آب اکسیژنه ایرانی

آب اکسیژنه ایرانی

آب اکسیژنه ایرانی

ضد عفونی کننده

از آب اکسیژنه ایرانی در برخی فرآیندهای تصفیه فاضلاب برای از بین بردن ناخالصی های آلی استفاده می شود. در فرآیند اکسیداسیون پیشرفته ، واکنش فنتون رادیکال هیدروکسیل بسیار واکنش پذیر (· OH) را می دهد. این باعث تخریب ترکیبات آلی می شود ، از جمله ترکیباتی که معمولاً قوی هستند ، مانند ترکیبات معطر یا هالوژنه . همچنین می تواند ترکیبات گوگرددار موجود در زباله ها را اکسید کند . که مفید است زیرا به طور کلی بوی آنها را کاهش می دهد.

مطالعه بیشتر: گلایسین چیست؟

آب اکسیژنه ایرانی ممکن است برای عقیم سازی سطوح مختلف از جمله ابزار جراحی استفاده شود و ممکن است به عنوان بخار ( VHP ) برای عقیم سازی اتاق استفاده شود. H 2 O 2 اثر طیف گسترده ای را در برابر ویروس ها ، باکتری ها ، مخمرها و هاگ باکتری نشان می دهد. به طور کلی ، فعالیت بیشتری در برابر باکتری های گرم مثبت نسبت به باکتری های گرم منفی دیده می شود. با این حال ، وجود کاتالاز یا سایر آب اکسیژنه ایرانی ازها در این ارگانیسم ها ممکن است تحمل را در حضور غلظت های پایین افزایش دهد. غلظت پایین تر (3٪) در برابر اکثر اسپورها کار خواهد کرد. غلظت های بالاتر (7 تا 30٪) و مدت زمان تماس بیشتر فعالیت اسپوری کش را بهبود می بخشد.

آب اکسیژنه ایرانی به عنوان یک جایگزین بی خطر برای محیط زیست برای سفیدکننده های دارای کلر دیده می شود ، زیرا باعث تجزیه اکسیژن و آب می شود و به طور کلی به عنوان یک ماده ضد میکروبی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) به عنوان یک عامل ضد میکروبی ایمن شناخته می شود .

از آب اکسیژنه ایرانی ممکن است برای درمان آکنه استفاده شود ، اگرچه آب اکسیژنه ایرانی بنزوئیل روش رایج تری است.

از بین بردن لکه های خون

آب اکسیژنه ایرانی به عنوان ماده سفید کننده با خون واکنش نشان می دهد و بنابراین اگر یک لکه خون تازه باشد یا خیلی قدیمی نباشد ، استفاده آزاد از آب اکسیژنه ایرانی در صورت لزوم در بیش از یک بار استفاده ، باعث لکه دار شدن کامل می شود. پس از گذشت حدود دو دقیقه از برنامه ، تمام مانده باید محکم خالی شود. در صورت لزوم این کار را تکرار کنید.

سفید شدن مو

(بین 1.9٪ تا 12٪) مخلوط با آمونیاک آبی برای سفید کردن موی انسان استفاده شده است . خاصیت سفید کننده این ماده شیمیایی نام خود را به عبارت ” بلوند آب اکسیژنه ایرانی” می دهد. از آب اکسیژنه ایرانی برای سفید شدن دندان نیز استفاده می شود . ممکن است در بیشتر خمیردندان های سفید کننده وجود داشته باشد. آب اکسیژنه ایرانی نتایج مثبتی را در رابطه با سبک بودن دندان و پارامترهای سایه کروم نشان داده است.  این ماده با اکسید کردن رنگدانه های رنگی روی مینای دندان که ممکن است سایه دندان روشن شود ، عمل می کند. ممکن است آب اکسیژنه ایرانی با جوش شیرین و نمک مخلوط شود و یک خمیر دندان خانگی درست شود.

به عنوان “آب اکسیژنه ایرانی آزمایش بالا” (HTP) شناخته می شود. این ماده می تواند به عنوان تک سوخت (با سوخت مخلوط نشود) و یا به عنوان عنصر اکسید کننده موشک دو سوخت استفاده شود . استفاده به عنوان یکپارچه از تجزیه غلظت 70-98٪ آب اکسیژنه ایرانی به بخار و اکسیژن بهره می برد. پیشرانه به داخل محفظه واکنش پمپ می شود ، جایی که یک کاتالیزور ، معمولاً یک صفحه نقره ای یا پلاتین ، باعث تجزیه می شود و بخار را در دمای بیش از 600 درجه سانتیگراد (1112 درجه فارنهایت) تولید می کند ، که از طریق یک نازل خارج می شود و باعث ایجاد رانش می شود .
2monopropellant حداکثر ضربه ویژه ( I sp ) 161 ثانیه (1.6 کیلو نیوتن بر ثانیه / کیلوگرم) را تولید می کند. آب اکسیژنه ایرانی اولین انحصار اصلی بزرگ برای استفاده در کاربردهای موشکی بود. سرانجام هیدرازین به دلیل افزایش 25 درصدی در تکانه خلأ خلا replaced جایگزین برنامه های رانش دهنده یکپارچه آب اکسیژنه ایرانی شد. هیدرازین (سمی) و آب اکسیژنه ایرانی (کمتر سمی [ACGIH TLV 0.01 و 1 ppm]) تنها دو تک پروانه (به غیر از گازهای سرد) هستند که به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفته اند و برای استفاده از پیشرانه و نیروگاه ها استفاده می شوند.

آب اکسیژنه ایرانی

بل موشک کمربند ،سیستم های کنترل واکنش برای X-1 ، X-15 ، Centaur ، Mercury ، Little Joe ، و همچنین ژنراتورهای گاز توربو پمپ برای X-1 ، X-15 ، مشتری ، ردستون و وایکینگ از آب اکسیژنه ایرانی به عنوان یکپارچه استفاده می کنند.

به عنوان یک سوخت دو سوخت
2تجزیه می شود تا سوخت را به عنوان اکسید کننده بسوزاند. بسته به نوع سوخت ، می توان تکانه های خاصی به اندازه 350 ثانیه (3.5 کیلو نیوتن بر ثانیه) دریافت کرد. آب اکسیژنه ایرانی مورد استفاده به عنوان یک اکسید کننده قوی می دهد تا حدودی پایین تر من SP از اکسیژن مایع است، اما متراکم، انبار شدنی، غیر برودتی و می تواند به راحتی به توربین گاز درایو استفاده می شود به فشارهای بالا با استفاده از یک کارآمد چرخه بسته . همچنین ممکن است برای خنک سازی مجدد موتورهای موشکی استفاده شود. از آب اکسیژنه ایرانیبه عنوان یک اکسید کننده در موتورهای موشکی جنگ جهانی دوم آلمان بسیار موفقیت آمیز استفاده شد (به عنوان مثال T-Stoff ، حاوی تثبیت کننده اکسی کینولین ، برای سیستم تقویت کننده یکپارچه سوخت خارجی Walter HWK 109-500 Starthilfe RATO و برای Walter HWK 109-509سری موتورهای موشکی که برای Me 163 B استفاده می شود) ، اغلب با C-Stoff در یک ترکیب هایپرگولیک خود اشتعال و برای پرتاب کننده های شوالیه سیاه و پیکان سیاه پیکان ارزان قیمت انگلیسی استفاده می شود.

در دهه های 1940 و 1950 ، توربین متصور Hellmuth Walter KG از آب اکسیژنه ایرانی برای استفاده در زیردریایی ها در حالی که غوطه ور بود استفاده کرد. مشخص شد که بیش از حد پر سر و صدا است و در مقایسه با سیستم های برق دیزل-برق به تعمیر و نگهداری بیش از حد نیاز دارد . برخی از اژدرها ازآب اکسیژنه ایرانی به عنوان اکسید کننده یا پیشرانه استفاده می کردند. خطای اپراتور در استفاده از اژدرهایآب اکسیژنه ایرانی به عنوان دلایل احتمالی غرق شدن HMS Sidon و زیردریایی روسی Kursk نامگذاری شد. سیستم های زیر آب SAAB در حال ساخت اژدر 2000 است. این اژدر که توسط نیروی دریایی سوئد استفاده می شود، توسط یک موتور پیستونی که توسط HTP به عنوان اکسید کننده و نفت سفید به عنوان سوخت در یک سیستم دو سوخت تولید می شود ، تأمین می شود.

چوب های براق
آب اکسیژنه ایرانی با برخی از استرها مانند استر فنیل اگزالات (سیالوم) واکنش داده و شیمی لومینسانس تولید می کند . این نرم افزار معمولاً به صورت چوب درخشان دیده می شود.

باغداری
برخی از باغبانان و استفاده کنندگان از روشهای هیدروپونیک از استفاده از محلول آب اکسیژنه ایرانی ضعیف در محلولهای آبیاری حمایت می کنند. تجزیه خود به خود اکسیژن آزاد می کند که رشد ریشه گیاه را افزایش می دهد و به درمان پوسیدگی ریشه (مرگ ریشه سلولی به دلیل کمبود اکسیژن) و انواع آفات دیگر کمک می کند.

صید ماهی
از آب اکسیژنه ایرانی در آبزی پروری برای کنترل مرگ و میر ناشی از میکروب های مختلف استفاده می شود. در سال 2019 ، FDA آمریكا آن را برای كنترل Saprolegniasis در تمام ماهیان آب سرد و ماهیان باله انگشتان و آبهای خنك و آب گرم بزرگسالان ، برای كنترل بیماری ستون خارجی در ماهیان آب گرم و همچنین Gyrodactylus spp را تصویب كرد . در ماهی های قزل آلا پرورش یافته شیرین. آب اکسیژنه ایرانی آزمایش های آزمایشگاهی انجام شده توسط فرهنگ شناسان ماهی نشان داده است که از آب اکسیژنه ایرانی خانگی معمولی می توان با خیال راحت برای تأمین اکسیژن ماهیان کوچک استفاده کرد. آب اکسیژنه ایرانی وقتی در معرض کاتالیزورهایی مانند دی اکسید منگنز قرار می گیرد ، با تجزیه اکسیژن آزاد می کند .

ایمنی

مقررات متفاوت است ، اما غلظت کم ، مانند 5٪ ، به طور گسترده ای در دسترس و قانونی است که برای استفاده پزشکی خریداری می شود. بیشتر محلول های آب اکسیژنه ایرانی بدون نسخه برای مصرف مناسب نیستند. غلظت های بالاتر ممکن است خطرناک در نظر گرفته شوند و به طور معمول با یک برگه اطلاعات ایمنی (SDS) همراه هستند. در غلظت های بالا ، آب اکسیژنه ایرانی یک اکسید کننده تهاجمی است و باعث خوردگی بسیاری از مواد ، از جمله پوست انسان می شود.

جریانهای آب اکسیژنه ایرانی با غلظت بالا ، معمولاً بالای 40٪ ، به دلیل مطابقت پروکسید هیدروژن هیدروژن با تعریف یک اکسید کننده DOT مطابق با مقررات ایالات متحده ، اگر در محیط آزاد شود ، باید خطرناک تلقی شود. مقدار قابل گزارش EPA (RQ) برای پسماندهای خطرناک D001 100 پوند (45 کیلوگرم) یا تقریباً 10 گالن ایالات متحده (38 لیتر)آب اکسیژنه ایرانی غلیظ است.

آب اکسیژنه ایرانی باید در یک مکان خنک ، خشک و دارای تهویه مناسب و به دور از هرگونه مواد قابل اشتعال یا قابل احتراق نگهداری شود. باید در ظرفی متشکل از مواد غیر واکنشی مانند فولاد ضد زنگ یا شیشه نگهداری شود (مواد دیگر از جمله برخی پلاستیک ها و آلیاژهای آلومینیوم نیز ممکن است مناسب باشند). از آنجا که در معرض نور به سرعت خراب می شود ، باید در یک ظرف مات نگهداری شود و فرمولاسیون های دارویی معمولاً در بطری های قهوه ای وجود دارند که نور را مسدود می کنند.

آب اکسیژنه ایرانی ، چه به صورت خالص و چه به صورت رقیق ، ممکن است خطرات مختلفی را به همراه داشته باشد ، از جمله اصلی ترین موارد این است که در اثر تماس با ترکیبات آلی ، مخلوط انفجاری ایجاد می کند. آب اکسیژنه ایرانی بسیار غلیظ ناپایدار است و ممکن است باعث انفجار بخار در حال انبساط مایع در حال جوش (BLEVE) مایع باقیمانده شود. در نتیجه ، تقطیر آب اکسیژنه ایرانی در فشارهای طبیعی بسیار خطرناک است. همچنین خاصیت خورندگی دارد ، به خصوص در غلظت ، اما حتی محلول های با مقاومت داخلی نیز ممکن است باعث تحریک چشم ، غشای مخاطی و پوست شوند. بله محلول های آب اکسیژنه ایرانی به ویژه خطرناک است ، زیرا تجزیه در معده مقادیر زیادی گاز آزاد می کند (ده برابر حجم محلول 3٪) و منجر به نفخ داخلی می شود. استنشاق بیش از 10٪ می تواند باعث تحریک شدید ریوی شود.

با یک فشار بخار قابل توجه (1.2 کیلو پاسکال در دمای 50 درجه سانتیگراد ) ، بخار آب اکسیژنه ایرانی به طور بالقوه خطرناک است. طبق NIOSH ایالات متحده ، حد فوری خطرناک برای زندگی و سلامتی (IDLH) فقط 75 ppm است. اداره ایمنی و بهداشت شغلی ایالات متحده (OSHA) حد مجاز قرار گرفتن در معرض 1.0 ppm را محاسبه کرده است که به عنوان میانگین وزنی زمان 8 ساعت محاسبه می شود (29 CFR 1910.1000 ، جدول Z-1). همچنین آب اکسیژنه ایرانی توسط کنفرانس بهداشتیان دولتی دولت آمریکا (ACGIH) به عنوان “سرطان زای حیوانات شناخته شده ، و ارتباط آن با انسان ناشناخته است” طبقه بندی شده است. برای محل های کار که خطر قرار گرفتن در معرض غلظت های خطرناک بخارات وجود دارد ، باید از مانیتورهای مداوم برای آب اکسیژنه ایرانی استفاده شود. اطلاعات مربوط به خطرات آب اکسیژنه ایرانی از OSHA و از ATSDR در دسترس است

عوارض جانبی بر روی زخم ها

از لحاظ تاریخی از آب اکسیژنه ایرانی برای ضد عفونی کننده زخم ها استفاده می شد ، بخشی از آن به دلیل کم هزینه بودن و در دسترس بودن سریع آن در مقایسه با سایر داروهای ضد عفونی کننده بود . اکنون تصور می شود که مانع بهبودی و ایجاد زخم می شود ، زیرا سلولهای پوستی تازه ایجاد شده را از بین می برد . یک مطالعه نشان داد که فقط غلظت های بسیار کم (0.03 solution محلول ، این یک رقت 3 Per آب اکسیژنه ایرانی در 100 برابر است) ممکن است باعث التیام شود ، و فقط در صورت عدم استفاده مکرر. یک محلول 0.5٪ برای جلوگیری از بهبود یافت شد. استفاده از جراحی می تواند منجر به تشکیل آمبولی گاز شود . با وجود این ، هنوز هم در بسیاری از کشورها برای درمان زخم استفاده می شود ، و در ایالات متحده ، به عنوان یک ضد عفونی کننده عمده کمک های اولیه شیوع دارد.

قرار گرفتن پوست در معرض محلول های رقیق آب اکسیژنه ایرانی باعث سفید شدن یا سفید شدن پوست به دلیل میکرو آمبولی ناشی از حباب های اکسیژن در مویرگ ها می شود.

استفاده در طب جایگزین

پزشکان طب جایگزین استفاده از آب اکسیژنه ایرانی را برای شرایط مختلف ، از جمله آمفیزم ، آنفلوانزا ، ایدز و به ویژه سرطان حمایت کرده اند . هیچ مدرکی در مورد اثربخشی وجود ندارد و در بعضی موارد کشنده بوده است.

این عمل نیاز به مصرف روزانه آب اکسیژنه ایرانی ، به صورت خوراکی یا از طریق تزریق دارد و بر اساس دو دستورالعمل است. اول ، اینکه آب اکسیژنه ایرانی به طور طبیعی توسط بدن تولید می شود تا با عفونت مقابله کند. و دوم اینکه پاتوژن های انسانی (از جمله سرطان: به فرضیه واربورگ مراجعه کنید ) بی هوازی هستند و نمی توانند در محیط های غنی از اکسیژن زنده بمانند. بنابراین اعتقاد بر این است که مصرف یا تزریق آب اکسیژنه ایرانی با تقلید از پاسخ ایمنی علاوه بر افزایش سطح اکسیژن در بدن ، باعث از بین رفتن بیماری می شود. این باعث می شود که این عمل شبیه سایر روشهای درمانی مبتنی بر اکسیژن باشد ، مانند ازن درمانی و اکسیژن درمانی هایپرباریک .

اثربخشی و ایمنی درمان با آب اکسیژنه ایرانی از نظر علمی سوال برانگیز است. آب اکسیژنه ایرانی توسط سیستم ایمنی بدن تولید می شود ، اما به روشی دقیق کنترل شده. سلول هایی به نام فاگوسیت ها عوامل بیماری زا را می بلعند و سپس از طریق پراکسید هیدروژن از بین می روند. آب اکسیژنه ایرانی هم برای سلول و هم برای پاتوژن سمی است و بنابراین در یک محفظه مخصوص که فاگوزوم نامیده می شود ، نگهداری می شود . آب اکسیژنه ایرانی رایگان به بافتی که از طریق استرس اکسیداتیو برخورد می کند آسیب می رساند ، فرآیندی که به عنوان علت سرطان نیز مطرح شده است. ادعاها مبنی بر اینکه درمان با آب اکسیژنه ایرانی میزان سلولی اکسیژن را افزایش می دهد پشتیبانی نشده اند. مقادیر مصرف شده انتظار می رود اکسیژن اضافی بسیار کمی در مقایسه با تنفس طبیعی تأمین کند. همچنین بالا بردن سطح اکسیژن در اطراف سلولهای سرطانی درون تومور دشوار است ، زیرا خونرسانی تمایل کمی دارد ، وضعیتی که به عنوان هیپوکسی تومور شناخته می شود .

دوزهای خوراکی زیاد آب اکسیژنه ایرانی با غلظت 3٪ ممکن است باعث تحریک و تاول در دهان ، گلو و شکم و همچنین درد شکم ، استفراغ و اسهال شود. تزریق وریدی آب اکسیژنه ایرانی با چندین مورد مرگ مرتبط است. انجمن سرطان آمریکا می گوید که “هیچ شواهد علمی که آب اکسیژنه ایرانی امن، موثر، یا درمان سرطان مفید است وجود دارد. بعلاوه ، این درمان توسط FDA ایالات متحده تأیید نشده است.

حوادث تاریخی

  • در 16 ژوئیه 1934 ، در كومرسدورف ، آلمان ، یك مخزن پیشرانه حاوی یك مخلوط آزمایشگاهی مونو پروپلنت شامل پراكسید هیدروژن و اتانول طی یك آزمایش منفجر شد و سه نفر كشته شدند.
  • در طول جنگ جهانی دوم ، پزشکان در اردوگاه های کار اجباری آلمان با استفاده از تزریق آب اکسیژنه ایرانی در کشتار افراد انسانی آزمایش کردند.
  • در آوریل 1992 ، یک انفجار در کارخانه آب اکسیژنه ایرانی در جاری در فرانسه رخ داد ، به دلیل نقص فنی در سیستم کنترل رایانه ای و منجر به یک کشته و تخریب گسترده گیاه.
  • چندین نفر پس از نشت پآب اکسیژنه ایرانی در هواپیمای پرواز بین شهرهای اورلاندو و ممفیس ایالات متحده در 28 اکتبر 1998 آسیب دیدند.
  • زیردریایی روسی K-141 Kursk برای انجام تمرین شلیک اژدرهای ساختگی به Pyotr Velikiy ، هواپیمای رزمی کلاس کلاس Kirov ، قایقرانی کرد . در 12 آگوست 2000 ، در ساعت 11:28 به وقت محلی (07:28 به وقت محلی) ، هنگام آماده سازی برای شلیک اژدرها ، انفجار رخ داد. تنها گزارش معتبر تاکنون این است که این امر به دلیل خرابی و انفجار یکی از اژدرهای سوخت پراکسید هیدروژن کورسک بوده است. اعتقاد بر این است که HTP، نوعی آب اکسیژنه ایرانی غلیظ غلیظ که به عنوان پیشرانه اژدر استفاده می شود ، از طریق ظرف آن نفوذ می کند ، یا در اثر زنگ زدگی آسیب می بیند و یا در اثر بارگیری مجدداً در خشکی آسیب می بیند ، جایی که حادثه مربوط به یکی از اژدرها که به طور تصادفی زمین را لمس نکرده است گزارش نشده است. کشتی با همه دستها گم شده بود. یک حادثه مشابه مسئول از دست دادن HMS Sidon در سال 1955 بود.
  • در 15 آگوست 2010 ، نشتی حدود 30 گالن ایالات متحده (110 لیتر) مایع تمیزکننده در طبقه 54 5415 برادوی ، در میدان تایمز ، شهر نیویورک رخ داد. این نشت ، که به گفته سخنگوی اداره آتش نشانی شهر نیویورک ناشی از آب اکسیژنه ایرانی است ، در نتیجه واکنش ماشین های آتش نشانی به وضعیت خطرناک ، خیابان برودوی بین خیابان های غرب 42 و 48 را متوقف کرد . جراحتی گزارش نشده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *