می شوند، هیچ نشانه ای از تجزیه شدن و یا تفاوت داده های تجزیه‌ ای در مقایسه با ماده تازه تولید شده مشاهده نمی شود. در شرایط دمایی معمول اعمال شده برای افزودنی های مجاز خوراکی هیچ تجزیه ای مشاهده نمی شود.

فرمول : فرم کلی C4H5NSO4 ؛ به فرم نمک پتاسیم C4H4NSO4K

جرم مولکولی : فرم کلی 15/163 ؛ به فرم نمک پتاسیم 24/201

پایداری دمایی:

آسه سولفام کا یک نقطه ذوب پایدار را نشان نمی دهد و تجزیه به طور معمول در دماهای بسیار بالاتر از 200 درجه سانتی گراد مشاهده می شود. در مقابل آسه سولفام کا، آسه سولفامیک اسید دارای نقطه ذوب دقیق و قطعی در °C 123 است.

حلالیت:

حتی در دمای اتاق، آسه سولفام کا به سادگی در آب حل می شود. حلالیت در دمای 20درجه سانتیگراد حدود g/l 270 در آب است. با افزایش دما، حلالیت تا بیش از g/l 1000 در دمای °C 100 به شدت افزایش می یابد. اما، در الکل ها، آسه سولفام بسیار کمتر حل می شود. در دمای °C 20، فقط حدود g/l 1 در اتانول بدون آب حل می شود. در مخلوطی از الکل و آب، حلالیت با افزایش محتوای آب، افزایش می یابد. در اتانول 50% (حجمی-حجمی)، حدود g/l100 می تواند حل شود. محلول های آبی آسه سولفام کا تقریبا خنثی هستند.

با توجه به نسبت دما/ حلالیت در محلول های آسه سولفام کا در آب، محصول می تواند به راحتی بوسیله تبلور، خالص شود.

آسه سولفام کا حدود 200 برابر شیرین تر از محلول 3% ساکارز است، هرچند در بعضی موارد کمی بالاتر از مقادیر گزارش شده خود را نشان می دهد. شدت شیرینی به غلظت محلول ساکارزی دارد که با آن مقایسه می کنند. طعم شیرین آسه سولفام کا به سرعت و بدون تاخیر ناخوشایند درک شده است. در مقایسه با سایر شیرین کننده های قوی ( آسپارتام، آلیتام)، اسه سولفام کا سریعتر شروع به شیرین کردن می کند. طعم شیرینی آن طولانی و ماندگار تر از طعم ذاتی غذاها نیست. در محلول های آبی با غلظت بالا از آسه سولفام کا، گاهی می تواند طعم تلخی تشخیص داده شود. در مواد غذایی با غلظت های پایین تر از آسه سولفام کا، این اثر خیلی مهم نیست.

کاربردها:

آسه سولفام کا می تواند به عنوان عامل شیرین کننده در طیف گسترده ای از محصولات، برای مثال در محصولات کم کالری، غذاهای دیابتی (مربوط به بیماران دیابتی)، محصولات بدون شکر، محصولات آماده سازی بهداشت دهان، داروسازی، و خوراک حیوانات بکار گرفته شود. گروه های محصول آسه سولفام کا که استفاده شده اند به شرح زیر است:
محصولات پخته شده ( بر پایه مواد خشک برای مخلوط) / نوشیدنی ها ( نوشیدنی های لبنی، چای فوری، قهوه فوری، نوشیدنی های میوه ای) / نوشابه ها ( کولا، نوشیدنی های مرکبات، نوشابه های میوه ای) / سرکه، ترشی ها و انواع سس ها / محصولات لبنی ( ماست و محصولات نوعی ماست، پودینگ ها، دسر ها و هم خانواده های لبنی و بستنی بدون شکر)/ میوه و سبزیجات و آجیل ( نوشیدنی های میوه ای، محصولات میوه ای، ماست میوه ای، مربای بدون شکر و مارمالادها، نگه دارنده کم کالری) / سایر کاربردها ( لوازم دهان و دندان، داروها، آدامس های جویدنی، کنسانتره مایع، همه دسرهای یخ زده و یخچالی) قرص شیرین کننده، نوشابه های گازدار، نوشیدنی های بدون گاز، شربت ها، نکتارهای میوه، پودر هایی که می توان از آنها نوشیدنی تهیه کرد، آبمیوه سیب، شیر طعم دار، کاکائو، ماست، پنیر طعم دار، دسرها، پودینگ برنج، بستنی، غذاهای رژیم لاغری، کیک، شیرینی ها، مرباجات، پوره میوه، آبنبات، شیرینی های شکلاتی، آبنبات های نرم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *